Szef rządu wraz z wicepremierem, szefem MON Mariuszem Błaszczakiem odwiedzili w niedzielę 1. Warszawską Brygadę Pancerną im. gen. Tadeusza Kościuszki w Wesołej, gdzie spotkali się z uczestnikami projektu "Trenuj z NATO".
Premier podkreślił, że musimy mieć armię tak silną, żeby nie musiała się bronić. "Żeby Polska miała wystarczającą siłę odstraszania" - wskazał.
- Budowa silnej armii zaczyna się na silnych finansach publicznych. To właśnie z polskiego budżetu finansujemy dzisiaj armię polską, zakupy za granicą, dokapitalizowanie naszych polskich zakładów zbrojeniowych - podkreślił Morawiecki. - Będziemy wzmacniać polską armię, bo jesteśmy przekonani właśnie o takiej strategii działania. Ona musi być taka silna żeby najlepiej nigdy nie musiała być użyta" - dodał.
24. rocznica przystąpienia do NATO
- Polska jest częścią NATO, najsilniejszego sojuszu militarnego w historii świata. To dlatego jesteśmy bezpieczni - mówił premier. Zwracał też uwagę, że w niedzielę przypada 24. rocznica przystąpienia naszego kraju do Sojuszu Północnoatlantyckiego. - To 12 marca 1999 roku Polska stała się częścią tego sojuszu - mówił.
Jak dodał ćwiczenia w ramach projektu "Trenuj z NATO" organizowane są przez tych, którzy brali udział w misjach wojskowych. "A właśnie na tych misjach wojskowych nie tylko żołnierze poznają się nawzajem, nabierają doświadczenia, obcują z nowoczesnym sprzętem z innych armii, pracują nad interoperacyjnością sprzętu, ale także tam rodzą się różne koncepcje, strategie dotyczące obrony na przyszłość" - zaznaczył Morawiecki.
Zachęcał też wszystkich obywateli, aby uczestniczyli w szkoleniach posługiwania się bronią, odwiedzali strzelnice i uczyli się strzelać. "Żeby uczestniczyli w takich ćwiczeniach jak to, +Trenuj razem z wojskiem+, +Trenuj razem z NATO+" - powiedział.
Chętni poznają podstawy wojskowego wyszkolenia
"Trenuj z wojskiem" to szkolenia dla osób cywilnych, podczas których poznaje się podstawy wojskowego wyszkolenia i nabywa umiejętności, które mogą być przydatne w sytuacjach kryzysowych. Szkolenia trwają osiem godzin i są prowadzone przez wojskowych instruktorów. Ochotnicy są zapoznawani z podstawami żołnierskiego rzemiosła: uczą się obsługi broni i strzelania z niej, udzielania pomocy medycznej, walki w bliskim kontakcie oraz zachowania podczas alarmu.
W poprzedniej edycji przeszkolono 4 tys. osób
Szkolenie jest bezpłatne, a prowadzą je zarówno żołnierze z wieloletnim doświadczeniem, także związanym z wyjazdami na zagraniczne misje polskiego wojska.
Poprzednia edycja projektu "Trenuj z wojskiem" cieszyła się dużą popularnością. Podczas jesiennej odsłony akcji przeszkolono cztery tysiące osób. Natomiast w czasie edycji prowadzonej w czasie zimowych ferii na zajęcia zgłosiło się kolejnych siedem tysięcy ochotników. Prawie 99 procent z przeszkolonych pozytywnie oceniła zajęcia i ich przydatność.
IAR/dad