Redakcja Polska

Za nami XV Jubileuszowa Gala Konkursu "Być Polakiem"

04.08.2024 14:41
W Warszawie odbyła się uroczysta gala podsumowująca XV edycję Konkursu „Być Polakiem”,  organizowanego przez Fundację "Świat na Tak" wspólnie ze Stowarzyszeniem "Wspólnota Polska". I to właśnie spod jej siedziby na Krakowskim Przedmieściu wyruszył paradny korowód laureatów, którzy w rytmie poloneza  przybyli do Sali Balowej Zamku Królewskiego w Warszawie.
Audio
  • Na Zamku Królewskim w Warszawie odbyła się Gala Konkursu "Być Polakiem" Relacja Marii Wieczorkiewicz [posłuchaj]
Laureatki Konkursu Być Polakiem
Laureatki Konkursu "Być Polakiem"Maria Wieczorkiewicz/PRdZ

Zaczęło się w 2010 roku, w trzydziestą rocznicę rejestracji Solidarności. Poseł Joanna Fabisiak, postanowiła, w hołdzie wielkiemu Ruchowi Społecznemu który współtworzyła, ogłosić konkurs dla młodzieży polonijnej. Była bowiem wielka potrzeba zebrania wspomnień Rodaków o tym, jak wspierali Solidarność walczącą o odzyskanie przez Polskę Niepodległości. Temat „Wspomnienie Solidarności w mojej rodzinie” okazał się strzałem w dziesiątkę. Wpłynęło wówczas blisko sto prac konkursowych z relacjami o zaangażowaniu rodzin, bliskich i dalszych znajomych w pomoc Polsce.

Gala finałowa to niezmiennie, od lat, wielkie wydarzenie i przeżycie zarówno dla uczestników jak i ich opiekunów - nauczycieli, rodziców, bliskich gromadzących się w pięknych salach Zamku Królewskiego w Warszawie, aby wspólnie świętować polskość w każdym jej wymiarze.

Z roku na rok rosło zainteresowanie i udział dzieci i młodzieży polonijnej w Konkursie. W ciągu minionych lat uczestniczyło w nim blisko 15.000 uczniów. W pierwszej edycji byli reprezentanci z 12 krajów, a w obecnej z 36, również tak egzotycznych jak Madagaskar, Senegal, Emiraty Arabskie, Chiny, Kazachstan, Uzbekistan, Wenezuela, Brazylia. Tak więc wszystkie kontynenty, dziesiątki krajów i tysiące ludzi dowiaduje się, że warto być Polakiem.

Warte podkreślenia jest, że od roku przedsięwzięcie wspiera Fun Club konkursu „Być Polakiem” - to grupa uczestników poprzednich edycji, którzy postanowili związać swoje zainteresowania z zagadnieniami podnoszonymi w zadaniach stawianych młodej Polonii. Tegoroczne to m.in. "Tradycje i obyczaje w moim domu rodzinnym", etiudy filmowe o mniej znanym wydarzeniu; historycznym, kulturalnym, naukowy, wartym upowszechnienia, kształtującym pozytywny obraz Polski, intrygującym, wartym upowszechnienia - to dla uczniów, zaś dla nauczycieli, bo i w tej kategorii rozgrywany jest konkurs - "Być, albo nie być, czyli o czasowniku „być”, jego funkcjach gramatycznych i leksykalnych oraz o czasownikach modalnych".


Ci młodzi w globalnej wiosce, jaką jest współczesny świat, tworzą biało – czerwone porozumienie na rzecz Ojczyzny Przodków, bo łączy ich Polska. Żyją w innych warunkach i inaczej pojmują patriotyzm, ale inaczej nie znaczy gorzej. Chcą budować poczucie dumy w sobie z faktu, że mają polskie korzenie. Chcą być ambasadorami tej dumy w miejscu zamieszkania. Konkurs „Być Polakiem” pomaga im lepiej poznać i lepiej zrozumieć Polskę i stąd ten tłumny w nim udział.

Polskie Radio dla Zagranicy jest patronem medialnym konkursu.


Źródło: wspolnotapolska.org.pl/ho

Ponad 140 par maturzystów ze szkół polskich zatańczyło poloneza w sercu Wilna

17.07.2024 07:45
Polscy maturzyści z siedmiu wileńskich szkół zatańczyli poloneza w sercu litewskiej stolicy. Na placu Katedralnym zebrały się 144 pary. Taniec oglądali ich nauczyciele, rodziny, mieszkańcy Wilna i turyści.

"Tworzymy most do promocji języka polskiego w świecie". Sukces Programu Lektorzy NAWA

19.07.2024 12:53
Znane są już wyniki naboru wniosków o skierowanie lektorów języka polskiego jako obcego do zagranicznych ośrodków akademickich prowadzących lektoraty języka polskiego. W roku akademickim 2024/2025 wyjedzie 89 lektorów i lektorek NAWA do 86 ośrodków w 43 krajach.

"Senat wspiera naszych rodaków na Litwie". Spotkanie z Bogdanem Borusewiczem

21.07.2024 14:00
Marszałek Senatu RP, Małgorzata Kidawa-Błonska w trakcie swej niedawnej, pierwszej od początku kadencji wizyty na Litwie, spotkała się z przedstawicielami społeczności polskiej na Litwie. W spotkaniu  uczestniczył m.in. senator Bogdan Borusewicz - przewodniczący Senackiej Komisji Spraw Emigracji i Łączności z Polakami za Granicą, z którym rozmawiało Polskie Radio dla Zagranicy.

Polonia uczciła pamięć powstańców warszawskich w 80. rocznicę zrywu

01.08.2024 14:02
Rozmowa z powstańcem warszawskim Andrzejem Rawiczem, zdjęcia w wersji koloryzowanej wykonanej przez Mikołaja Kaczmarka oraz występ Chóru Dziecięcego Polonia wypełniły środowe spotkanie w konsulacie generalnym RP w Nowym Jorku w 80. rocznicę Powstania Warszawskiego. W spotkaniu licznie uczestniczyła Polonia.