Projekt Mappingu 3D, przygotowany przez Archiwa Państwowe w 80. rocznicę Powstania Warszawskiego, jest inicjatywą łączącą dziedzictwo historyczne z nowoczesną technologią. - Wykorzystanie archiwalnych materiałów z Archiwum Akt Nowych i Narodowego Archiwum Cyfrowego w multimedialnej animacji stworzy unikalny obraz przedwojennej Warszawy - mówiła doktor Agnieszka Pietrzak z Archiwum Akt Nowych.
Mapping będzie składał się z kilku części. - Rozpocznie go prezentacja zdjęć Warszawy jako Paryża Europy, które pokazują, jak piękne było miasto przed wojną. Następnie wyświetlone będą kadry ukazujące atak Niemiec na Polskę w 1939 roku. Kolejna, największa część poświęcona będzie Powstańcom, którzy przebywali na Długiej 7 w dni Powstania Warszawskiego - tłumaczyła doktor Agnieszka Pietrzak.
Wizualna narracja połączona z archiwalnymi materiałami nie tylko odda dramatyczne wydarzenia Powstania Warszawskiego, ale będzie także hołdem złożonym bohaterskim obrońcom stolicy. - Zależało nam na tym, aby dotrzeć do młodych osób, żeby poprzez pokaz multimedialny, efekty specjalne, dźwięki, światło - zainteresować młodych tematem i spowodować, żeby bardziej wniknęli w historię Powstania Warszawskiego - mówiła historyk z AAN.
Projekt jest innowacyjną formą upamiętnienia, integrującą dziedzictwo kulturowe z nowoczesnymi narzędziami wizualnymi. Mapping 3D jest mostem pomiędzy przeszłością a teraźniejszością.
Projekcje "Mapping 3D - Długa 7 w Powstaniu Warszawskim" od 26 do 28 lipca (pokazy przedpremierowe) w godzinach: 20.30, 21.00 (pokaz w jęz. ang.), 21.30 i 21.50 31 lipca pokaz premierowy o 20.30 (po Apelu Pamięci). Projekcje zakończą się 11 sierpnia.
Więcej informacji o kolejnych projekcjach na stronie: archiwa.gov.pl
IAR/dad