Redakcja Polska

Nieznani sprawcy zniszczyli dom Polaków w Irlandii. "Nie chcemy stąd wyjeżdżać""

08.08.2023 15:27
- Nie chcemy stąd wyjeżdżać - mówi dwoje Polaków zaatakowanych w Irlandii Północnej. Zamaskowani mężczyźni wtargnęli do ich domu w Newtownabbey w okolicach Belfastu. Wybili szyby w oknach i zniszczyli samochód. Policja uważa, że środowy atak to przestępstwo na tle ksenofobicznym, wynikające z antypolskich uprzedzeń.
Audio
  • Polacy zaatakowani w Irlandii Północnej: nie chcemy się wyprowadzać. Materiał Adama Dąbrowskiego (IAR)
Policja nie wyklucza, że był to atak na tle narodowościowym
Policja nie wyklucza, że był to atak na tle narodowościowymShutterstock/Tony Dunn

- Tak naprawdę od środy nie śpię. Może parę godzin. Jestem "na czujce" - mówi Polka pracująca na co dzień jako kelnerka. Relacjonuje, że w dniu ataku była akurat w domu. - Przesadzałam kwiaty. Usłyszałam tłuczące się szkło. Myślałam, że to kot. Ale hałas narastał. Poszłam ku schodom, zeszłam 2-3 stopnie i zobaczyłam dwóch chłopaków uciekających z mojego domu - wspomina rozmówczyni brytyjskiego korespondenta Polskiego Radia. - To z pewnością nie jest przyjemny widok: ludzie w kominiarkach, kapturach, z młotkami w rękach - dodaje partner kobiety, zatrudniony jako kucharz. Oboje rozmówcy prosili o zachowanie anonimowości.


Posłuchaj
00:46 12492345_1.mp3 Polacy zaatakowani w Irlandii Północnej: nie chcemy się wyprowadzać. Materiał Adama Dąbrowskiego (IAR)

 

Policja potwierdza w przesłanym IAR oświadczeniu, że uważa, że było to tzw. przestępstwo z nienawiści, czyn powodowany ksenofobią. Police Service of Northern Ireland deklaruje, że doniesienia o takich czynach traktuje "niezwykle poważnie".

Polacy nie kryją niepokoju. Ale podkreślają, że Irlandia Północna to ich miejsce na ziemi. Nie chcą wyjeżdżać. Dodają, że dostali wsparcie od sąsiadów, którzy pomogli im na przykład zabezpieczyć okna. - Przyjechał burmistrz Newtownabbey i Antrim. Przyniósł kwiaty i list, powiedział, że chce, byśmy czuli się bezpiecznie i żebym nie myślała o wyprowadzce - podkreśla rozmówczyni kobieta. - Ja czuję się tu, jakby to był mój kraj - dodaje jej partner.


IAR/dad

Z okazji 79. rocznicy uruchomienia Powstańczej Poczty Polowej wydano okolicznościową pocztówkę

08.08.2023 13:43
Harcerze przenosili pocztę od 6 sierpnia 1944 r. Szacuje się, że podczas Powstania Warszawskiego dostarczono 200 tysięcy listów, a w szczytowym momencie jednego dnia 10 tysięcy przesyłek.

Paweł Jabłoński: Niemcy mają plan przekształcenia UE w centralnie zarządzane państwo

08.08.2023 14:46
"Niemcy mają plan przekształcenia Unii Europejskiej w centralnie zarządzane państwo; to nie teoria spiskowa, tylko oficjalny postulat polityczny. Manfred Weber przyznał właśnie, że rząd Prawo i Sprawiedliwość jest jego największym wrogiem" - napisał we wtorek na Twitterze wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński.