Redakcja Polska

Rosyjska "superbroń" zawiodła. Media donoszą o nieudanej próbie pocisku Sarmat

23.09.2024 14:45
Radio Swoboda, powołując się na oceny analityków, wyraziło przypuszczenie, że Rosja przeprowadziła próbę międzykontynentalnego pocisku balistycznego Sarmat na kosmodromie w Plesiecku i że próba ta się nie powiodła. Sarmat to pocisk zdolny do przenoszenia broni jądrowej.
Pocisk RS-28 Sarmat na platformie kołowej
Pocisk RS-28 Sarmat na platformie kołowejFoto: Źródło: screen/wideo/x.com/@intelligencefnt

Portal Radia Swoboda opublikował w niedzielę zdjęcia satelitarne jednego ze stanowisk kosmodromu Plecieck w obwodzie archangielskim, na północy Rosji. Na zdjęciach widać wielki krater i ślady pożaru. Rozgłośnia cytuje oceny, według których pocisk Sarmat mógł eksplodować w podziemnym szybie, niszcząc infrastrukturę stanowiska startowego Jubilejnaja.

Radio Swoboda powołało się też na komentarz analityka używającego nicka @MeNMyRC1, opublikowany na platformie X. Zwrócono w nim uwagę, że pierwsza i zarazem jedyna udana próba pocisku Sarmat odbyła się w kwietniu 2022 r. i obecny incydent oznacza czwartą nieudaną próbę rakiety.

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow oznajmił w poniedziałek, że nie ma żadnych informacji o teście pocisku i że sprawa ta leży w kompetencjach rosyjskiego resortu obrony.

Sarmat ma być następcą znajdującego się obecnie na uzbrojeniu najpotężniejszego rosyjskiego międzykontynentalnego pocisku balistycznego RS-20W Wojewoda. Ma od swego poprzednika większy zasięg i może przenosić większą liczbę głowic nuklearnych.


IAR/PAP/dad

Przyszły komisarz do spraw obrony o możliwym ataku Rosji na unijne kraje

22.09.2024 19:00
Według byłego premiera Litwy, gromadzenie zapasów amunicji na minimalnym poziomie to najlepszy sposób wsparcia niewystarczającego unijnego przemysłu zbrojeniowego.

Na Litwie rozpoczynają się największe w historii kraju ćwiczenia mobilizacyjne

23.09.2024 09:49
Na Litwie rozpoczynają się kilkudniowe ćwiczenia, sprawdzające system mobilizacyjny. Ich celem jest przetestowanie mechanizmów współpracy różnych instytucji państwowych w sytuacji zagrożenia dla państwa.

"Polacy na Ukrainie przelewają tam krew i giną". Prezentujemy wyniki badań poświęconych polskiej mniejszości na Ukrainie

23.09.2024 12:18
- Z badań, które od pewnego czasu prowadzę na Ukrainie, wśród Polaków tam mieszkających, wynika, że Polacy są bardzo aktywni jeśli chodzi o obronę Ukrainy. Myślę, że to jest coś co dla nas - Polaków mieszkających w wolnej Polsce - jest powodem do dumy - mówi prof. dr hab. Cezary Smuniewski z Uniwersytetu Warszawskiego w rozmowie z Polskim Radiem dla Zagranicy.