Redakcja Polska

100-lecie polsko-rumuńskiego sojuszu wojskowego

18.03.2021 14:43
17 marca 2021 roku w Kasynie Wojskowym w Bukareszcie odbyła się debata poświęcona stuleciu nawiązania polsko-rumuńskich stosunków wojskowych. Wydarzenie zorganizowane zostało przez Instytut Studiów Politycznych w dziedzinie Obronności i Historii Wojskowości (ISPAIM) przy rumuńskim Ministerstwie Obrony Narodowej we współpracy z Instytutem Polskim w Bukareszcie.
Simona Cojocaru, sekretarz stanu rumuńskiego Ministerstwa Obrony Narodowej oraz Ambasador RP w Rumunii, Maciej Lang.
Simona Cojocaru, sekretarz stanu rumuńskiego Ministerstwa Obrony Narodowej oraz Ambasador RP w Rumunii, Maciej Lang.Instytut Polski w Bukareszcie

Sto lat temu, 3 marca 1921 roku w Bukareszcie przedstawiciele Polski i Rumunii podpisali "Konwencję o przymierzu odpornem między Rzeczpospolitą Polską a Królestwem Rumunji" (pisownia oryginalna) oraz tajną konwencję wojskową.


"Konwencja o przymierzu odpornem między Rzeczpospolitą Polską a Królestwem Rumunji". Fot.: Instytut Polski w Bukareszcie "Konwencja o przymierzu odpornem między Rzeczpospolitą Polską a Królestwem Rumunji". Fot.: Instytut Polski w Bukareszcie

Ta data to symboliczny początek relacji wojskowych pomiędzy oboma krajami. Upamiętniające je wydarzenie w Bukareszcie uroczyście otworzyli Simona Cojocaru, sekretarz stanu rumuńskiego Ministerstwa Obrony Narodowej oraz Ambasador RP w Rumunii, Maciej Lang.

Konferencja, która odbyła się w formule hybrydowej, była również okazją do zaprezentowania pierwszego tomu dwujęzycznej publikacji, pt.: "Jeden naród o dwóch sztandarach. Przymierze polsko-rumuńskie (1918) 1921 – 1926. Dokumenty i materiały" pod red. prof. dr hab. H. Walczaka i dr hab. K. Nowaka. Publikacja ukazała się dzięki wspólnym wysiłkom Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP, Instytutu Polskiego w Bukareszcie, Ambasady Rumunii w Warszawie oraz Rumuńskiego Instytutu Kultury w Warszawie. Z kolei strona rumuńska (ISPAIM we współpracy z archiwami rumuńskiego MSZ oraz rumuńskimi archiwami wojskowymi) zaprezentowała wybór dokumentów, pt.: "Rumunia i Polska. Wiek Sojuszu".


Konferencja w Bukareszcie Konferencja w Bukareszcie

Obchody 100-lecia sojuszu wojskowego w Bukareszcie wsparło również polskie Ministerstwo Obrony Narodowej oraz Ataszat Wojskowy przy Ambasadzie RP w Bukareszcie. Centralna Biblioteka Wojskowa im. Marszałka Józefa Piłsudskiego przygotowała (w partnerstwie z Departamentem Edukacji Kultury i Dziedzictwa MON oraz TVP Historia) specjalną wystawę, zatytułowaną "Sojusznicy. Polska – Rumunia 1918-1939", którą w stolicy Rumunii zaprezentował dr hab. P. Hut, dyrektor Departamentu Edukacji, Kultury i Dziedzictwa MON. Ponadto, Centralna Biblioteka Wojskowa przygotowała reprint pisma "Wiarus" z 1937 r. – specjalnego numeru poświęconego polsko-rumuńskim relacjom wojskowym.

Instytut Polski w Bukareszcie również przygotował wystawę poświęconą polsko-rumuńskim relacjom wojskowym w okresie międzywojennym, którą od 18 marca br. można oglądać na ogrodzeniu Muzeum Miasta Bukareszt.

Kreml: relacje USA i Rosji są "bardzo złe". Joe Biden nie chce ich nawiązywać

18.03.2021 13:12
Relacje USA i Rosji są "bardzo złe" - oświadczył w czwartek rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow. Jak przekazał , Kreml jest zdania, że prezydent USA Joe Biden nie chce nawiązywać stosunków z Rosją i na takim założeniu władze Rosji będą się opierać.

Centrum Wiesenthala protestuje przeciw nazwaniu stadionu w Tarnopolu imieniem Romana Szuchewycza

18.03.2021 13:45
Centrum Szymona Wiesenthala protestuje przeciw nazwaniu stadionu w Tarnopolu imieniem jednego z przywódców ukraińskich nacjonalistów. Organizacja wysłała w tej sprawie list do FIFA. Uznała w nim za haniebną decyzję samorządowców o nazwaniu obiektu sportowego imieniem kolaborującego z nazistami Romana Szuchewycza.