W magazynie "Widziane z Polski" mówimy o zgodzie w Unii Europejskiej na wspólne zakupy amunicji dla Ukrainy. Poinformowała o tym Szwecja, kierująca w tym półroczu pracami Wspólnoty. Przez długi czas porozumienie w tej sprawie blokowała Francja.
Unijne kraje ostatecznie zatwierdziły miliard euro na wspólne zamówienia i zakupy amunicji dla Ukrainy. Chodzi o pociski kalibru 155 mm, które są Ukrainie niezbędne do odparcia ataków rosyjskiego najeźdźcy. Możliwe też będzie sfinansowanie - na życzenie Kijowa - pocisków rakietowych. Szef unijnej dyplomacji napisał w oświadczeniu, że to kolejny ważny krok na drodze dostarczania Ukrainie większej liczby pocisków. „Siły Zbrojne Ukrainy potrzebują znacznych ilości amunicji do obrony narodu ukraińskiego i swojego terytorium” - podkreślił Josep Borrell, szef unijnej dyplomacji.
Pieniądze będą pochodzić z Europejskiego Funduszu Pokojowego, z którego od ponad roku dozbrajana jest Ukraina. Wraz z dzisiejszą decyzją Fundusz wynosi teraz 5 miliardów 600 milionów euro. Umowy w ramach wspólnych zamówień i zakupów amunicji muszą być zawarte przed końcem września, by otrzymać dofinansowanie z Funduszu na realizację. Nacisk jest na zamówienia składane w europejskich firmach, lub w Norwegii, które produkują amunicję i rakiety.
Z Juliuszem Sabakiem z portalu Defence24, rozmawiamy również o transporterach "Rosomak" dla Ukrainy, których przekazanie zadeklarowała Polska.
W ubiegłym tygodniu oficjalnie otwarto lotnisko Warszawa-Radom im. Bohaterów Radomskiego Czerwca 1976 Roku. Kosztujący 800 milionów złotych port lotniczy jest obecnie najnowocześniejszym tego typu obiektem w Polsce. Rozmawiamy na ten temat ze Stanisławem Wojterą, prezesem spółki Polskie Porty Lotnicze.
O sytuacji Polonii w różnych częściach świata rozmawiamy z ministrem Janem Dziedziczakiem, pełnomocnikiem rządu ds. Polonii i Polaków za granicą.
W Wilnie odbyły się uroczystości z okazji Święta Konstytucji 3 Maja. Uroczystości z udziałem ambasadora Polski Konstantego Radziwiłła miały miejsce tradycyjnie przy Mauzoleum Matki i Serca Syna na cmentarzu na Rossie. Na miejscu był też nasz wileński korespondent Kamil Zalewski.
Przenosimy się również do Kanady, aby przypomnieć historię Kongresu Polonii Kanadyjskiej, który obchodzi 90-lecie istnienia.
Kongres Polonii Kanadyjskiej to obecna nazwa organizacji zarejestrowanej w lutym 1933 roku jako Federation of Polish Societies of Canada (Federacja Polskich Stowarzyszeń w Kanadzie). W ramach KPK działają okręgi, których jest obecnie czternaście. W całej Kanadzie ponad 1 mln mieszkańców ma polskie pochodzenie, a ponad połowa z nich mieszka w prowincji Ontario.
Tę część naszego programu przygotowała Krystyna Piotrowska z Radia Polonia Toronto.
Naszym gościem jest Artur Szklener, dyrektor Instytutu Chopina, z którym rozmawiamy o działalności Muzeum Fryderyka Chopina.
W programie także audycja z cyklu "Z językiem polskim w świat".
Na magazyn "Widziane z Polski" zaprasza Halina Ostas.