Redakcja Polska

Rogal świętomarciński słodkim symbolem Święta Niepodległości. Jednak to... kaloryczna bomba

11.11.2024 16:51
Rogale świętomarcińskie to tradycyjny wypiek na Święto Niepodległości. Wypiek to "Produkt o Chronionej Nazwie Pochodzenia w Unii Europejskiej". Zatem cukiernie piekące tradycyjne rogale powinny mieć potwierdzone prawo do wytwarzania takiego produktu. Niezależnie jednak od tego, czy jest to certyfikowany rogal świętomarciński, czy wielkopolski lub marciński, bo z różnymi nazwami można się spotkać, to zawsze bomba kaloryczna.
Tylko 11 listopada Poznaniacy  zjedzą ok. 250  ton rogali świętomarcińskich
Tylko 11 listopada Poznaniacy zjedzą ok. 250 ton rogali świętomarcińskichPAP/Jakub Kaczmarczyk

Jak mówi dietetyczka kliniczna doktor Hanna Stolińska, jeden rogal ma ponad 500 kilokalorii. To na prawdę bardzo dużo, a dodatkowo jest to biała mąka, tłuszcze utwardzane, cukier, czyli absolutnie nic zdrowego. Można kupić taki rogal, ale dietetyczka podpowiada, by podzielić go na kilka części i świętować nim z najbliższymi.

Doktor Stolińska narzeka na świętowanie poprzez jedzenie, jednak taki dzień jest tylko raz w roku. - Jeżeli ktoś faktycznie ma ochotę w ten sposób świętować, oby nie za często, to może sobie pozwolić na takiego rogala, wkomponować go w codzienny jadłospis, na przykład, żeby to była chociażby forma drugiego śniadania czy zjedzenie kawałka po obiedzie, ale żeby się podzielić tym rogalem - zachęca dietetyczka.

Poznańska tradycja wypieków rogali narodziła się w 1891 roku, kiedy proboszcz parafii świętego Marcina zaapelował do wiernych, by zrobili coś dobrego dla ubogich, wzorem patrona. Wówczas jeden z cukierników wypiekł trzy blachy rogali i zaniósł pod kościół. W kolejnych latach dołączali do niego inni cukiernicy, a bogaci mieszczanie kupowali je i dawali biednym.


IAR/dad

Dzień Weterana Wojennego w USA. Amerykańska Polonia włączała się do walki o niepodległość

11.11.2024 10:27
Amerykańska Polonia miała swój wkład w kształtowanie się polskiej państwowości 106 lat temu. Za oceanem prowadzono nabór polskich ochotników, chcących wstąpić w szeregi Błękitnej Armii generała Hallera. W Stanach Zjednoczonych obchodzony jest Dzień Weterana Wojennego. Polonusi łączą go ze Świętem Niepodległości.

Ignacy Jan Paderewski - kompozytor, działacz niepodległościowy, mąż stanu i wielki patriota

11.11.2024 12:56
To dzięki niemu prezydent Woodrow Wilsona umieścił w ultimatum uzależniającym podpisanie przez USA traktatu wersalskiego trzynasty punkt, domagający się zgody na suwerenność Polski.

Prezydent Zełenski złożył życzenia Polsce z okazji Narodowego Święto Niepodległości

11.11.2024 14:20
"Wszystkiego najlepszego z okazji Dnia Niepodległości, Polsko, nasz dobry sąsiedzie i przyjacielu" - napisał w mediach społecznościowych prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w poniedziałek.

Litewscy Polacy świętują 11 listopada – uroczystości na cmentarzu Rossa i wyrazy wsparcia dla Polski

11.11.2024 16:15
Litewscy Polacy z Wilna i Wileńszczyzny uczcili w poniedziałek 106. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. Centralne obchody miały miejsce na wileńskim cmentarzu Rossa przy mauzoleum Józefa Piłsudskiego, gdzie złożono kwiaty i oddano hołd twórcy polskiej niepodległości. W uroczystościach udział wzięli przedstawiciele polskiej misji dyplomatycznej oraz polskiej społeczności na Litwie, a podczas ceremonii zabrzmiały hymny Polski i Litwy.