Redakcja Polska

Ambasador RP w Londynie przypomina w "Daily Telegraph" postać Witolda Pileckiego

27.01.2021 13:49
Postać Witolda Pileckiego, który informował o zbrodniach popełnianych w niemieckim obozie koncentracyjnym Auschwitz, przypomniał w środę w liście opublikowanym na łamach dziennika "Daily Telegraph" ambasador RP w Londynie Arkady Rzegocki.
Witold Pilecki
Witold PileckiPAP/ARCH Universal Art Archive / Alamy Stock Photo

Polski dyplomata napisał, że w obchodzonym w środę Dniu Pamięci o Ofiarach Holokaustu "opłakujemy ofiary jednej z największych tragedii ludzkości i pamiętamy o okrucieństwach przeszłości, aby nigdy więcej się nie powtórzyły".

"Pamiętamy również o tych, którzy ryzykując życie swoje i swoich rodzin, pomogli ocalić od śmierci tysiące ludzi. Niezwykłym przykładem zarówno ofiary, jak i pomocnika jest Witold Pilecki, urodzony 120 lat temu polski oficer, który dobrowolnie zgłosił się, aby być uwięzionym w Auschwitz, by organizować wewnętrzny opór i zbierać informacje o dokonującym się tam Holokauście" - napisał Arkady Rzegocki.

"Był on pierwszym, który poinformował Zachód o prawdziwym charakterze największego niemieckiego obozu koncentracyjnego i zagłady, organizując także szereg ucieczek i samemu uciekając. Pilecki próbował nawet zorganizować konspiracyjny atak na obóz. Jednak po tym wszystkim został aresztowany w 1947 r. z powodu sprzeciwu wobec komunizmu, był brutalnie torturowany, a następnie stracony strzałem w głowę" - przypomniał polski ambasador.

Wezwał, aby w Dniu Pamięci o Ofiarach Holokaustu pamiętać o wszystkich, którzy stracili życie w czasie Holokaustu i w walce z totalitarnymi reżimami, której to walki symbolem stał się Witold Pilecki.


IAR/PAP/dad

Trwają prace nad spotkaniem szefa MSZ Polski z sekretarzem stanu USA

27.01.2021 09:03
Trwają prace nad organizacją mojego spotkania z sekretarzem stanu USA Antonym Blinkenem – powiedział minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau. Jak dodaje, skład nowej administracji Bidena pokazuje, że będzie ona bardzo aktywna w polityce międzynarodowej.

Raport: zacieranie odpowiedzialności Niemiec zniekształcaniem pamięci o Holokauście

27.01.2021 09:42
Zniekształcanie pamięci o Holokauście jest podstępniejsze niż jego negowanie - uznał Międzynarodowy Sojusz na rzecz Pamięci o Holokauście (IHRA) w swoim raporcie. Jednym z przykładów jest zacieranie odpowiedzialności nazistowskich Niemiec za utworzenie obozów koncentracyjnych.

Szefowa Instytutu Pileckiego w Berlinie o Holokauście: większość oprawców nie została ukarana

27.01.2021 12:19
- Jeśli mowa o edukacji w kwestii Holokaustu, to ważne jest także to, że cały czas pozostaje nieznany fakt, że bardzo wiele przestępstw, okrucieństw popełnionych przez nazistów na ludności żydowskiej pozostało po wojnie bez kary. Większość oprawców nie została ukarana. O tym też trzeba mówić - stwierdziła Hanna Radziejowska, szefowa Instytutu Pileckiego w Berlinie, podczas dyskusji zorganizowanej z okazji Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu.