Redakcja Polska

Zjawiskowa zorze polarne nad Polską. Astronomowie wyjaśniają, co za nie odpowiada

14.10.2024 14:57
Rosnąca aktywność Słońca umożliwia nam obserwacje widowiskowych zorzy polarnych również daleko na południe od biegunów, w tym w Polsce. Tak było choćby w ostatni piątek gdzie silny koronalny wyrzut masy na Słońcu doprowadził do pojawienia się rozległej zorzy nie tylko nad naszym krajem, ale również nad Morzem Czarnym czy nad Turcją.
Zorza polarna nad Polską
Zorza polarna nad Polską Shutterstock/Patryk Kosmider

W ciągu ostatniego roku liczba obserwacji zjawiska w Polsce znacznie wzrosła. Odpowiada za to zbliżające się maksimum aktywności Słońca, które w tym momencie wyrzuca z siebie znacznie więcej plazmy, niż w innych etapach cyklu.

- To wyjątkowo dobry sezon na obserwacje zorzy - mówi astronom, doktor Piotr Witek z Planetarium Centrum Nauki Kopernik.

- Zorze z reguły pojawiają się bliżej biegunów, ale kiedy Słońce jest bardziej aktywne wyrzuca z siebie naładowane cząstki z dużo większą intensywnością w postaci obłoków nazywanych koronalnymi wyrzutami masy. Te z nich, które są skierowane akurat w kierunku Ziemi, mogą wywołać zorze - powiedział dr Piotr Witek.

Nie tylko aktywność słońca

Częstsze obserwacje zorzy polarnej w Polsce wynikają także z rozwoju technologii, która pozwala nam z wyprzedzeniem otrzymywać informacje o zbliżającym się do Ziemi wietrze słonecznym, niosącym ze sobą powodujące zorze naładowane cząsteczki. Doktor Piotr Witek zaznacza, że zorze pojawiały się nad Polską również w przeszłości, teraz jednak możemy się do tego lepiej przygotować oraz podzielić się swoimi obserwacjami w internecie, a to z kolei powoduje wzrost zainteresowania tym zjawiskiem.

- Wszyscy po prostu mamy ze sobą we własnych telefonach aparaty wysokiej klasy. W połączeniu z dostępem do informacji na temat kiedy się spodziewać takiego widowiska powoduje, że mamy szansę na dużo częstsze obserwacje - podkreślił dr Piotr Witek.

Będą kolejne zorze nad Polską

Naukowcy w najbliższych miesiącach spodziewają się kolejnych silnych koronalnych wyrzutów masy ze Słońca, co będzie dawać szanse na częstsze obserwacje zorzy polarnej w Polsce. Aby nie przegapić widowiska, można zainstalować odpowiednią aplikację, informującą nas o możliwości pojawienia się zorzy. W przypadku wystąpienia odpowiednich warunków warto również wybrać się w miejsce możliwie najciemniejsze, z daleka ze sztucznych świateł.

Co ciekawe, kolory zorzy, którą możemy oglądać na niebie, związane są z reakcją wiatru słonecznego z konkretnym gazem, znajdującym się w ziemskiej atmosferze, oraz z wysokością, na której dochodzi do reakcji. Najczęściej obserwowaną zieloną i rzadszą czerwoną zorzę powoduje tlen, purpurową - azot, a rzadko spotykane zorze w kolorze niebieskim i fioletowym to zasługa wodoru oraz helu.


IAR/dad

Szef węgierskiej dyplomacji dla rosyjskich mediów: nie dla Ukrainy w NATO

14.10.2024 11:35
Węgierski minister spraw zagranicznych dał do zrozumienia, że Węgry nie chcą przyjęcia Ukrainy do NATO. Opowiedział to w wywiadzie dla państwowej rosyjskiej agencji prasowej.

Potrzeba cyberspecjalistów. Resort cyfryzacji rusza z nowym programem

14.10.2024 12:55
Ministerstwo Cyfryzacji chce zachęcić młode osoby do podjęcia studiów, a następnie pracy w sektorze teleinformatycznym. W ramach Klubu Cyfrowych Możliwości w miejscowościach do 20 tysięcy mieszkańców będą odbywały się kilkudniowe zajęcia z matematyki, informatyki i cyberbezpieczeństwa.