Redakcja Polska

Komisja Europejska obserwuje działania Elona Muska na platformie X

07.01.2025 16:49
Komisja Europejska sprawdza, czy działania Elona Muska na stworzonej przez niego platformie X są zgodne z unijnym prawem. Chodzi o zapowiadaną na czwartek debatę amerykańskiego miliardera z przewodniczącą skrajnie prawicowej i prorosyjskiej Alternatywy dla Niemiec. 
Audio
  • Unia Europejska przygląda się działaniom w internecie Elona Muska, amerykańskiego miliardera, szefa platformy X. Materiał Przemysława Pawełka [POSŁUCHAJ]
Elon Musk
Elon MuskShutterstock/Frederic Legrand - COMEO

Przed zaplanowanymi na luty wyborami w Niemczech Elon Musk otwarcie wspiera nacjonalistyczną partię, krytykując władze w Berlinie.

Sama debata na platformie z X szefową Alternatywy dla Niemiec nie jest złamaniem reguł. Ale - jak tłumaczy rzecznik Komisji Thomas Regnier - kluczowe będzie to, co będzie się działo na platformie.

Od właściciela platformy oczekujemy by zapewnił, że pojawiające się treści nie będą niewłaściwie wykorzystywane, ani traktowane w sposób preferencyjny i że nie będzie nadawać większej widoczności jednemu typowi treści - powiedział Regnier.

Takie są zasady unijnych przepisów. Na ich podstawie Komisja Europejska rozpoczęła już przeciwko platformie X postępowanie w grudniu 2023 roku. Zarzuciła jej brak reakcji na nielegalne treści i manipulacje. W wielu europejskich krajach w tym roku są wybory, w tym między innymi w Polsce. Bruksela obawia się, że Musk będzie chciał wykorzystywać platformę X do ingerowania w ich przebieg.

Mocna obecność Elona Muska w niemieckiej polityce trwa od dwóch tygodni. Najpierw nazwał kanclerza Olafa Scholza „głupcem” i obarczył go winą za zamach w Magdeburgu, gdzie Saudyjczyk zabił pięć osób na jarmarku bożonarodzeniowym. Prezydenta Franka-Waltera Steinmeiera określił mianem „antydemokratycznego tyrana”. W międzyczasie uznał, że skrajnie prawicowa AfD jest „jedyną nadzieją dla Niemiec”. I właśnie z szefową tej partii Elon Musk będzie rozmawiał 9 stycznia na internetowej platformie, która do niego należy.

Na tle tej aktywności kontrowersje budzą wybrane tematy. Pierwszy z nich to wolność słowa. Na X, odkąd należy do multimiliardera, łatwiej publikować fake newsy i treści rasistowskie. Wiele europejskich podmiotów zrezygnowało z obecności na platformie. Członkowie AfD z kolei często są skazywani za szerzenie treści rasistowskich i używanie nazistowskiej symboliki.

Drugim tematem ma być przyszłość Niemiec. Po jego deklaracjach ze AfD to jedyna nadzieja tego kraju, polityczni rywale nacjonalistów obawiają się, że dialog będzie głównie wskazaniem, dlaczego warto głosować na skrajną prawicę.

Wybory do Bundestagu odbędą się 23 lutego.


IAR/PP

Polska wśród krajów UE z najniższym bezrobociem. Eurostat podał dane

07.01.2025 11:54
Polska wskoczyła na drugie miejsce w Unii Europejskiej jeśli chodzi o niskie bezrobocie. Urząd statystyczny Eurostat opublikował dane za listopad. Wskazują one na nieznaczną poprawę sytuacji w Polsce, gdzie bez pracy było 541 tysięcy osób, czyli 3 procent obywateli. To o jedną dziesiątą punktu procentowego mniej niż w październiku.

"Kto za to zapłaci?". Olaf Scholz krytycznie o zwiększeniu budżetu na obronność

07.01.2025 13:38
Kanclerz Niemiec Olaf Scholz określił propozycję ministra gospodarki Roberta Habecka o podwyższeniu wydatków na obronność do 3,5 proc. PKB jako "niedojrzałą". Kto zapłaci za zwiększenie budżetu obronnego z prawie 80 do 140 mld euro? Obywatele? - zapytał szef rządu RFN w rozmowie z tygodnikiem "Stern".

Tajne dane węgierskiej armii w darknecie. Hakerzy żądają okupu

07.01.2025 13:57
Tajne dane węgierskiej armii po raz kolejny opublikowano w tak zwanym darknecie, do którego władze mają bardzo ograniczony dostęp. Jedna z grup hakerskich chce je sprzedać lub czeka na ofertę węgierskich dowódców.

"Tagesspiegel": więcej szkół w Brandenburgii oferuje naukę języka polskiego

07.01.2025 14:18
- Coraz więcej szkół w kraju związkowym Brandenburgia w północno-wschodnich Niemczech oferuje naukę języka polskiego – podał niemiecki dziennik "Tagesspiegel". Oferta tych placówek nie zawsze odpowiada konkretnemu zapotrzebowaniu – krytykuje tę inicjatywę polityk CDU Gordon Hoffmann.