Chciała zobaczyć i poznać rodzinne strony babci. Zaplanowała podróż, której Litwa była ważnym etapem, ale ponieważ efektem miała być książka o ciekawej i różnorodnej kuchni, autorka odwiedziła jeszcze Łotwę i Estonię. Wiedziała, że w krajach bałtyckich spotykają się dwa światy, Bałtyk łączy Europę Wschodnią ze Skandynawią, przynosząc wpływy kulturowe, także kulinarne.
„Bursztyn i żyto. Bałtycka podróż kulinarna. Estonia, Łotwa, Litwa” przybliża nam tę część Europy, oprowadza po jej stolicach, opowiada ich dzieje i odkrywa nowy styl gotowania. Tamtejsza kuchnia, przedstawiona na tle bogatej historii i kultury krajów bałtyckich, pozwala lepiej zrozumieć ten region i jego mieszkańców. Przepisy, które zamieszcza Zuza Zak w książce są osadzone w bałtyckiej tradycji, a jednocześnie inspirowane współczesnymi trendami, dzięki komentarzom autorki stają się łatwe do odtworzenia w domu.
Zuzanna Zak przygotowuje kolejną książkę. Tym razem z uwzględnieniem polskiej kuchni regionalnej. Niestety pandemia uniemożliwia wędrowanie po Polsce i zbieranie materiałów, dlatego za naszym pośrednictwem autorka zwraca się z prośbą do słuchaczy o podzielenie się ciekawymi recepturami – także tymi, przechowywanymi przez rodziców, czy dziadków pochodzących z różnych regionów Polski. Sama to sprawdziła, że warto zagłębić się we wspomnienia, gdyż bywają inspirujące. Dodajmy jeszcze, że odkrywanie nowych smaków i zapachów, a także tworzenie ciekawych i smacznych dań dla Zuzanny Zak jest nie tylko przygodą kulinarną. W prestiżowej School of Slavonic and East European Studies, UCL, zaczęła pracę doktorską poświęconą sztuce kulinarnej, kontynuuje też badania nad kuchnią wschodnioeuropejską z perspektywy antropologa kultury.
Z Zuzanną Zak, autorką książki kulinarnej ”Bursztyn i żyto. Bałtycka podróż kulinarna. Estonia, Łotwa, Litwa”, rozmawiała Maria Wieczorkiewicz.