Pierwszy projekt, zrealizowany w ubiegłym roku przez Instytut okazał się niezwykle udany. Była to konferencja, poświęcona językowi polskiemu i wielojęzyczności. Wzięli w niej udział językoznawcy, ale również pedagodzy, psycholodzy, neurolodzy i oczywiście zainteresowani rodzice, w sumie ponad sto osób.
Gosia Kubat uważa, że dzięki tej konferencji udało się zaktywizować środowisko Polonii szwajcarskiej i zachęcić do kolejnych spotkań. Już w tym roku zorganizowano I Dzień Edukacji Polonii Szwajcarskiej. Oferta była atrakcyjna dla całej rodziny i licznie skorzystali z niej dorośli i dzieci.
Szwajcarski Instytutu Kultury i Edukacji chce być platformą łączącą organizacje polonijne, których w Szwajcarii jest wiele, ale mało o sobie wiedzą. Chce inspirować kolejne działania promujące Polskę w Szwajcarii, ale również integrować żyjącą tam polską społeczność. Używany przez nią język polski jest czynnikiem sprzyjającym tym zamierzeniom.
Dlatego też sukces, jaki odnieśli organizatorzy I Konferencji o Wielojęzyczności zachęcił do kontynuacji tematu. Już na przyszły rok zapowiedziano II Konferencję Edukacyjną w Szwajcarii. Odbędzie się 25 października, a jej temat brzmi: "Edukacja, język polski i komunikacja: trendy, innowacje i wyzwania".
Partnerem w przygotowaniu tej konferencji będzie Uniwersytet we Fryburgu. Nasza rozmówczyni dodawała, że wszystkie dotychczasowe inicjatywy Instytutu spotkały się z dużym zainteresowaniem miasta Zurych, z którym została nawiązana współpraca.
Zapraszamy do wysłuchania rozmowy z Gosią Kubat z Polsko-Szwajcarskiego Instytutu Kultury i Edukacji, którą do studia Polskiego Radia dla Zagranicy, zaprosiła Maria Wieczorkiewicz.
12:29 Gosia Kubat nowe.mp3 Zapraszamy do wysłuchania rozmowy z Gosią Kubat ze Szwajcarskiego Instytutu Kultury i Edukacji, którą do studia Polskiego Radia dla Zagranicy, zaprosiła Maria Wieczorkiewicz