Redakcja Polska

W Wilnie otwarto wystawę "Warszawa-Mariupol miasta ruin, miasta walki, miasta nadziei"

28.09.2023 19:16
Ekspozycja towarzyszy wileńskiej odsłonie międzynarodowej trasy koncertowej "Niepodległa - Niepodległej". Wydarzenie jest wyrazem wsparcia oraz solidarności z Ukrainą. W otwarciu wystawy wzięła udział wicemarszałek polskiego Sejmu Małgorzata Gosiewska.
Audio
  • Wilno: Otwarto wystawę "Warszawa-Mariupol miasta ruin, miasta walki, miasta nadziei" [posłuchaj]
  • Z wicemarszałek polskiego Sejmu Małgorzatą Gosiewską rozmawiał Kamil Zalewski [posłuchaj]
Warszawa - Mariupol miasta ruin, miasta walki, miasta nadziei
"Warszawa - Mariupol miasta ruin, miasta walki, miasta nadziei"Fot. Mikołaj Bujak (IPN)

Wicemarszałek Gosiewska w rozmowie z dziennikarzami nawiązała do sytuacji sprzed półtora roku. W jej opinii, bardzo ważne obecnie w relacjach polsko-ukraińskich jest to, co dzieje się na płaszczyźnie społecznej. "Rozmawiamy, prowadzimy dialog. Obecnie jest on łatwiejszy, bo wiele osób doświadczyło osobiście polskiego wsparcia" - wyjaśniła wicemarszałek. Zwróciła też uwagę, że nie bez znaczenia, półtora roku temu, była pomoc dla uchodźców z Ukrainy udzielana przez polskie służby graniczne. "Wtedy, gdy ukraińskie kobiety i dzieci przybywały tak licznie do polskiej granicy, to otrzymały wsparcie, którego tak poszukiwały. Pomagali im w tym funkcjonariusze straży granicznej" - dodała Małgorzata Gosiewska. 

Na otwartej dziś w Wilnie wystawie zestawiono zdjęcia zniszczonej Warszawy podczas Powstania Warszawskiego oraz Mariupola, które ucierpiało w wyniku rosyjskiej agresji w zeszłym roku. Wicemarszałek Sejmu zaznaczyła, że ekspozycja ukazuje zbrodniczą działalność dwóch totalitaryzmów, z którymi mieli do czynienia Polacy. Teraz podobne doświadczenia są również udziałem Ukraińców. "Mariupol - miasto, które było jeszcze dwa lata temu piękne i rozwijające się - bardzo przypomina naszą Warszawę po roku 1944. Wszystko to za sprawą Federacji Rosyjskiej Władimira Putina, zbrodniarza równego Hitlerowi" - podkreśliła Małgorzata Gosiewska. Zdjęcia, które wchodzą w skład wystawy mają uzmysłowić, że dzisiejsze metody Rosjan są takie same jak działania Niemców podczas II wojny światowej. 

Podczas swojej wizyty w stolicy Litwy wicemarszałek Sejmu spotkała się też z przedstawicielami władz litewskiego parlamentu oraz miejscowymi Polakami. Rano Małgorzata Gosiewska odwiedziła Ostrą Bramę, gdzie znajduje się cudowny obraz Matki Bożej Miłosierdzia. Złożyła również wieńce przy mauzoleum marszałka Józefa Piłsudskiego oraz w kaplicy, w której spoczywają powstańcy styczniowi na cmentarzu na Rossie.

IAR/ks

Prezentacja książki Filipa Gańczaka „Jan Sehn. Tropiciel nazistów” i dyskusja w Instytucie Polskim w Wiedniu

28.09.2023 09:15
Jan Sehn jako tropiciel nazistów oraz porównanie sytuacji prawnej w Polsce, Niemczech i Austrii po II wojnie światowej były głównymi tematami dyskusji towarzyszącej prezentacji książki Filipa Gańczaka „Jan Sehn. Tropiciel nazistów”, która odbyła się w Instytucie Polskim w Wiedniu w dniu 26 września.

Prezydent Andrzej Duda weźmie udział w Paradzie Pułaskiego w Nowym Jorku

28.09.2023 09:16
Prezydent Andrzej Duda weźmie udział w dorocznej Paradzie Pułaskiego, które w niedzielę 1 października przejdzie ulicami Nowego Jorku.

Bratanek Alana Turinga: polski wkład w złamanie szyfrów Enigmy był kluczowy

28.09.2023 11:50
Przekazanie przez polskich kryptologów szyfrów do złamania Enigmy przyspieszyło brytyjskie wysiłki o co najmniej kilka-kilkanaście miesięcy, a ten czas okazał się kluczowy dla dalszego przebiegu wojny – powiedział Dermot Turing

W Gdyni trwa 15. Międzynarodowy Festiwal Filmowy "Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci"

28.09.2023 14:18
W programie tegorocznego festiwalu NNW jest prawie 250 projekcji filmów fabularnych, dokumentalnych, prezentacji reportaży radiowych i wydarzeń opowiadających o postawach ludzi, dla których nadrzędną wartością jest wolność.