Redakcja Polska

Ponad milion złotych zebrał Zespół Pomocy Kościołowi na Wschodzie Konferencji Episkopatu Polski

11.01.2022 13:24
XXII dzień modlitwy i pomocy materialnej Kościołowi na Wschodzie obchodzono 5 grudnia. Pomoc Kościołowi na Wschodzie obejmuje między innymi Białoruś, Ukrainę, Rosję, Mołdawię, Armenię, Gruzję czy Kazachstan.
Audio
  • Ponad milion złotych zebrał dotychczas Zespół Pomocy Kościołowi na Wschodzie - materiał Ewy Plisieckiej [posłuchaj]
Ksiądz Leszek Kryża wskazał zwłaszcza na trudną sytuację w Kazachstanie
Ksiądz Leszek Kryża wskazał zwłaszcza na trudną sytuację w KazachstanieFoto: PAP/Radek Pietruszka

Jak powiedział Polskiemu Radiu ksiądz Leszek Kryża, dyrektor Zespołu Pomocy Kościołowi na Wschodzie, do biura kierowanych jest coraz więcej próśb o pomoc. Ksiądz wskazał zwłaszcza na trudną sytuację w Kazachstanie. Od 2 stycznia trwają tam demonstracje antyrządowe, w zamieszkach zginęło ponad 160 osób, kilka tysięcy zostało aresztowanych. "W tym kraju żyje około 20 tysięcy osób polskiego pochodzenia. Jeśli chodzi o funkcjonowanie parafii niewiele się zmieniło" - dodaje ksiądz Kryża.

Zbierane przez Zespół Pomocy Kościołowi na Wschodzie fundusze przeznaczane są m.in. na renowację kościołów i sal katechetycznych, wakacyjny wypoczynek dla dzieci i młodzieży, wsparcie domów seniora i domów samotnej matki, na stołówki i kuchnie prowadzone przez siostry i braci zakonnych dla dzieci, starszych i ubogich. Potrzebne jest wsparcie projektów charytatywnych. Jeden z nich prowadzą siostry Albertynki we Lwowie – wyjaśnia ksiądz Kryża. W minionym roku, we współpracy z Górnośląskim Oddziałem Stowarzyszenia Wspólnota Polska, udało się otworzyć na Ukrainie cztery Stacje Pomocy Charytatywnej "Dobre Serce".

Jedną z ostatnich ubiegłorocznych akcji charytatywnych, przeprowadzonych przez Zespół Pomocy Kościołowi na Wschodzie, była akcja "Podaj znicz na Kresy”. Dzięki niej 10 tysięcy zniczy zapalono na polskich miejscach pamięci na Wschodzie.

W ostatnim roku, naznaczonym pandemią, za pośrednictwem zespołu zebrano i przekazano na Wschód ponad 2 miliony 147 tysięcy złotych, dzięki którym zrealizowano 244 projekty.

IAR/ep


Demonstracje i krwawe zamieszki w Kazachstanie. Wśród poszkodowanych nie ma Polaków

10.01.2022 11:18
Na terytorium Kazachstanu w tym momencie znajduje się około 100 obywateli Polski; są w kontakcie z naszymi placówkami; nie notowaliśmy żadnych poszkodowanych - powiedział wiceszef MSZ Marcin Przydacz. Demonstracje w całym Kazachstanie wybuchły 2 stycznia i przerodziły się w gwałtowne starcia z wojskiem i policją. Manifestanci początkowo protestowali przeciwko podwyżce cen gazu LPG używanego do tankowania samochodów, później ich postulaty przerodziły się w żądania polityczne.

80. rocznica powstania AK. Szef MON: pamięć o tych żołnierzach to nasz obowiązek

10.01.2022 17:23
"W 2022 r. przypada 80. rocznica powstania Armii Krajowej - jednej z najlepiej zorganizowanych podziemnych organizacji wojskowych w Europie, która walczyła z niemieckim okupantem. Naszym obowiązkiem jest pamięć o żołnierzach AK. Oddajmy hołd poległym w walkach o niepodległą Polskę" - napisał na Twitterze minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

Ponad 7,6 mln Polaków przyjęło dawkę przypominającą szczepionki przeciw COVID-19

11.01.2022 12:40
Dawkę przypominającą szczepionki przeciw COVID-19 przyjęło ponad 7,6 mln Polaków. W pełni zaszczepionych, czyli dwiema dawkami preparatów od firm Pfizer/BioNTech, Moderna i AstraZeneca lub jednodawkową szczepionką Johnson&Johnson, jest 21 mln 276 tys. 912 osób – podano we wtorek na stronach rządowych.