Zmiana nazwy lotniska w Wilnie jest symboliczna i nie oznacza, że wszystkie oficjalne informacje dotyczące tego portu lotniczego, z których korzystają organizacje międzynarodowe, ulegną zmianie. Władzom chodzi o popularyzację artysty, który dla Litwinów jest najwybitniejszą postacią kultury z przełomu XIX i XX wieku.
Co ciekawe, rodzinnym językiem Mikołaja Konstantego Czurlanisa był język polski. Urodził się on w Starych Oranach, niecałe 80 kilometrów od Wilna. Studiował w Warszawie, a całokształt jego twórczości literackiej stworzony został w języku polskim, gdyż nie znał litewskiego.
Dopiero w wieku 30 lat zaczął identyfikować się jako Litwin. Wpływ na to miał m.in. rodzący się narodowościowy ruch litewski oraz przyszła żona, która działała w tej sprawie na terenie Polski. Mikołaj Konstanty Czurlanis zmarł w wieku 36 lat.
Komponował, malował, tworzył
W czasie krótkiego życia skomponował blisko 400 utworów muzycznych. Malował też obrazy oraz pisał wiersze. Źródłem inspiracji były dla niego morze i góry. Stały się one motywami przewodnimi jego najwybitniejszych dzieł. W swojej twórczości malarskiej próbował wyrażać też muzyczne doświadczenia, dlatego określany jest malarzem narodowym, malującym muzykę.
W ramach roku Mikołaja Konstantego Czurlanisa przewidziano około 130 wydarzeń. W gmachu rządu już teraz można oglądać wystawę jego prac. Miejscem, gdzie będzie prezentowana jego sylwetka i twórczość ma być też wileńskie lotnisko. W planach jest też upamiętnienie miejsca jego śmierci na terenie dzisiejszych Marek pod Warszawą.
IAR/dad