Redakcja Polska

Jesse Eisenberg i "Prawdziwy ból": list miłosny do Polski otwiera Festiwal Kamera Dawida

05.11.2024 13:11
Film Jessego Eisenberga "Prawdziwy ból", który zainaugurował 22. Warszawski Festiwal Filmów o Tematyce Żydowskiej "Kamera Dawida", wzbudził szerokie zainteresowanie polskiej publiczności. Premiera filmu odbyła się w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, a w wydarzeniu uczestniczyli m.in. Jesse Eisenberg, Kieran Culkin, Jennifer Grey oraz polscy współtwórcy filmu.
Kadr z filmu Prawdziwy ból
Kadr z filmu "Prawdziwy ból"Źródło: Youtube / 20th Century Studios Polska

Film Eisenberga powstał na bazie jego osobistych przeżyć. To historia dwóch kuzynów, Davida i Benjiego, którzy wybierają się w podróż do Polski, by uczcić pamięć swojej babci. Podróż ta staje się dla nich okazją do odkrycia historii ich rodziny i próbą odbudowy skomplikowanej relacji. 

Reżyser, którego rodzina pochodzi z Krasnegostawu, już od dawna chciał zrealizować film w Polsce. - Cały ten film jest Polską - powiedział Eisenberg, podkreślając autentyczność przedstawionych lokalizacji. W filmie odwiedzane są m.in. Warszawa, Lublin i Krasnystaw – miejsca, które mają symboliczne znaczenie dla bohaterów, a także dla samego twórcy, który odwiedził je podczas podróży z żoną w 2008 roku. Wspomniał również, że niemal wszystkie sceny filmu, z wyjątkiem kilku ujęć, zostały nakręcone w Polsce, w tym te, które miały przedstawiać nowojorskie lotnisko JFK, a w rzeczywistości zrealizowano je na lotnisku w Radomiu.

"Prawdziwy ból" to nie tylko hołd dla Polski, ale i film o własnej tożsamości. Jak zaznaczył Ignacy Strączek, wicedyrektor festiwalu, produkcja Eisenberga jest "listem miłosnym do Polski", ukazującym ten kraj w pozytywnym świetle. - To od widzów zależy, w jaki sposób zinterpretują ten obraz – poprzez pryzmat komedii, dramatu czy refleksji nad polsko-żydowskim dziedzictwem - dodał Strączek.

Humor i dramat na tle polsko-żydowskiej historii

Jesse Eisenberg, znany z talentu do łączenia humoru z dramatem, podjął się niełatwego zadania opowiedzenia historii o długotrwałej, a zarazem skomplikowanej relacji dwóch kuzynów. Prawdziwy ból to film, który poprzez momenty komediowe i emocjonalne ujęcia oddaje nie tylko piękno polskich krajobrazów, lecz także specyfikę relacji międzyludzkich. - Piszę sztuki od 20 lat i to jest mój styl – trochę zabawny, dramatyczny i emocjonalny - tłumaczył Eisenberg. Twórca zauważył też, że żadna z jego wcześniejszych prac nie wzbudziła takiego zainteresowania jak Prawdziwy ból.

Festiwal "Kamera Dawida"

Tegoroczna edycja festiwalu, odbywająca się pod hasłem poszukiwania tożsamości, powrotów do Polski i refleksji nad wspólnym polsko-żydowskim dziedzictwem, obejmuje wiele filmów o podobnej tematyce. W programie znalazły się m.in. Treasure Julii von Heinz z Leną Dunham i Stephenem Fryem oraz Wśród sąsiadów Yoava Potasha, nawiązujący do dzieł J.T. Grossa i ukazujący skomplikowane relacje między Polakami a Żydami w czasach Zagłady. Festiwal prezentuje również polskie produkcje, jak Potop Postscriptum Łukasza Czajki oraz Czarna Suknia Janusza Majewskiego.

Od 2003 roku festiwal Kamera Dawida jest miejscem, gdzie polska i żydowska kultura oraz historia wzajemnie się przenikają. Organizowany przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN we współpracy z Fundacją "Kamera Dawida", festiwal przyciąga zarówno polskich, jak i zagranicznych twórców, oferując publiczności nie tylko pokazy filmowe, ale i spotkania z reżyserami, panele dyskusyjne oraz debaty.

Jesse Eisenberg – honorowy obywatel Krasnegostawu

Jesse Eisenberg, laureat licznych nagród i nominowany do Oscara za rolę w The Social Network, w październiku tego roku został honorowym obywatelem Krasnegostawu. Decyzja ta jest wyrazem uznania za jego wkład w promocję miasta i lokalnych wątków kulturowych w międzynarodowej produkcji filmowej. Eisenberg zaznacza, że Prawdziwy ból to film wyjątkowo osobisty, mocno osadzony w realiach i historii jego rodziny.

Eisenberg swoim filmem stworzył hołd dla Polski, nadając jej rolę niemalże bohatera. Prawdziwy ból to produkcja, która skłania do refleksji nad pochodzeniem, więzami rodzinnymi i wzajemnym przenikaniem się kultur.


PAP/ PRdZ/ dad

Wielojęzyczność wartością niezbędną do komunikacji w zróżnicowanym kulturowo świecie

04.11.2024 13:47
W najbliższej przyszłości język angielski pozostanie najpowszechniej używanym językiem na świecie, taki wniosek płynie z raportu British Council - Future of English.

"Misja" - pośmiertna reedycja komiksu zmarłego w tym roku Adriana Madeja

04.11.2024 13:29
Historia w konwencji fantasy, pierwotnie wydawana w nieistniejących już magazynach, to jedyny pełnometrażowy album zmarłego artysty

Koncert "MŁODZI – POLSCY grają dzieła rówieśników". Polskie dziedzictwo muzyczne w nowej odsłonie

04.11.2024 15:47
Fundacja "Pomoc Polakom na Wschodzie" im. Jana Olszewskiego zaprasza na wyjątkowy koncert pod tytułem "MŁODZI – POLSCY grają dzieła rówieśników" z okazji jubileuszu pięciolecia powołania orkiestry pod batutą Huberta Kowalskiego. Wydarzenie odbędzie się 12 listopada w warszawskim Teatrze Palladium przy ul. Złotej 9/9.