Redakcja Polska

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski: Rosjanie wysyłają Koreańczyków na pewną śmierć

28.12.2024 10:28
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w swoim codziennym wystąpieniu w mediach społecznościowych poruszył dramatyczną sytuację żołnierzy z Korei Północnej, którzy zostali wcieleni do rosyjskiej armii i wysłani na front w Ukrainie. Zełenski poinformował, że kilkunastu rannych żołnierzy, pojmanych przez ukraińskie wojska, zmarło z powodu poważnych obrażeń.
Pierwszy północnokoreański żołnierz wzięty do niewoli przez siły ukraińskie. Według doniesień mężczyzna z rozmazaną twarzą to ukraiński operator sił specjalnych. Ukraińskie doniesienia prasowe podają, że północnokoreański żołnierz zmarł z powodu odniesionych ran dzień po tym, jak został jeńcem wojennym, prawdopodobnie 23 grudnia.
Pierwszy północnokoreański żołnierz wzięty do niewoli przez siły ukraińskie. Według doniesień mężczyzna z rozmazaną twarzą to ukraiński operator sił specjalnych. Ukraińskie doniesienia prasowe podają, że północnokoreański żołnierz zmarł z powodu odniesionych ran dzień po tym, jak został jeńcem wojennym, prawdopodobnie 23 grudnia.Foto: Fot.: Zrzut ekranu z filmu opublikowanego przez ukraiński wywiad obrony (HUR)

Prezydent Ukrainy ostro skrytykował działania rosyjskiego wojska, które, jak podkreślił, nie tylko wysyła północnokoreańskich żołnierzy na pierwszą linię frontu, ale także nie udziela im żadnego wsparcia. – Robione jest wszystko, aby uniemożliwić nam pojmanie Koreańczyków. Rosjanie wysyłają ich w bój, ale nie mają oni żadnego wsparcia – mówił Zełenski. – Zdarzają się przypadki egzekucji własnych żołnierzy przez wojska Korei Północnej. Koreańczycy nie powinni umierać na wojnie w Europie.

Rosyjskie straty i apel do Chin

Ukraiński przywódca przekazał, że Rosjanie ponoszą ogromne straty na polu walki, szczególnie w rejonach Doniecka, Zaporoża, Chersonia i Charkowa, gdzie toczą się najbardziej zacięte walki. W tym kontekście podkreślił, że północnokoreańscy żołnierze są traktowani przez Rosję jak "mięso armatnie", służące do ochrony rosyjskich jednostek.

Zełenski zaapelował do społeczności międzynarodowej, w tym do Korei Południowej i Chin, o podjęcie działań w celu powstrzymania tego procederu. – Naród koreański nie powinien tracić swoich obywateli w walkach w Europie. Chiny, jako partner Rosji, mają wpływ, który może zapobiec dalszej eskalacji konfliktu – zaapelował prezydent Ukrainy.

Wsparcie ukraińskiego biznesu

Oprócz kwestii militarnych, Zełenski uczestniczył także w spotkaniu z przedstawicielami ukraińskiego biznesu. Podkreślił, że przedsiębiorstwa różnych branż aktywnie współpracują, aby wspierać wysiłek obronny Ukrainy. – Naród ukraiński i jego przedsiębiorcy pracują ramię w ramię na rzecz wolności i niezależności naszego kraju – dodał prezydent.

Minionej nocy siły ukraińskie zestrzeliły 15 z 16 dronów, wysłanych w nocy przez Rosję. Celem ataku był obwód mikołajowski na południu Ukrainy. Nikt nie został ranny. Wskutek ataku w Mikołajowie wybuchły dwa pożary, które zostały już ugaszone. Rosjanie użyli dronów typu Shahed, jak i maszyn innych typów.


IAR/dad

Sprawa Pawła Rubcowa i rosyjskie wpływy w Hiszpanii

27.12.2024 12:58
Historia Pawła Rubcowa, agenta GRU oskarżonego w Polsce o szpiegostwo, wpisuje się w szeroką strategię działania rosyjskich służb w Europie. Swoją legendę i tożsamość Pablo Gonzaleza, dziennikarza i eksperta od Europy Wschodniej, Rubcow zaczął budować w Hiszpanii. Jak tamtejsze media i politycy uwierzyli w jego opowieść i jak bardzo Półwysep Iberyjski jest podatny na rosyjską dezinformację? Sprawdzał to w Madrycie nasz wysłannik Karol Darmoros. 

Nowe wyposażenie dla Wojska Polskiego, zerwanie bałtyckiego kabla i katastrofa azerskiego samolotu

27.12.2024 17:10
W tym wydaniu: ostatnie w tym roku zamówienia MON, uszkodzenie kabla energetycznego łączącego Finlandię i Estonię, mogące być sabotażem oraz katastrofa azerskiego samolotu pasażerskiego.

Ambasada RP w Waszyngtonie będzie miała nową siedzibę

27.12.2024 17:41
Ambasada RP w Waszyngtonie będzie miała nową siedzibę przy Massachusetts Avenue - informuje MSZ. Według resortu dyplomacji, to najbardziej reprezentacyjna dzielnica stolicy Stanów Zjednoczonych. "Gmach należący do Johns Hopkins University został kupiony za około 20 mln dolarów. To obecnie największa inwestycja w polską politykę zagraniczną i prestiż w USA" - czytamy w komunikacie MSZ.