Redakcja Polska

Archiwum Jerzego Kukuczki trafiło na Polską Listę Krajowej Programu UNESCO "Pamięć Świata"

09.08.2024 12:44
Archiwum polskich wypraw w Himalaje i Karakorum sporządzone przez Jerzego Kukuczkę znalazło się na Polskiej Liście Krajowej Programu UNESCO Pamięć Świata. Centrum Archiwistyki Społecznej zorganizowało z tej okazji projekcję zdjęć wybitnego polskiego himalaisty. Zbiór fotografii Jerzego Kukuczki obejmuje ponad dziesięć tysięcy zdjęć z wypraw w najwyższe góry świata.
Audio
  • Rozmowa z Joanną Michałowską z Centrum Archiwistyki Społecznej o archiwum zdjęć Jerzego Kukuczki [posłuchaj]
Jerzy Kukuczka i Krzysztof Wielicki (z lewej)
Jerzy Kukuczka i Krzysztof Wielicki (z lewej) Zdjęcie pochodzi z książki "Piekło mnie pochłonęło"

Jerzy Kukuczka, czołowy polski himalaista, był drugim człowiekiem, który zdobył Koronę Himalajów i Karakorum. Zginął w 1989 roku podczas próby wejścia na południową ścianę Lhotse. Pozostawił po sobie bogate archiwum dokumentujące działalność polskich wypraw w latach 70. i 80., zawierające zdjęcia, nagrania dźwiękowe, filmy, dokumenty, pamiętniki, notatki, sprzęt wspinaczkowy i inne bezcenne obiekty. Kolekcję stworzyła jego rodzina, upamiętniając życie prywatne i zawodowe Kukuczki.


Fotografie ze zbioru "Spuścizna Jerzego Kukuczki – dokumentacja fotograficzna, 1948–1989" wpisano na Polską Listę Krajową Programu UNESCO Pamięć Świata. W tym roku na tej prestiżowej liście – na którą wpisywane są dokumenty o szczególnym znaczeniu dla dziedzictwa kulturowego i tradycji polskiej - po raz pierwszy znalazły się zbiory archiwów społecznych. Oprócz zdjęć Jerzego Kukuczki na liście znalazł się również cykl fotograficzny "Zapis socjologiczny" Zofii Rydet.

-  Centrum Archiwistyki Społecznej wspiera archiwa społeczne, których w Polsce działa już blisko 800. Cieszymy się, że zbiory Zofii Rydet i Jerzego Kukuczki zostały wpisane na Listę Krajową Programu UNESCO Pamięć Świata obok takich artefaktów jak Przywilej koszycki czy Statuty nieszawskie. To wyróżnienie dla historii życia społecznego, artystycznego i sportowego oraz roli archiwistyki społecznej w historii Polski – podkreśla dyrektorka CAS Katarzyna Ziętal.

Archiwum Jerzego Kukuczki to kolejny przykład na to, jak ważną rolę w zachowaniu cennych obiektów polskiej kultury pełnią archiwa społeczne. Spuścizna polskiego himalaisty dokumentuje wspinaczkę wysokogórską, polskie sukcesy w najwyższych górach świata, fotografie pokazują też piękno Nepalu, Indii czy Pakistanu.

O tej unikalnej kolekcji oraz o znaczeniu dokonań Jerzego Kukuczki dla polskiego i światowego himalaizmu mówi nasz gość Joanna Michałowska z Centrum Archiwistyki Społecznej. Rozmawia z nią Ewa Plisiecka.


Posłuchaj
08:14 Archiwum Kukuczki.mp3 Rozmowa z Joanną Michałowską z Centrum Archiwistyki Społecznej o archiwum zdjęć Jerzego Kukuczki

 

 

Polonezowym krokiem w Nowy Rok. Polski taniec na liście UNESCO

02.01.2024 10:50
Prace nad wnioskiem do UNESCO trwały dwa lata. Został on złożony do Sekretariatu Konwencji w roku 2022. Podczas 18. sesji Komitetu Międzyrządowego ds. Ochrony Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego, która odbyła  się w Botswanie 5 grudnia 2023 roku, polonez - tradycyjny taniec polski - wpisano na listę UNESCO.

Bractwo Bartne z Augustowa przekazało Swiatłanie Cichanouskiej certyfikat wpisu bartnictwa na listę UNESCO

12.02.2024 12:18
Bractwo Bartne z Augustowa przekazało w Wilnie liderce białoruskiej opozycji Swiatłanie Cichanouskiej transgraniczny certyfikat wpisu bartnictwa na listę UNESCO. Bartnictwo jest starą i zapomnianą formą pszczelarstwa leśnego. Zajmuje się nim obecnie garstka ludzi z Polski, Litwy i Białorusi.

5. edycja Polskiej Listy Krajowej Programu UNESCO Pamięć Świata - 17 nowych wpisów

25.06.2024 12:38
Akt detronizacji cara Mikołaja I, rękopis "Chłopów", dzieła Henryka Warsa, spuścizna Jerzego Kukuczki, zbiór fotograficzny "Zapis socjologiczny" prof. Zofii Rydet oraz 12. innych dokumentów historycznych trafiło w tym roku na Polską Listę Krajową Programu UNESCO Pamięć Świata w jej 5. edycji.