Redakcja Polska

Wielojęzyczność wartością niezbędną do komunikacji w zróżnicowanym kulturowo świecie

03.11.2024 13:47
W najbliższej przyszłości język angielski pozostanie najpowszechniej używanym językiem na świecie, taki wniosek płynie z raportu British Council - Future of English.
Audio
  • Z Karoliną Kasperską, Head of English and School Education, British Council, rozmawiała Maria Wieczorkiewicz [posłuchaj]
Karolina Kasperska, Head of English and School Education, British Council w studiu PRdZ
Karolina Kasperska, Head of English and School Education, British Council w studiu PRdZFoto: Foto: Maria Wieczorkiewicz/PRdZ

British Council, organizacja reprezentująca Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej w zakresie współpracy kulturalnej i edukacyjnej, prezentuje wyniki badania, w którym wzięły udział 1792 osoby profesjonalnie związane z edukacją z 92 krajów, w tym z Polski.

W Polskim Radiu dla Zagranicy o wynikach badań opowiadała Karolina Kasperska, Head of English and School Education, British Council.

Wśród kolejnych wniosków płynących z raportu nasza rozmówczyni wskazywała na coraz bardziej zauważalną w społeczeństwach wielojęzyczność. Systemy edukacyjne coraz częściej promują naukę innych języków oprócz angielskiego. Wielojęzyczność jest postrzegana jako korzystne zjawisko, zarówno dla jednostek, jak i dla społeczeństw.

Wraz z wielojęzycznością wzrasta również znaczenie kompetencji międzykulturowej, która jest niezbędna do efektywnej komunikacji w zróżnicowanych kulturowo i językowo środowiskach. Rozwinięte w tym zakresie umiejętności wykraczają poza samą znajomość języka, obejmują zrozumienie i szacunek dla innych kultur, umiejętność efektywnej komunikacji w zróżnicowanych kulturowo środowiskach oraz zdolność do współpracy z ludźmi o różnym pochodzeniu.  

Czy w zmieniającym się wielojęzycznym świecie mamy narzędzia do uczenia się języków, a dzięki temu poznawania różnych kultur? Jaką rolę może odegrać w tym procesie sztuczna inteligencja? Między innymi  na te pytania odpowiadała Karolina Kasperska, Head of English and School Education, British Council, z którą rozmawiała Maria Wieczorkiewicz.

Portret Melchiora Wańkowicza w książce Aleksandry Ziółkowskiej-Boehm

27.10.2024 20:00
Życie Wańkowicza było jak wielka przygoda, jego książki odpowiadały na zapotrzebowanie czytelników, cieszyły się dużym powodzeniem – pisze autorka książki „Melchior Wańkowicz przypominany”.      

Sensacyjne odkrycie w Nowym Jorku: odnaleziono nieznany walc Chopina [ZOBACZ WIDEO!]

28.10.2024 19:13
Nowojorskie muzeum Morgan Library & Museum poinformowało o sensacyjnym odkryciu – odnaleziono rękopis walca, który najprawdopodobniej wyszedł spod ręki Fryderyka Chopina. Informację jako pierwszy przekazał dziennik "New York Times", a na jego stronie internetowej można już posłuchać utworu w wykonaniu pianisty Lang Langa.

100 lat temu urodził się Zbigniew Herbert, wybitny poeta, eseista i dramaturg

29.10.2024 13:12
Sto lat temu, 29 października 1924 roku, urodził się Zbigniew Herbert, wybitny poeta, eseista i dramaturg, autor między innymi cykli poetyckich - "Pan Cogito" i "Raport z oblężonego Miasta", dramatów - "Jaskinia filozofów", zbioru esejów "Barbarzyńca w ogrodzie" i tomu prozy "Król mrówek (...)". Jego książki zostały przetłumaczone na blisko 40 języków.

Duże zainteresowanie polską wystawą "Trwałość i Dostępność" podczas Vienna Design Week

30.10.2024 13:02
Podczas tegorocznego Vienna Design Week Instytut Polski w Wiedniu zaprezentował wystawę "Sustainability and Accessibility" ("Trwałość i Dostępność"), powstałą we współpracy z Akademią Sztuk Pięknych w Krakowie. Ekspozycja, ciesząca się dużym zainteresowaniem, przedstawiała prace młodych polskich projektantów, które odpowiadają na wyzwania współczesności, takie jak zrównoważony rozwój, świadome użytkowanie produktów i ekologia.