Redakcja Polska

W Londynie premiera gry edukacyjnej IPN "Lotnicy - Wojna w przestworzach"

24.01.2024 11:18
Gra "Lotnicy - Wojna w przestworzach" to kolejna produkcja Instytutu Pamięci Narodowej, która dzięki wirtualnym narzędziom pozwoli wcielić się w bohaterów polskiej historii. Dziś nowy projekt gamingowy IPN ma swoją światową premierę podczas prestiżowych targów edukacyjnych "BETT" w Londynie.
Audio
  • Z Magdaleną Hajduk, dyrektor Biura Nowych Technologii IPN, o planach Biura i nowej grze „Lotnicy – wojna w przestworzach”, rozmawia Przemysław Pawełek [posłuchaj]
Lotnicy - Wojna w przestworzach
"Lotnicy - Wojna w przestworzach"Źródło:: IPN

"Lotnicy-Wojna w przestworzach" to pierwszoosobowa gra edukacyjno-przygodowa. W trakcie sześciu misji możemy bliżej poznać historię polskich lotników w trakcie II wojny światowej. Bohaterami są między innymi Anna Leska czy Jan Zumbach. W trakcie kampanii dla jednego gracza odwiedzimy hangar RAF gdzie będziemy musieli przygotować maszyny do lotu, w kolejnych etapach gry znajdziemy się także nad powstańczą Warszawą gdzie będziemy próbować dokonać zrzutu zaopatrzenia.

Jak mówi Adrianna Paradowska, zastępca dyrektora Biura Nowych Technologii IPN, celem produkcji jest upowszechnienie wiedzy o dokonaniach i poświęceniu polskich żołnierzy w trakcie II wojny światowej. - Pomimo naszych sił na różnych frontach tej wojny, Ci żołnierze przede wszystkim mieli Polskę w sercu. Walczyli wiele kilometrów od swoich domów, od miejsc z których pochodzili - powiedziała Adrianna Paradowska.

Obok samej rozgrywki, dostępny jest także wirtualny dziennik w którym znajdują się informacje na temat samolotów, postaci czy konkretnych urządzeń jakich używamy w trakcie kampanii. Adrianna Paradowska podkreśla jednak, że zachowany został balans pomiędzy przekazywaniem faktów, a płynnością rozgrywki. - Nie przeciążamy fabuły, pozostawiamy ją grywalną, ale ładujemy też ogrom merytorycznej wiedzy dotyczących przeróżnych zagadnień związanych z lotnictwem z czasów II wojny światowej - powiedziała Adrianna Paradowska.

Gra "Lotnicy-Wojna w przestworzach" została przetłumaczona na 12 języków, w tym dwa migowe. Produkcja jest darmowa i od dziś dostępna na platformie Steam.

Na bazie projektu Biuro Nowych Technologii przygotowało także scenariusze lekcji, które omawiają kontekst wydarzeń przedstawionych w trakcie rozgrywki. Scenariusze i quiz edukacyjny dla uczniów dostępne są na stronach internetowych Instytutu Pamięci Narodowej.


IAR/dad

Polska Misja Medyczna zwiększy liczbę mobilnych klinik na wschodniej Ukrainie

23.01.2024 17:21
Polska Misja Medyczna zwiększy liczbę mobilnych klinik działających w pobliżu frontu na wschodniej Ukrainie. Do mobilnych punktów medycznych działających w obwodzie charkowskim od 1 lutego dołączy kolejny - z mobilnym laboratorium, który zostanie ulokowany w obwodzie sumskim. 

Polska celem rosyjskiej dezinformacji i manipulacji. Ustępujemy tylko USA i Ukrainie

23.01.2024 17:51
Ponad 750 przykładów dezinformacji i manipulacji, głównie ze strony Rosji, wykryli unijni eksperci od grudnia 2022 do listopada ubiegłego roku. Wśród krajów, które były przede wszystkim na celowniku, jest Polska. Tak wynika z raportu przygotowanego przez Europejską Służbę Działań Zewnętrznych, potocznie nazywaną unijnym korpusem dyplomatycznym.

Mija 135 rocznica śmierci Ignacego Domeyki, polskiego naukowca, geologa, postaci zasłużonej dla Chile

24.01.2024 09:30
Jego prace i badania przyczyniły się w dużym stopniu do rozwoju gospodarczego i kulturalnego tego kraju. Do dziś ceniony przez Chilijczyków, w latach 1867-1883 był rektorem uniwersytetu w Santiago, przeprowadził badania chilijskich złóż kopalnianych.

Brytyjsko-polsko-amerykańska koprodukcja "Strefa interesów" z pięcioma nominacjami do Oscara

24.01.2024 12:07
Brytyjsko-polsko-amerykańska koprodukcja "Strefa interesów" powalczy o Oscara dla najlepszego filmu z takimi produkcjami jak "Barbie", "Oppenheimer", czy "Czas krwawego księżyca". Obraz w reżyserii Jonathana Glazera to opowieść o życiu rodzinnym w cieniu krematoriów komendanta obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau Rudolfa Hoessa i jego żony.