Redakcja Polska

Białoruskie MSW: od września do Polski wyjechało 10 tys. osób

21.10.2020 14:32
Od września z Białorusi do Polski wyjechało 10 tys. osób, na Ukrainę 3 tys. - poinformował w środę przedstawiciel białoruskiego MSW Alaksiej Biagun. Według niego są to migranci zarobkowi. Jak ocenił, sytuacja w kraju nie wpłynęła na ich decyzję o wyjeździe.
Protest na ulicach Mińska
Protest na ulicach MińskaPAP/EPA/STR

- Monitorujemy tę sytuację, (...) bierzemy pod uwagę, że szereg krajów udzieliło białoruskim obywatelom pewnych preferencji. Ale uważamy, że sytuacja nie jest krytyczna i nie przynosi poważnej szkody bezpieczeństwu narodowemu. Nie odczuwamy znacznej straty narodowych zasobów ludzkich - oznajmił Biagun, szef departamentu ds. obywatelstwa i migracji MSW, cytowany przez państwową agencję BiełTA.

Jak podkreślił, najwięcej osób - ok. 10 tys. - wyjechało do Polski. Na Ukrainę od września wyjechało ok. 3 tys. osób. Na Litwę i Łotwę - łącznie mniej niż 500. - I trzeba wziąć pod uwagę, dlaczego ludzie nie wracają. To między innymi warunki kwarantanny, które są wprowadzone przez kraje - wskazał.

- Część z nich wyjeżdża jako osoby pracujące. Myślę, że to nie migracja bezpowrotna, to migracja zarobkowa. Wiadomo, że Ukraińcy udzielili pewnych preferencji dla specjalistów IT, Polacy do tej pory udzielają preferencji dla pracujących Białorusinów, którzy w uproszczonym trybie są przyciągani w celu aktywności zarobkowej i wyjeżdżają do pracy - stwierdził przedstawiciel MSW.

Jak pisze BiełTA, Biagun podkreślił, że "nie można mówić, że pewne wydarzenia w kraju sprowokowały wyjazd białoruskich obywateli". - Możliwe, że niektóre osoby, które już od dawna chciały wyjechać na stałe do innych krajów, wykorzystały ten wewnętrzny polityczny kryzys po to, by zwrócić się z wnioskiem do kompetentnych organów Litwy czy Polski w sprawie otrzymania statusu uchodźcy, i bardzo często tworzyli tak zwany informacyjny obraz, żeby potwierdzić, że są ofiarami w związku ze swoimi politycznymi poglądami na terytorium Białorusi - oświadczył Biagun.

Od wyborów prezydenckich, tj. od 9 sierpnia, na Białorusi dochodzi do protestów przeciwko sfałszowaniu ich wyników.


PAP/IAR/dad

"Muzeum Polskie w Rapperswilu symbolem polsko-szwajcarskich więzi". Priorytety misji Ambasador RP w Bernie

22.10.2020 11:15
Symbolem wyjątkowej więzi łączącej oba kraje jest dla Iwony Kozłowskiej, nowej Ambasador RP w Szwajcarii, Muzeum Polskie w Rapperswilu, które 25 października obchodzić będzie 150-lecie utworzenia. - Oczekuję, że Muzeum Polskie pozostanie w Rapperswilu. Jest częścią wspólnej historii Polaków i Szwajcarów, którą powinniśmy uszanować i nakierować na przyszłość - powiedziała szefowa polskiej misji dyplomatycznej w Bernie.

Kolejne utracone dzieło sztuki wraca do Polski. Akwarela "Gryka" już w Muzeum Narodowym

21.10.2020 13:01
Dwukrotnie zaginiona akwarela "Gryka" Stanisława Masłowskiego powróciła po 74 latach do macierzystych zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie

Departament Stanu poszerzył sankcje na Nord Stream 2

21.10.2020 13:04
Departament Stanu USA opublikował we wtorek nowe wytyczne, które poszerzają sankcje nałożone na będący w budowie gazociąg Nord Stream 2. Obejmować mają także podmioty, które pomagałyby sprzętowo lub finansowo statkom układającym rurociąg.

Kolejne kraje wzmacniają restrykcje walcząc z koronawirusem

22.10.2020 09:15
Polska administracja państwowa, po wprowadzeniu obowiązku noszenia maseczek czy wprowadzeniu zasad odwiedzania sklepów i lokali gastronomicznych, omawia kolejne sposoby walki z COVID-19.