Redakcja Polska

W Gruzji 11. dzień protestu. Ataki na dziennikarzy i demonstrantów

08.12.2024 14:00
W Gruzji rozpoczął się kolejny dzień antyrządowego protestu zwolenników eurointegracji. Gruzini są oburzeni atakami zamaskowanych mężczyzn na dziennikarzy i demonstrantów
Audio
  • W Gruzji 11 dzień protestu - "tituszki" i pobicia [posłuchaj]
Protesty w Gruzji
Protesty w GruzjiZurab Tsertsvadze/Associated Press/East News

W nocy grupa prowokatorów pobiła dziennikarkę i operatora telewizji Pirveli, którzy w centrum Tbilisi relacjonowali przebieg demonstracji.

Reporterka Maki Czichładze i operator Giorgo Szeciruli trafili do szpitala. Rozpoznano u nich lekki wstrząs mózgu. Ekipa telewizji Pirveli na razie pozostanie pod opieką lekarzy. W nocy, gdy na alei Rustawelego w centrum miasta trwał wielotysięczny wiec antyrządowy, grupy zamaskowanych prowokatorów zaatakowały biura partii opozycyjnych. 

Pobitych zostało kilka osób. -„Przemoc w stosunku do protestujących ma charakter tortur” - napisali w specjalnym oświadczeniu działacze Centrum Sprawiedliwości Społecznej, które monitoruje wydarzenia w Gruzji. Przypomnieli oni, że od początku antyrządowych protestów policja zatrzymała 400 osób, z których 300 poskarżyło się na „nieludzkie traktowanie”.

IAR/ks

Zobacz więcej na temat: Gruzja protest Unia Europejska

Komisja Helsińska przy Kongresie USA: nowy rząd Gruzji jest "de facto nielegalny"

30.11.2024 12:00
Nowy rząd Gruzji powstał wbrew konstytucji kraju i jest de facto nielegalny – oświadczyła działająca przy Kongresie USA Komisja Helsińska. Jej członkowie zaapelowali do Departamentu Stanu USA o podjęcie działań w celu ukarania osób naruszających prawa Gruzinów.

Gruzja na rozdrożu: masowe protesty w obronie europejskiej przyszłości kraju

04.12.2024 15:18
W ostatnich tygodniach Gruzja stała się areną dramatycznych wydarzeń, które pokazują, jak głęboko zakorzenione są aspiracje Gruzinów do integracji z Europą i jak mocno sprzeciwiają się oni możliwemu podporządkowaniu wpływom Moskwy. Fala protestów, która ogarnęła kraj, to wyraz społecznego sprzeciwu wobec decyzji władz o wstrzymaniu rozmów akcesyjnych z Unią Europejską. Demonstracje, choć pokojowe w intencji, spotkały się z brutalnymi represjami ze strony służb porządkowych.

Gruzini znów demonstrowali. Kraj w najtrudniejszej sytuacji od początku niepodległości

06.12.2024 10:29
Gruzja walczy o to, żeby nie wpaść do "ciemnego baraku rosyjskiego świata" - powiedział Polskiemu Radiu gruziński politolog Gela Vasadze. Od 28 listopada Gruzini wychodzą na ulice, aby demonstrować w obronie europejskiej drogi rozwoju. Tego dnia premier Irakli Kobachidze oświadczył, że jego rząd zawiesza negocjacje z Unią Europejską. Proeuropejskie demonstracje są brutalnie rozpędzane, a liderzy partii opozycyjnych - aresztowani.