Redakcja Polska

"Wypowiedzi polskich biskupów godzą w zapisy konkordatu". MSZ interweniuje w Watykanie

15.07.2025 16:02
MSZ wysłało notę protestacyjną do Watykanu ws. biskupów Antoniego Długosza i Wiesława Meringa. Pierwszy z nich publiczne poparł podczas Apelu Jasnogórskiego Ruch Obrony Pogranicza Roberta Bąkiewicza, natomiast Mering posłużył się cytatem, że "Niemiec nie będzie bratem Polaka".
Ministry of Foreign Affairs Republic of Poland
Ministry of Foreign Affairs Republic of PolandPhoto: gov.pl

Ambasador RP przy Stolicy Apostolskiej wręczył Javierowi Domingo Fernándezowi Gonzálezowi, Szefowi Protokołu Dyplomatycznego Stolicy Apostolskiej, demarche, w którym strona polska wyraża oburzenie niedawnymi, niedopuszczalnymi wypowiedziami biskupów Długosza oraz Meringa. Demarche jest reakcją na wypowiedzi hierarchów kościelnych w ostatnich dniach, odpowiednio z dnia 11 oraz 13 lipca, które godzą w zapisy Konkordatu podpisanego 28 lipca 1993 r. między Stolicą Apostolską a RP.

"11 lipca podczas Apelu Jasnogórskiego biskup Antoni Długosz publicznie poparł Ruch Obrony Pogranicza Roberta Bąkiewicza" - zwraca uwagę Ministerstwo Spraw Zagranicznych. W ocenie MSZ sytuacja na granicy polsko-niemieckiej jest wewnętrzną sprawą państwa polskiego, która nie powinna być przedmiotem komentarzy przedstawicieli Kościoła katolickiego.

Ministerstwo skrytykowało również wypowiedz biskup Wiesław Mering z 13 lipca. Hierarcha stwierdził, że "rządzą nami ludzie, którzy określają się jako Niemcy. Jak świat jest światem - mówił w XVII wieku jeden z polskich poetów Wacław Potocki - bo świat jest światem, Niemiec nie będzie bratem Polaka" - przytoczyło MSZ. Mering stwierdził ponadto, że "granice naszego kraju są zagrożone zarówno od zachodu, jak i od wschodu". Ministerstwo podkreśliło, że takie słowa są nie do przyjęcia zarówno semantycznie, jak i merytorycznie.

Biskup Mering odniósł się również do rządu, używając sformułowania "polityczni gangsterzy". "Takie wypowiedzi biskupów, którzy działając jako przedstawiciele Konferencji Episkopatu Polski i tym samym reprezentujący Kościół katolicki, podważają dobre stosunki polsko-niemieckie, oczerniają rząd i oznaczają wyraźne poparcie dla środowisk nacjonalistycznych" - czytamy na stronie MSZ.

Na koniec resort kierowany przez Radosława Sikorskiego zwrócił się do Watykanu, aby "wyciągnięto stosowne konsekwencje wobec biskupa Wiesława Meringa oraz biskupa Antoniego Długosza, aby podobnie niefortunne, kłamliwe i nieuzasadnione wypowiedzi nie pojawiały się w przyszłości w dyskursie publicznym, szargając dobre imię Kościoła katolickiego, instytucji tak istotnej i nierozerwalnie związanej z dziejami państwa polskiego od jego powstania po dzień dzisiejszy".


MSZ/Polskie Radio/ho

Unia Europejska chce porozumienia handlowego z USA. Musi jednak być uczciwe

14.07.2025 17:45
Takie stanowisko przedstawił minister spraw zagranicznych Danii, kierującej teraz pracami Unii. Trump zapowiedział 30-procentowe ceł na towary ze Wspólnoty.

Szefowa dyplomacji UE: porozumienie w sprawie 18. pakietu unijnych sankcji na Rosję jest bliskie

15.07.2025 10:56
Mamy nadzieję na osiągnięcie politycznego porozumienia. Jesteśmy bardzo bardzo blisko. Żeby mieć pokój, musimy wspierać Ukrainę, ale też wywierać presję na Rosję, by zakończyła wojnę - powiedziała Kaja Kallas, szefowa unijnej dyplomacji.