Redakcja Polska

Akcje "Światełko pamięci dla Rossy i Bernardynów" oraz Światełko Pamięci dla Cmentarza Łyczakowskiego we Lwowie

01.11.2022 15:30
Społecznicy i wolontariusze jak co roku na opuszczonych grobach zapalają znicze na Litwie oraz na Ukrainie, pomimo trwającej tam wojny.
Audio
  • Wilno: akcja na rzecz m.in. cmentarza na Rossie [posłuchaj]
Cmentarz na Rossie w Wilnie
Cmentarz na Rossie w Wilnie Igor Banaszczyk / Shutterstock

Cmentarze Na Rossie i Bernardyński są najstarszymi wileńskimi nekropoliami. Powstały na początku XIX wieku. Spoczywają tam polscy profesorowie uniwersyteccy, powstańcy styczniowi, żołnierze Wojska Polskiego, a także przedstawiciele kultury. Po śmierci marszałka Józefa Piłsudskiego na Rossie zostało złożone również jego serce. 

1 listopada, w dniu Wszystkich Świętych, we Lwowie po raz dziewiętnasty odbędzie się akcja "Światełko Pamięci dla Cmentarza Łyczakowskiego". Pomimo trwającej wojny na największej nekropolii Lwowa znicze zapłoną także w tym roku.

Od rana lwowscy Polacy, harcerze i wolontariusze zapalają biało-czerwone znicze na mogiłach swoich bliskich oraz na opuszczonych grobach. W południe przed kaplicą na Cmentarzu Obrońców Lwowa zostanie odprawiona uroczysta msza święta, której będzie przewodniczył arcybiskup metropolita lwowski Mieczysław Mokrzycki. Po nabożeństwie przedstawiciele środowisk polskich ze Lwowa złożą kwiaty i zapalą znicze na Grobie Nieznanego Żołnierza. 

Cmentarz Łyczakowski jest jedną z najstarszych nekropolii w Europie. Jego historia sięga 1786 roku. Spoczywa tutaj około 300 tysięcy osób. Tutaj znajdują się groby wybitnych Polaków - ludzi nauki, kultury, sztuki, polityki, sportu i życia społecznego.

IAR/ks

Dyplomaci RP odwiedzą polskie groby na świecie. Uroczystości w największych europejskich stolicach

01.11.2022 09:55
Z okazji dnia Wszystkich Świętych dyplomaci RP odwiedzają polskie groby m.in. w Berlinie, Paryżu, Madrycie i Pekinie.

Kościół katolicki obchodzi Uroczystość Wszystkich Świętych

01.11.2022 09:27
To jeden z najbardziej radosnych dni w roku liturgicznym, w którym wspominani są ci, którzy dostąpili zbawienia

W Rosji na grobach Polaków płoną znicze i leżą kwiaty. Również w Smoleńsku, Katyniu i Miednoje

01.11.2022 11:00
O zmarłych w obcej ziemi rodakach pamiętają polscy dyplomaci i przedstawiciele Polonii. Mogiły Polaków rozsiane są na całym obszarze Federacji Rosyjskiej od Kaliningradu po Władywostok.