Redakcja Polska

Co cieszy Polaków w 2024 roku? Radość w domach, frustracja w finansach

16.01.2025 15:58
Rok 2024 przyniósł Polakom więcej powodów do zadowolenia niż poprzedni, co potwierdzają wyniki badania CBOS. Mimo że ogólny poziom satysfakcji z życia wzrósł, nie wszystkie aspekty życia dostarczają jednakowo dużo radości. Największe powody do dumy i radości to miejsce zamieszkania, relacje z bliskimi i dzieci, podczas gdy sytuacja finansowa i zarobki wyraźnie pozostają na drugim końcu spektrum zadowolenia.
Polacy wydają coraz więcej. Stąd wzrost PKB
Polacy wydają coraz więcej. Stąd wzrost PKBBartlomiejMagierowski/Shutterstock

Miejsce zamieszkania okazuje się być prawdziwym punktem dumy Polaków – aż 87 procent badanych deklaruje satysfakcję z miejsca, w którym żyje. Może to być związane z rosnącą popularnością modernizacji osiedli, dostępnością usług czy po prostu przywiązaniem do swojego otoczenia.

Relacje towarzyskie także mają się dobrze – aż 84 procent respondentów jest zadowolonych z przyjaciół i znajomych. Rodzinna harmonia również dodaje życiu barw – trzy czwarte Polaków odczuwa radość z posiadania dzieci, a dwie trzecie jest usatysfakcjonowanych swoim związkiem. Jednak relacje w rodzinie mogą cierpieć w trudniejszych warunkach finansowych. Osoby o niższych dochodach rzadziej deklarują szczęście w tych obszarach, co może wskazywać na wpływ materialnej stabilności na jakość relacji.

Materiał na niezadowolenie: zarobki i finanse

Pomimo ogólnego optymizmu, dochody i sytuacja finansowa to temat, który wyraźnie nie budzi radości. Tylko 38 procent  respondentów jest zadowolonych ze swoich zarobków. Co piąty Polak odczuwa wyraźne niezadowolenie, a spora grupa (40 procent) określa swoje odczucia jako "średnie". Nieco lepiej wypadają oceny materialnych warunków życia, takich jak mieszkania czy wyposażenie – w tym obszarze satysfakcję wyraża 69 procent badanych.

Zdrowie i perspektywy: optymizm z umiarem

Stan zdrowia zadowala 60 procent dorosłych Polaków, choć młodsi patrzą na tę kwestię znacznie bardziej optymistycznie niż seniorzy. Warto jednak zauważyć, że osoby w gorszej sytuacji materialnej częściej wskazują na problemy zdrowotne, co podkreśla złożoność relacji między zdrowiem a finansami.

Perspektywy na przyszłość to kolejny obszar, w którym Polacy wykazują umiarkowany optymizm – 56 procent jest zadowolonych, 26 procent pozostaje neutralnych, a tylko 10% wyraża pesymizm. Może to oznaczać, że choć przyszłość nie rysuje się w wyłącznie jasnych barwach, większość z nas dostrzega powody do nadziei.


PAP/dad


"Le Monde": Polska doszła do porozumienia z Ukrainą w sprawie ekshumacji ofiar Wołynia

15.01.2025 17:50
Polska i Ukraina, po latach sporów, doszły do porozumienia w sprawie ekshumacji ofiar rzezi wołyńskiej - ocenił w środę francuski dziennik "Le Monde". Gazeta zwróciła uwagę, że w obliczu kampanii prezydenckiej rząd Donalda Tuska bardzo chciał zawrzeć to porozumienie, aby odeprzeć możliwe ataki ze strony prawicy.

95 lat temu zainaugurowała działalność rozgłośnia Polskiego Radia we Lwowie

15.01.2025 22:05
95 lat temu - 15 stycznia 1930 roku - zainaugurowała działalność rozgłośnia Polskiego Radia we Lwowie. Stało się to równo dwa lata po rozpoczęciu nadawania przez rozgłośnię wileńską.

"Przestrzeń wirtualna musi być uregulowana". Spotkanie z Katarzyną Szaran z MSZ

16.01.2025 11:00
W naszej rozmowie poruszamy jeden z kluczowych tematów współczesnego świata – dezinformację i jej wpływ na politykę, społeczeństwo oraz media. Gościem Joachima Ciecierskiego jest Katarzyna Szaran, dyrektor Departamentu Komunikacji Strategicznej i Przeciwdziałania Dezinformacji Międzynarodowej MSZ. Departament działa od sierpnia ubiegłego roku, a jego głównym celem jest ochrona  społeczeństwa przed manipulacjami informacyjnymi, szczególnie tymi płynącymi ze strony Rosji i Białorusi.