Redakcja Polska

Większość Gruzinów popiera proeuropejskie protesty

15.12.2024 16:16
Od 18. dni mieszkańcy Gruzji wychodzą na ulice, żądając wznowienia procesu integracji z Unią Europejską, zawieszonego przez rząd do 2028 roku.
Audio
  • Większość Gruzinów popiera protesty [posłuchaj]
Protesty w Gruzji nie ustają
Protesty w Gruzji nie ustająPAP/EPA/DAVID MDZINARISHVILI

2/3 Gruzinów popiera proeuropejskie protesty. Tak wynika z sondażu przeprowadzonego przez firmę IPM. 

Sondaż przeprowadzono między 3 a 12 grudnia. Wtedy do antyrządowych protestów zaczęli dołączać urzędnicy, przedsiębiorcy i środowiska związane z kulturą. 61 procent respondentów uważa, że październikowe wybory zostały sfałszowane. Na tej podstawie odmawiają uznania legalności parlamentu, rządu i wybranego przez władze prezydenta.

Najwyższy wskaźnik poparcia dla proeuropejskich protestów jest wśród ludzi młodych, w wieku od 18 do 34 lat i wynosi 76 procent. Gruzińska opozycja i prezydentka Salome Zurabiszwili zapowiadają, że będą wspierać protesty i apelują do krajów Unii Europejskiej oraz Stanów Zjednoczonych o maksymalne izolowanie na arenie międzynarodowej osób związanych z rządzącą partią Gruzińskie Marzenie.

Szef MSZ Estonii: nałożyliśmy sankcje na premiera Gruzji i 13 innych gruzińskich urzędników

Estonia objęła sankcjami premiera Gruzji Iraklego Kobachidzego oraz 13 innych urzędników państwowych z tego kraju - ogłosił w niedzielę na platformie X estoński minister spraw zagranicznych Margus Tsahkna

"Przemoc, której dopuściły się gruzińskie władze przeciwko demonstrantom, dziennikarzom i liderom opozycji jest przestępstwem i stanowi naruszenie praw człowieka" - podkreślił szef estońskiej dyplomacji. "Wzywam wszystkie państwa członkowskie Unii Europejskiej do reakcji i podjęcia (stosownych) działań" - dodał.

Liderzy czterech gruzińskich partii opozycyjnych zaapelowali w sobotę w liście do szefowej unijnej dyplomacji Kai Kallas i ministrów spraw zagranicznych państw UE o wprowadzenie sankcji wobec polityków partii rządzącej Gruzińskie Marzenie. Ministrowie z krajów członkowskich spotkają się w poniedziałek w Brukseli, by omówić m.in. sytuację w Gruzji.

Sankcje na władze tego kraju nałożyła już Ukraina. Kijów objął restrykcjami lidera Gruzińskiego Marzenia Bidzinę Iwaniszwilego, premiera Kobachidzego i 17 innych osób z ekipy rządzącej. Litwa, Łotwa i Estonia wprowadziły zakazy wjazdu dla 11 przedstawicieli rządu i resortów siłowych Gruzji; Wilno rozszerzyło ten zakaz na Iwaniszwilego.

Demonstracje, które trwają w Gruzji od 28 listopada, wywołało zawieszenie przez rząd negocjacji ws. przystąpienia państwa do UE. Protestujący żądają rozpisania nowych wyborów parlamentarnych w związku z nieprawidłowościami podczas głosowania 26 października. Domagają się też uwolnienia manifestantów zatrzymanych przez policję, których - według danych MSW - jest ponad 430. Wielu demonstrantów nie uznaje sobotniego wyboru byłego piłkarza Micheila Kawelaszwilego na urząd prezydenta, twierdząc, że został nielegalnie wybrany przez kolegium elektorskie, złożone z parlamentarzystów Gruzińskiego Marzenia. 

PAP/IAR/ks

Gruzini znów demonstrowali. Kraj w najtrudniejszej sytuacji od początku niepodległości

06.12.2024 10:29
Gruzja walczy o to, żeby nie wpaść do "ciemnego baraku rosyjskiego świata" - powiedział Polskiemu Radiu gruziński politolog Gela Vasadze. Od 28 listopada Gruzini wychodzą na ulice, aby demonstrować w obronie europejskiej drogi rozwoju. Tego dnia premier Irakli Kobachidze oświadczył, że jego rząd zawiesza negocjacje z Unią Europejską. Proeuropejskie demonstracje są brutalnie rozpędzane, a liderzy partii opozycyjnych - aresztowani.

W Gruzji demonstracje coraz bardziej antyrosyjskie. Media ostrzegają o terrorze przeciw opozycji

10.12.2024 10:57
Protesty w Gruzji trwają już trzynaście dni, a sytuacja staje się coraz bardziej napięta. Obywatele wychodzą na ulice Tbilisi i innych miast, by wyrazić sprzeciw wobec decyzji rządu o zawieszeniu negocjacji akcesyjnych z Unią Europejską. Demonstracje, które rozpoczęły się jako pokojowy protest, przybrały dramatyczny obrót, gdy władze zaczęły stosować coraz bardziej brutalne środki tłumienia oporu.

Gruzińska opozycja protestuje przeciwko wyborowi nowego prezydenta

14.12.2024 10:44
Tysiące Gruzinów zgromadziło się dziś w centrum Tbilisi, by zaprotestować przeciwko wyborowi Michaiła Kawełaszwilego na prezydenta kraju. Demonstracje rozpoczęły się jeszcze przed świtem, gdy pierwsi protestujący z różnych części miasta ruszyli w stronę parlamentu, niosąc flagi Gruzji, Unii Europejskiej oraz transparenty z hasłami wzywającymi do przebudzenia narodu.