Redakcja Polska

Nadmuchiwane stalowe meble polskiego artysty na wystawie w Toronto

21.01.2024 13:57
W Toronto w Kanadzie rozpoczął się DesignTO, doroczny festiwal designerski. Jednym z gości jest polski projektant Oskar Zięta. W galerii Lumas w popularnej części śródmieścia Toronto, Yorkville, odbył się w sobotę wernisaż wystawy artysty.
Toronto - największe miasto Kanady
Toronto - największe miasto KanadyShutterstock

Oskar Zięta, który mówi o sobie, że jest rzeźbiarzem i "kowalem 4.0", słynie m.in. ze swoich mebli z metalu, formowanych z wykorzystywaniem wysokiego ciśnienia. W tej samej technologii wykonano pokazywane w galerii lustra i deskorolkę. Goście wernisażu mogli obejrzeć nadmuchiwanie pod ciśnieniem laserowo wyciętych i zespawanych pasm stali, a także proces nabierania trójwymiarowości przez metalowe serce na skutek podgrzania w wysokiej temperaturze. W procesie twórczym wykorzystano znaną w metalurgii akceptację niedoskonałości.

"W zwykłym procesie produkcyjnym jeśli coś wychodzi z deformacją, to trzeba albo to przyciąć, albo jeszcze raz przerobić. My natomiast to wykorzystujemy. Akceptacja błędu jest budującym tworzywem" - wyjaśniał Zięta.

Deformacja służąca do osiągnięcia efektu artystycznego została opisana przez Niemiecki Instytut Normalizacyjny (Deutsches Institut fuer Normung - DIN) jako błąd w standardzie produkcyjnym określany jako DIN 8580. Ciśnienie wewnętrzne może powodować odkształcenia, ale może też zostać wykorzystane do osiągania celowych zniekształceń na powierzchni i linii zespawania blach.

Zięta obronił swoją pracę doktorską na Uniwersytecie ETH w Zurychu. Rozprawa była poświęcona wykorzystaniu maszyn sterowanych komputerowo w obróbce stali w architekturze i wzornictwie. Artysta, który badał stosowanie blach stalowych jako elementu konstrukcyjnego, wykorzystał właśnie ten znany błąd. Stąd wzięły się prace nad przekształcaniem w meble nadmuchiwanych blach stalowych i jak najbardziej efektywnym wykorzystaniem surowca. Np. prezentowane na wernisażu aluminiowe krzesło Ultraleggera waży 1,66 kg, ale wytrzymuje obciążenie 1200 kg, choć ma bardzo ażurową konstrukcję.

"Tak projektuje natura: te przekroje, które są bardziej obciążone, są większe, a im wyżej, tym elementy stają się cieńsze w przekroju. To bardzo prosta reguła, ale bardzo trudna do uzyskania z wykorzystaniem standardowych zasad. To dobrze widać w budownictwie, ponieważ stosuje się tam często standardowe profile, które są za ciężkie. Od czasów pandemii Covid-19 pojawiło się jednak ciekawe zjawisko, związane z rosnącymi cenami surowców: ceny wymuszają bardziej efektywne projektowanie, a wiele standardowych rozwiązań straciło sens. Można powiedzieć, że nadwaga je zabiła" - tłumaczył Oskar Zięta.

Jeden z najbardziej znanych i nagradzanych projektów Zięty, stołek nazwany PLOPP (Polski Ludowy Obiekt Pompowany Powietrzem), powstał podczas eksperymentów nad reakcjami metalu na ciśnienie. Ciekawostką historii designu jest to, że 60 lat temu inny polski projektant również stał się znany w Kanadzie dzięki krzesłom.

Urodzony w 1918 r. w Polsce Stefan Siwiński przeniósł się w 1952 r. do Kanady, gdzie w Toronto otworzył warsztat meblowy Korina Designs. Jednym z jego pierwszych kanadyjskich projektów było trójnożne krzesło, którego styl określa się jako łączący nowoczesność skandynawską z "pop wyglądem". Czarno-brązowe krzesło wykonane ze stali, laminowanego drewna i winylu zakupił w dużych ilościach m.in. jeden ze szpitali z Toronto. W 1964 r. praca została nagrodzona złotym medalem na 13. Międzynarodowym Triennale w Mediolanie, a obecnie znajduje się w kolekcjach wielu muzeów, m.in. w Royal Ontario Museum w Toronto.

Inny ceniony projekt Siwińskiego, uważanego za jednego z najważniejszych projektantów Kanady, to krzesła-ławy, które w 1964 r. znalazły się na nowym międzynarodowym lotnisku Pearsona w Toronto. Gdy federalne ministerstwo transportu chciało pokazać wyposażenie stworzone przez najważniejszych kanadyjskich twórców, wśród projektantów znalazł się Siwiński. 500 siedzisk dla lotniska, wykonanych ręcznie przez dziesięciu pracowników warsztatu Siwińskiego, wyprodukowano w ciągu 10 tygodni.

Wystawie w galerii Lumas towarzyszy część nazwana "Zieta Illustrated". Są to ilustracje młodych polskich twórców, nawiązujących do m.in. polskiej szkoły plakatu i przedmiotów tworzonych w Zieta Studio.


PAP/ho

Niespotykana wystawa we Wrocławiu, a na niej ponad 300 miniaturowych... pianin

16.01.2024 16:42
Ponad 300 miniaturowych pianin prezentowanych jest w Galerii Toy Piano we Wrocławiu. Pomysłodawca wystawy zbiera je od kilkunastu lat. Na niektórych udało się zagrać muzykę Fryderyka Chopina. Każdy może spróbować swoich sił, bo niektóre instrumenty zostały udostępnione odwiedzającym galerię.

Będzie nowa trasa zwiedzania Wawelu? "Myślimy o specjalnych oprowadzaniach po strychu zamku"

17.01.2024 11:29
Dyrektor Zamku Królewskiego na Wawelu nie wyklucza organizacji sporadycznych, kameralnych oprowadzań po strychu renesansowej rezydencji. "Myślimy o specjalnych pokazach, natomiast to wymaga jeszcze pracy" - powiedział dziennikarzom prof. Andrzej Betlej.

Poznaliśmy laureatów 31. Paszportów „Polityki” - prestiżowych nagród kulturalnych

18.01.2024 11:58
Nagroda honoruje młodych twórców, którzy w szczególny i niestandardowy sposób przyczyniają się do krzewienia kultury polskiej w kraju i na świecie. Jedne z najważniejszych nagród kulturalnych w Polsce przyznano w siedmiu kategoriach.

„Psalmy Pokoju i Pojednania’’ w wykonaniu polskich i żydowskich artystów

19.01.2024 12:50
W Studiu Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie odbył się wyjątkowy koncert z okazji 27. Dnia Judaizmu w Kościele katolickim w Polsce.

Prace Chagalla, Dalego, Picassa na wystawie z kolekcji książąt Lubomirskich w Rzeszowie

20.01.2024 14:08
Dzieła wybitnych artystów sztuki współczesnej, takich jak Mark Chagall, Salvador Dali, Pablo Picasso, Andy Warhol, Banksy, Fernand Leger, Karel Appel, Victor Vasarely, można od soboty oglądać na wystawie „Sztuka nowoczesna z kolekcji książąt Lubomirskich”, prezentowanej w rzeszowskim BWA.