Redakcja Polska

Litewski Sąd Konstytucyjny zdecydował, że znaki diaktrytyczne w nazwiskach nie są sprzeczne z konstytucją

28.12.2023 17:47
Używanie znaków diakrytycznych, takich jak polskie litery "ł", "ń" czy "ś" przy zapisie nielitewskich nazwisk nie jest sprzeczne z litewską konstytucją. Orzeczenie, które przedstawił dziś w Wilnie Sąd Konstytucyjny Litwy, jest niezwykle istotne dla polskiej mniejszości narodowej.
Audio
  • Litewski Sąd Konstytucyjny zdecydował, że znaki diaktrytyczne w nazwiskach nie są sprzeczne z Konstytucją. Materiał Kamila Zalewskiego
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjne Shutterstock/aga7ta

Orzeczenie Sądu Konstytucyjnego jest związane ze sprawą litewskiego Polaka, Jarosława Wołkonowskiego. Półtora roku temu Sąd Rejonowy w Wilnie zdecydował, że ma on prawo do oryginalnego zapisu swojego imienia i nazwiska w oficjalnych, litewskich dokumentach. Dotychczas swoje dane mógł zapisywać nie używając takich liter jak "w" czy "ł". Jednak litewska Prokuratura Generalna zwróciła się do sądu o wznowienie postępowania argumentując to naruszeniem m.in. interesu publicznego.

W opinii Sądu Konstytucyjnego, to Sejm Litwy powinien rozwiązać tę sprawę systemowo i rozszerzyć obowiązujące przepisy, dotyczące używania liter niewystępujących w litewskim alfabecie tak, aby w zapisie danych osobowych można było zastosować też znaki diakrytyczne. - Sąd Konstytucyjny przyjął takie salomonowe rozwiązanie - mówi Polskiemu Radiu Jarosław Wołkonowski. - Szkoda, bo można było dziś postawić kropkę w tej kwestii. Będziemy dalej czynić starania, aby tę sprawę rozwiązać - wyjaśnia Wołkonowski.


Posłuchaj
00:18 12731284_2.mp3 W opinii Jarosława Wołkonowskiego, Sąd Konstytucyjny przyjął "salomonowe rozwiązanie":

 

Dodaje, że są dwa sposoby na dalsze postępowanie. - Można próbować przez Sejm Litwy, a druga to zwrócenie się do Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu" - wyjaśnia Wołkonowski. Jednocześnie wskazuje, że od maja 2022 roku część litewskich obywateli może zapisać swoje imię i nazwisko używając niektórych znaków diakrytycznych, takich jak na przykład "q", "x" oraz "w", których nie ma w litewskim alfabecie. Pozostała część społeczeństwa została zatem pozbawiona tego prawa.


Posłuchaj
00:51 12731303_1.mp3 Litewski Sąd Konstytucyjny zdecydował, że znaki diaktrytyczne w nazwiskach nie są sprzeczne z Konstytucją. Materiał Kamila Zalewskiego

 

Według danych litewskich władz, z możliwości zmiany zapisu swoich danych skorzystało około 900 obywateli Litwy, z czego jedna trzecia to litewscy Polacy. Wśród nich jest między innymi obecna minister sprawiedliwości Litwy Ewelina Dobrowolska.

IAR/dad

Litwa: na wigilijnych stołach dania rybne oraz "śliżyki", "podsyta" i pierożki z makiem lub grzybami

24.12.2023 16:37
Na stołach wigilijnych litewskich Polaków znajdzie się tradycyjnie 12 dań. Nie wszędzie jednak będzie podawany barszcz z uszkami. Nasi rodacy na Litwie przygotowują wiele dań znanych przede wszystkim na Wileńszczyźnie.

W Polsce powstaną nowe parki narodowe. Ruszyły prace w resorcie klimatu i środowiska

28.12.2023 16:15
Rozpoczęliśmy prace nad tworzeniem nowych parków narodowych i powiększaniem obecnych - poinformowała minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska. Dodała, że będzie to priorytet resortu.

Takiego roku jeszcze nie było. Zamek Królewski na Wawelu z rekordem odwiedzin

28.12.2023 15:30
Rekordowa frekwencja na Wawelu. Wystawy Zamku Królewskiego w tym roku odwiedziło ponad 2,5 miliona osób. Jeszcze nigdy w historii muzeum tak dużo osób nie odwiedziło wawelskich wystaw.