Również polskie i polonijne szkoły z różnych regionów Belgii biorą udział w upamiętnieniu polskich żołnierzy. Na grobach zapalane są znicze, składane wiązanki kwiatów lub donice chryzantem, a krzyże przepasane są biało-czerwoną szarfą.
W Belgii są 22 polskie cmentarze wojenne. Największy i najsłynniejszy z nich jest w Lommel, przy granicy z Niemcami. Spoczywa tam 257 żołnierzy, głównie generała Stanisława Maczka, którego 1. Dywizja Pancerna wyzwalała spod okupacji niemieckiej miasta w Belgi i w Holandii.
Ambasador w Belgii Rafał Siemianowski powiedział Polskiemu Radiu, że Wszystkich Świętych to czas, w którym wspominani są polegli i zmarli i oddawana jest im cześć. - Jest około czterystu grobów polskich żołnierzy, którzy polegli w czasie II wojny światowej. Pamiętamy także o grobach tych żołnierzy, którzy przeżyli wojnę i osiedli tutaj, stali się częścią belgijskiego społeczeństwa. Pamięć o zmarłych jest też częścią budowania tożsamości. Tej tożsamości, którą budują Polacy, którzy tutaj w różnych momentach historii dotarli. I to jest bardzo ważne, kiedy muszą się odnaleźć w nowym miejscu, w nowym środowisku, nowym społeczeństwie, że mogą odwołać się do przodków - powiedział ambasador Polski w Belgii Rafał Siemianowski.
00:29 belgia zolnierze setka.mp3 Ambasador w Belgii Rafał Siemianowski o akcji upamiętnienia polskich żołnierzy poległych w Belgii (IAR)
W związku z dniem Wszystkich Świętych polskie i polonijne szkoły z różnych regionów Belgii biorą udział w akcji "Zapal znicz na polskiej mogile".
Lidia Zabrocka, dyrektor polskiej szkoły imienia Jana Brzechwy w Courcelles powiedziała Polskiemu Radiu, że jej placówka opiekuje się grobami czterech polskich żołnierzy pochowanych w pobliskim Chievres. - Jesteśmy bardzo dumni z tego, że zarówno rodzice, jak i przedstawiciele grona pedagogicznego, dzieci tak bardzo chętnie angażują się w ten projekt. Ten temat jest bardzo mocno poruszany w szkole w trakcie zajęć, no i oczywiście poza. Myślę, że dla naszych podopiecznych to jest taka bardzo prosta, ale piękna lekcja historii, a zarazem jest to też nasze piękne świadectwo przynależności do ojczyzny - powiedziała dyrektor Lidia Zabrocka.
00:27 belGIA AKCJA aetka 1.mp3 Lidia Zabrocka, dyrektor polskiej szkoły imienia Jana Brzechwy w Courcelles, o akcji "Zapal znicz na polskiej mogile" (IAR)
Akcja "Zapal znicz na polskiej mogile" jest prowadzona przez polską szkołę imienia generała Stanisława Maczka w Antwerpii na północy Belgii, a patronat nad akcją objęła ambasada Polski w Brukseli. Celem inicjatywy jest podtrzymanie pamięci i oddanie hołdu polskim bohaterom spoczywającym na obczyźnie.
IAR/dad