Redakcja Polska

Litwini nie chcą już jeździć na Białoruś. Liczba podróżnych spadła pięciokrotnie

03.09.2024 08:58
Spada liczba Litwinów podróżujących na Białoruś - informuje litewska Straż Graniczna. Wilno od wielu miesięcy przestrzega, że wyjazdy do tego kraju mogą być niebezpieczne, a białoruskie służby próbują zastraszać obywateli Litwy.
Na Litwie zostały czynne jeszcze dwa punkty kontroli granicznej na granicy z Białorusią.
Na Litwie zostały czynne jeszcze dwa punkty kontroli granicznej na granicy z Białorusią.Foto: shutterstock/Karolis Kavolelis

Litewska Państwowa Służba Graniczna podała, że liczba obywateli Litwy podróżujących na sąsiednią Białoruś spadła w ciągu dwóch lat pięciokrotnie. W sierpniu do tego kraju wyjeżdżano 10 tysięcy razy. Jeszcze dwa lata temu liczba ta wynosiła 50 tysięcy, a przed rokiem 33 tysiące. Spadek jest tym bardziej znaczący, bo w kwietniu 2022 roku Mińsk w celach propagandowych wprowadził ruch bezwizowy i początkowo liczba wyjazdów znacznie wzrosła. Jednak w międzyczasie litewskie władze zaapelowały do swoich mieszkańców o zachowanie ostrożności. Okazało się, że białoruskie służby próbują na wszelkie sposoby werbować litewskich obywateli.

Posłuchaj
00:49 13181740_1.mp3 Litwa: w ciągu dwóch lat pięciokrotnie spadła liczba Litwinów podróżujących na Białoruś. Materiał Kamila Zalewskiego (IAR)

 

Departament Bezpieczeństwa Litwy ostrzega, że są oni przesłuchiwani na przejściach granicznych i zmuszani do współpracy. Mniejsza liczba podróżnych jest też wynikiem zamknięcia przez Wilno międzynarodowych przejść granicznych. Obecnie do tego kraju można wjechać jedynie przez dwa punkty znajdujące się na Wileńszczyźnie.

IAR/dad

Radosław Sikorski: obowiązkiem Polski zestrzeliwanie rosyjskich rakiet jeszcze nad Ukrainą

02.09.2024 13:42
Szef MSZ Radosław Sikorski popiera zestrzeliwanie przez Polskę nadlatujących rosyjskich rakiet jeszcze nad Ukrainą. Minister spraw zagranicznych powiedział "Financial Times", że powinien to być "obowiązek" nie tylko Polski, ale i innych sąsiadów Ukrainy.

KE wesprze państwa Unii w zachęcaniu pielęgniarek, by nie odchodziły z ochrony zdrowia

02.09.2024 15:06
Komisja Europejska poinformowała, że podpisała porozumienie z Biurem Regionalnym Światowej Organizacji Zdrowia dla Europy i przekaże 1,3 mln euro na wsparcie państw członkowskich w zachęcaniu pielęgniarek do pozostawania w systemie opieki zdrowotnej i zwiększeniu atrakcyjności ich zawodu.

W Chojnicach odbył się pogrzeb Polaków zamordowanych przez Niemców w 1939 i 1945 roku

02.09.2024 16:44
W Chojnicach odbył się pogrzeb Polaków zamordowanych przez Niemców w 1939 i 1945 roku. Szczątki ponad siedmiuset osób odnalezionych na terenie Doliny Śmierci w Chojnicach spoczęły na cmentarzu ofiar zbrodni niemieckich. Szczątki Polaków zostały odnalezione podczas prac ekshumacyjnych w ramach śledztwa prowadzonego przez Oddziałową Komisję Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Gdańsku w latach 2021-2024.