Redakcja Polska

Łukaszenka ułaskawia 29 więźniów politycznych. Opozycja: to gra na wizerunek

09.12.2024 14:31
Z białoruskich więzień wypuszczono 29 więźniów politycznych, którzy zostali ułaskawieni przez Alaksandra Łukaszenkę – poinformowały państwowe media. To już siódma grupa uwolnionych opozycjonistów w tym roku. Mimo tego wciąż za kratami pozostaje co najmniej 1283 więźniów politycznych, jak przekazało centrum praw człowieka Wiasna. Liczba ta stale rośnie, co pokazuje, że represje polityczne na Białorusi nie ustają.
Według sondażu mińskiego, prorządowego ośrodka badania opinii Ekoom, Łukaszenka jest obecnie obdarzany zaufaniem aż 80,4 procent Białorusinów
Według sondażu mińskiego, prorządowego ośrodka badania opinii Ekoom, Łukaszenka jest obecnie obdarzany zaufaniem aż 80,4 procent Białorusinów Review News / Shutterstock.com

W grupie ułaskawionych znalazło się 11 kobiet i 18 mężczyzn. Ich nazwiska tradycyjnie nie zostały ujawnione, a władze udostępniły jedynie ogólne dane dotyczące płci, stanu zdrowia i sytuacji rodzinnej zwolnionych osób. Obrońcy praw człowieka, z uwagi na bezpieczeństwo byłych więźniów, nie publikują ich tożsamości, choć podejmują się weryfikacji tych przypadków.

Według niezależnych źródeł, wypuszczeni opozycjoniści to osoby skazane za udział w protestach przeciwko sfałszowanym wyborom prezydenckim w 2020 roku, działalność opozycyjną lub krytyczne komentarze w internecie.

Rosnąca liczba więźniów sumienia

Pomimo ułaskawień liczba osób przetrzymywanych z powodów politycznych nie spada. 20 listopada, gdy informowano o poprzedniej grupie ułaskawionych, centrum Wiasna raportowało o 1262 więźniach politycznych. Dzisiejsze dane wskazują, że ich liczba wzrosła do 1283. Eksperci podkreślają, że rzeczywista liczba więźniów sumienia może być wyższa, ponieważ wiele przypadków pozostaje poza oficjalnymi raportami.

Polityczne podłoże ułaskawień

Na styczeń 2025 roku zaplanowano wybory prezydenckie na Białorusi, w których Łukaszenka – nieuznawany przez Zachód za prawowitego przywódcę – zamierza ubiegać się o siódmą kadencję. Analitycy wskazują, że decyzje o "dozowanych" ułaskawieniach mają być sygnałem dla zachodnich państw, sugerującym chęć normalizacji stosunków. Białoruska opozycja określa nadchodzące wybory mianem "bez-wyborów", wskazując na brak demokratycznych mechanizmów oraz niesłabnące represje wobec przeciwników władzy.

Ułaskawienia mogą być próbą poprawy wizerunku reżimu w oczach Zachodu, ale jednocześnie stanowią narzędzie kontroli wewnętrznej. "Dozowane" uwalnianie więźniów politycznych ma na celu wywarcie wrażenia, że Łukaszenka prowadzi bardziej "zrównoważoną" politykę, co mogłoby przyczynić się do zmniejszenia międzynarodowej izolacji.

Jednocześnie reżim kontynuuje represje, starając się wyeliminować jakiekolwiek przejawy oporu przed zbliżającymi się wyborami. Masowe zatrzymania oraz kolejne procesy sądowe pokazują, że Łukaszenka dąży do pełnej kontroli nad życiem politycznym i społecznym Białorusi.

Reakcje opozycji

Białoruska opozycja krytycznie ocenia działania reżimu, podkreślając, że wypuszczanie więźniów nie rekompensuje masowych represji ani fałszowania wyborów. Społeczność międzynarodowa pozostaje sceptyczna wobec gestów Łukaszenki, wskazując, że podstawowym warunkiem normalizacji stosunków z Białorusią powinno być zakończenie represji oraz uwolnienie wszystkich więźniów politycznych.


IAR/PAP/dad

Wilno: broszury o tym, jak zachować się podczas kryzysu. Dostępne są też po polsku

09.12.2024 11:59
Władze litewskiej stolicy przygotowują swoich mieszkańców do potencjalnej sytuacji kryzysowej. W Wilnie rozprowadzane są broszury, także w języku polskim.

Dezinformacja a emocje. Jak odbieramy świat informacji? Emocjonalnie czy racjonalnie?

09.12.2024 12:09
Emocje, czy racje? Co decyduje o naszym postrzeganiu rzeczywistości i jak odbieramy świat informacji? Co nam daje autorefleksja, a co kompetencje medialne? O tym rozmawiają zaproszeni do studia eksperci - dr Dorota Kobylińska,  psycholog z UW i dr. hab. Dominik Batorski, socjolog Internetu, specjalista analizy danych z Interdyscyplinarnego Centrum Modelowania Matematycznego UW.

Wołodymyr Zełenski liczy na rozmowę z Joe Bidenem w sprawie członkostwa w NATO

09.12.2024 12:52
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski liczy na rozmowę z prezydentem USA Joe Bidenem w najbliższych dniach. Chce z nim omówić zaproszenie do ewentualnego przystąpienia do Sojuszu Północnoatlantyckiego.