Redakcja Polska

Polonika zaczyna nabór do programu "Polskie dziedzictwo kulturowe za granicą – wolontariat. Edycja 2024"

15.02.2024 18:14
Narodowy Instytut Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą Polonika po raz szósty ogłasza konkurs w ramach programu "Polskie dziedzictwo kulturowe za granicą – wolontariat. Edycja 2024". Program wspiera zaangażowanie społeczne w ochronę polskiego dziedzictwa kulturowego poza granicami kraju.
Audio
  • Instytut Polonika rozpoczął nabór do 6. edycji programu "Polskie dziedzictwo kulturowe za granicą - wolontariat" - materiał Ewy Plisieckiej [posłuchaj]
Wileński cmentarz na Rossie jest miejscem pochówku wielu Polaków
Wileński cmentarz na Rossie jest miejscem pochówku wielu PolakówShuterstock/Quisquilia

"Dziś rozpoczynamy nabór do szóstej edycji konkursu na projekty w ramach programu "Polskie dziedzictwo kulturowe za granicą – wolontariat. Edycja 2024". Nabór potrwa do 18 marca. Celem projektu jest zaangażowanie społeczeństwa w ochronę materialnych elementów polskiego dziedzictwa kulturowego poza granicami kraju" - powiedziała kierowniczka działu programów dotacyjnych Narodowego Instytutu Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą Polonika, Marta Szymska.

"Ze względu na wywołanie przez Rosję wojny na Ukrainie oraz w związku z zaangażowaniem Białorusi w konflikt rosyjsko-ukraiński i opowiedzeniem się tego kraju po stronie agresora, w ramach tegorocznej edycji programu całkowicie wykluczamy możliwość realizacji projektów na terenie Rosji i Białorusi jako państwa wspierającego rosyjską agresję" - podkreśliła.

"Dofinansowanie wysokości od 10 000 do 70 000 zł umożliwi organizację wolontariackich obozów, objazdów, pobytów studyjnych i kwerend służących rozpoznaniu i ochronie polskiego dziedzictwa kulturowego poza obszarem współczesnej Rzeczpospolitej Polskiej. Wkład własny finansowy to min. 10 proc. szacowanych kosztów. O dotacje mogą ubiegać się: organizacje pozarządowe, samorządowe instytucje kultury – z wyjątkiem instytucji współprowadzonych przez ministra - oraz jednostki samorządu terytorialnego, kościoły i związki wyznaniowe" - podała Polonika.

Instytut informuje, że "przy ocenie wniosków preferowane będą projekty zakładające współpracę z partnerami z Polski lub kraju przyjmującego (instytucjami kultury, organizacjami pozarządowymi, podmiotami prowadzącymi działalność gospodarczą, kościołami i związkami wyznaniowymi, szkołami ponadpodstawowymi, uczelniami). Działania będzie można realizować od dnia ogłoszenia wyników naboru, czyli od 15 kwietnia do 16 listopada 2024 r."

"Wymogiem programu jest, aby wolontariusze stanowili min. 75 proc. ogólnej liczby uczestników projektu, a zadanie musi obejmować minimum 3 dni prac poza granicami Polski na rzecz przedmiotu projektu. Prace będą musiały być wykonywane po przeszkoleniu i pod nadzorem specjalisty, tak aby nie uszkodzić substancji zabytku"- czytamy w komunikacie instytutu.

Regulamin konkursu znajduje się na stronie internetowej Poloniki.

Narodowy Instytut Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą Polonika jest wyspecjalizowaną państwową instytucją kultury, która prowadzi projekty o charakterze konserwatorskim, naukowo-badawczym, edukacyjnym i popularyzatorskim.


PAP/ho


Wkrótce rozpocznie się 15. Festiwal Wielkopostny Nowe Epifanie

11.02.2024 11:35
W trakcie 15. Festiwalu Wielkopostnego Nowe Epifanie odbędzie się 10 wydarzeń artystycznych - 4 spektakle teatralne, 3 koncerty i 3 filmy - powiedziała z-ca dyrektora festiwalu Katarzyna Lemańska. Impreza rozpocznie się 14 lutego i potrwa do 24 marca.

Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej przypomniało tradycję zapustów

12.02.2024 11:40
Tradycje związane z końcem karnawału, czyli tzw. zapustami: korowód przebierańców czy wypiekanie faworków przypomniało w niedzielę Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej koło Białegostoku na "Zapustach w skansenie".

Świętujemy 13. Światowy Dzień Radia. Polskie Radio ma 99 lat!

13.02.2024 13:41
Dziś obchodzimy Światowy Dzień Radia, ustanowiony z inicjatywy Hiszpanii i proklamowany przez UNESCO w 2011 roku. Dzień ten upamiętnia inaugurację rozgłośni Narodów Zjednoczonych w 1946 roku. Pierwszym krajem, w którym rozpoczęto regularne nadawanie programu radiowego były - w 1920 roku - Stany Zjednoczone. Polskie Radio regularne nadawanie programów rozpoczęło 18 kwietnia 1926 roku.

Zbliża się POLIN Music Festival. "Opowiadamy o tym, że ta kultura jest wciąż żywa"

14.02.2024 17:33
Pieśni, muzyka symfoniczna i opera w wykonaniu renomowanych polskich zespołów, młodego pokolenia artystów, a także gości z zagranicy - tak zapowiada się 6. POLIN Music Festival, który rozpocznie się już 22 lutego.