Redakcja Polska

2 maja - Dzień Polonii i Polaków za Granicą

02.05.2021 08:48
Od 2002 roku 2 maja obchodzony jest Dzień Polonii i Polaków za Granicą. Święto państwowe ustanowione zostało przez Sejm RP z inicjatywy Senatu RP. W ten sposób uhonorowano osoby żyjące poza granicami Polski, które zabiegały o polską niepodległość oraz wyrażały swoje przywiązanie do Rzeczypospolitej.
Audio
  • Dyrektor Biura Programu "Niepodległa" Jan Kowalski przypomniał, że 2 maja to także Dzień Polonii i Polaków za Granicą, stąd też szczególne znaczenie polskiej flagi (IAR)
  • Minister Jan Dziedziczak z Kancelarii Premiera Rady Ministrów o polityce polonijnej. Rozmowa Michała Fedusio [posłuchaj]
Członkowie Polonii w strojach tradycyjnych, Chicago, Illinois, USA.
Członkowie Polonii w strojach tradycyjnych, Chicago, Illinois, USA.Foto: Shutterstock

Święto ustanowiono, "uznając wielowiekowy dorobek i wkład Polonii i Polaków za granicą w odzyskanie przez Polskę niepodległości, wierność i przywiązanie do polskości oraz pomoc Krajowi w najtrudniejszych momentach, w celu potwierdzenia więzi z Macierzą i jedności wszystkich Polaków, tak mieszkających w Kraju, jak i żyjących poza nim".

Posłuchaj
00:25 11053883_3.mp3 odczas pierwszych uroczystości Dnia Polonii i Polaków za Granicą w 2002 roku prezes Stowarzyszenia "Wspólnota Polska", Andrzej Stelmachowski (zmarł w 2009), przypomniał, że święto nawiązuje do przedwojennej tradycji, zgodnie z którą, 2 maja obchodzono Dzień Imigranta (IAR)

 

Ustanowienie Dnia Polonii i Polaków za Granicą było realizacją apelu II Zjazdu Polonii, który odbył się w Pułtusku w 2001 roku.


Posłuchaj
00:28 11053883_7.mp3 W 2012 roku przedstawiciele środowisk polonijnych przyjechali 2 maja do Warszawy. Uczestniczyli we mszy w archikatedrze świętego Jana, a następnie w wielobarwnym pochodzie przeszli na Krakowskie Przedmieście. Byli tam Polacy z: Litwy, Ukrainy, Białorusi, Brazyli i Kanady. Podkreślali, że to właśnie 2 maja mocniej odczuwają, że Polska o nich pamięta

 

Według danych MSZ poza Polską żyje na co dzień około 20 mln osób polskiego pochodzenia. Są to osoby, które wyjechały z kraju lub urodziły się poza Polską, ale poczuwają się do polskiego pochodzenia i związków z polskością: potomkowie emigrantów z XIX wieku i uchodźców uciekających przed wojnami, kolejne pokolenia dawnych obywateli polskich, którzy pozostali na Wschodzie, niegdysiejsi dysydenci z rodzinami i emigranci zarobkowi. 

PAP/dad

"Polska o was pamięta". Obchody Dnia Polonii i Polaków za Granicą

30.04.2021 18:14
2 maja obchodzimy Dzień Polonii i Polaków za Granicą. O polityce polonijnej rozmawiamy z ministrem Janem Dziedziczakiem, pełnomocnikiem rządu ds. Polonii i Polaków za Granicą z Kancelarii Premiera Rady Ministrów.

Polscy dyplomaci i imigranci na Wyspach Brytyjskich przygotowują Dni Dziedzictwa

01.05.2021 09:45
Wirtualny spływ Wisłą, wykłady o polskiej historii, konkurs plastyczny - to tylko kilka punktów programu Heritage Days - święta lokalnych polskich społeczności rozrzuconych po Wielkiej Brytanii.

We Lwowie pożegnano Emilię Chmielową

01.05.2021 20:01
We Lwowie pożegnano Emilię Chmielową, współzałożycielkę i wieloletnią prezes Federacji Organizacji Polskich na Ukrainie. Mszy pogrzebowej w miejscowej katedrze przewodniczył biskup pomocniczy archidiecezji lwowskiej Leon Mały.