Redakcja Polska

Mer Lwowa: mieszkańcy powinni z wyprzedzeniem przygotować się na trudną zimę

17.08.2022 13:34
Tegoroczna zima może być trudna ze względu na kłopoty z ogrzewaniem oraz przerwy w dostawach elektryczności i gazu, dlatego mieszkańcy powinni przygotować się na to z wyprzedzeniem i zakupić m.in. suche paliwo turystyczne i lampy zasilane bateriami - zaapelował mer Lwowa Andrij Sadowy.
Lwów po ataku rakietowym
Lwów po ataku rakietowym shutterstock.com/Sodel Vladyslav

W domach warto również posiadać m.in. elektryczne czajniki i tradycyjne płyty kuchenne na wypadek przerw w dostawach gazu. Należy też pomyśleć o wcześniejszym uszczelnieniu okien, zwłaszcza jeśli są wykonane z drewna - oznajmił Sadowy, cytowany przez portal TSN.

Jak dodał, w mieście podejmowane są wszelkie niezbędne działania - trwa m.in. gromadzenie zapasów węgla, drewna opałowego i przenośnych piecyków. W warunkach wojennych nie można jednak wykluczyć nieprzewidzianych sytuacji, dlatego trzeba szykować się na różne ewentualności - podkreślił mer.

Kijów w podobnej sytuacji

Z podobnym apelem do mieszkańców Kijowa zwrócił się wcześniej mer ukraińskiej stolicy Witalij Kliczko. Samorządowiec zapewnił, że władze miasta zrobią, co w ich mocy, by zapewnić niezakłócone dostawy gazu i energii elektrycznej, lecz mimo to mogą wystąpić trudności. Przygotowując się na wszelkie możliwe scenariusze, ludność cywilna powinna z wyprzedzeniem zaopatrzyć się m.in. w ciepłą odzież - powiedział mer podczas rozmowy z lokalnymi kijowskimi mediami.

Generatory prądu, zakupione przez władze stolicy na wypadek przerw w dostawach elektryczności i gazu, zostaną wykorzystane w pierwszej kolejności na potrzeby szpitali, szkół i przedszkoli - dodał Kliczko.

Na przełomie lipca i sierpnia rząd Ukrainy podjął decyzję o przymusowej ewakuacji mieszkańców obwodu donieckiego na wschodzie kraju, gdzie trwają walki z rosyjskimi wojskami. - Nie można narażać około 200-220 tys. osób, w tym 52 tys. dzieci, na śmiertelne niebezpieczeństwo związane z brakiem ogrzewania i prądu zimą - oświadczyła wówczas wicepremier Iryna Wereszczuk.


PAP/dad

"Dwulicowość. Pozerstwo". Były prezydent Estonii o polityce Niemiec ws. wiz dla Rosjan

17.08.2022 11:01
W ubiegłym tygodniu minister spraw zagranicznych Estonii Urmas Reinsalu oznajmił, że rząd Estonii podjął decyzję o ograniczeniu wjazdu do kraju dla obywateli Federacji Rosyjskiej, posiadających estońskie wizy Schengen. Podjęto również decyzję o niewydawaniu nowych wiz turystycznych dla Rosjan. Były Prezydent Estonii Toomas Hendrik Ilves podsumował i skomentował politykę Niemiec w tej kwestii, które zdają się wciąż stawiać na budowanie relacji z Rosją.

Dłuższe pasmo autorskich audycji dziennikarzy Polskiego Radia dla Ukrainy

17.08.2022 12:09
Polskie Radio dla Ukrainy wydłuża do dziesięciu godzin emisję autorskiego pasma przygotowywanego w studiu w Warszawie. Od 17 sierpnia audycje dziennikarzy sekcji ukraińskiej Polskiego Radia dla Zagranicy nadawane będą od godz. 11.00 do 21.00. Obecnie Polskiego Radia dla Ukrainy można słuchać w Warszawie na częstotliwości 100,6 FM, w Przemyślu na częstotliwości 98,6 FM oraz w Hrubieszowie na częstotliwości 93,3 FM. Stacja dostępna jest również cyfrowo nie tylko na terenie Polski, ale również na całym świecie.

Poczta Polska podpisała memorandum o współpracy z Pocztą Ukrainy

17.08.2022 12:41
Ułatwienie procesów zakupowych dla obywateli polskich i ukraińskich czy umacniania relacji biznesowych z podmiotami z sektora e-Commerce - przewiduje podpisane memorandum o współpracy Poczty Polskiej z Pocztą Ukrainy - poinformowała w środę Poczta Polska.