Redakcja Polska

Kulturalny kalendarz w Korei Południowej wypełni się polskimi wydarzeniami

09.08.2024 17:32
Program kulturalny przygotowany przez Instytut Adama Mickiewicza z okazji 35. rocznicy nawiązania stosunków dyplomatycznych pomiędzy Polską i Republiką Korei to: 18 dni projekcji filmowych, 10 koncertów oraz wystawa na najstarszym biennale sztuki współczesnej w Azji. Polscy artyści pojawią się na najważniejszych festiwalach dzięki współpracy z największymi instytucjami i muzeami Korei Południowej. 
Seul - stolica Korei Południowej
Seul - stolica Korei PołudniowejFoto: Shutterstock/ sayan uranan

Dyrektorka IAM Olga Wysocka powiedziała, że od ponad 12 lat polska kultura jest obecna w Korei dzięki współpracy instytutu z koreańskimi partnerami. "Przez te kilkanaście lat udało się nawiązać kontakty z ważnymi miejscami na kulturalnej mapie tego kraju - muzeami, galeriami i festiwalami" - podkreśliła.

Do współpracy przy jej organizacji zaproszono kuratora sztuki nowych mediów - Pawła Janickiego z Centrum Sztuki WRO. Na wystawę trafią prace polskich artystów: Pawła Jasielskiego, IP Studio, Alicji Klich, Macieja Markowskiego i jednej ukraińskiej artystki Madiny Mahomedovej. Z kolei od 7 września na ekspozycji głównej Gwangju Biennale, prezentowana będzie instalacja "Dream House" Agaty Ingarden. Polska artystka została zaproszona do udziału w wydarzeniu przez dyrektora artystycznego Nicolasa Bourriaud.

Polski program kulturalny rozpocznie się 14 sierpnia na International Sori Festival. Ten festiwal muzyczny od ponad 20 lat prezentuje tradycyjną muzykę z różnych stron świata. Polską muzykę źródeł reprezentować będą Małe Instrumenty, Vołosi oraz Piotr Damasiewicz - Into the Roots with Highlanders. Artyści zagrają przed koreańską publicznością swoje najciekawsze projekty tworzone na styku różnych gatunków.

Na przełomie września i października podczas Polskiego Festiwalu Filmowego w Seulu koreańska publiczność obejrzy filmy polskich reżyserek: Agnieszki Holland, Jagody Szelc, Małgorzaty Szumowskiej oraz Anny Kazejak. 18 października światowej sławy wiolonczelista Arto Noras oraz polscy muzycy otworzą Seoul International Music Festival. W IBK Chamber Hall - jednej z najstarszych sal koncertowych Seulu zabrzmią utwory Karola Szymanowskiego, Wojciecha Kilara oraz Krzysztofa Pendereckiego. Dyrektorem artystycznym wydarzenia jest Jeajoon Ryu, koreański kompozytor, uczeń Krzysztofa Pendereckiego. Z kolei w październiku na największym, plenerowym, jazzowym festiwalu w Korei - Jarasum Jazz Festival wystąpią: Leszek Możdżer, Immortal Onion, Kinga Głyk oraz zespół Błoto. W listopadzie Sinfonia Varsovia ruszy w trzecią już trasę koncertową po Republice Korei.

Ponadto w tym roku po raz pierwszy w Korei Południowej odbędzie się przegląd polskiej animacji i sztuki wideo. Jego gospodarzem będzie National Museum of Modern and Contemporary Art (MMCA) - najważniejsza instytucja promująca sztukę współczesną i nowoczesną w Seulu.


IAR/dad

Polskie Dni i Greenpoint Film Festival w Nowym Jorku. Można zobaczyć 12 polskich filmów

09.08.2024 07:37
Trwa 13 edycja Greenpoint Film Festival. W tym roku amerykańscy widzowie mają okazję obejrzeć aż 12 polskich filmów, a także spotkać niektórych ich twórców i wykonawców.

Archiwum Jerzego Kukuczki trafiło na Polską Listę Krajowej Programu UNESCO "Pamięć Świata"

09.08.2024 12:44
Archiwum polskich wypraw w Himalaje i Karakorum sporządzone przez Jerzego Kukuczkę znalazło się na Polskiej Liście Krajowej Programu UNESCO Pamięć Świata. Centrum Archiwistyki Społecznej zorganizowało z tej okazji projekcję zdjęć wybitnego polskiego himalaisty. Zbiór fotografii Jerzego Kukuczki obejmuje ponad dziesięć tysięcy zdjęć z wypraw w najwyższe góry świata.

Polski Instytut Sztuki Filmowej ogłosił nabór filmów na kandydata do Oscara

09.08.2024 12:54
Polski Instytut Sztuki Filmowej rozpoczął nabór filmów na polskiego kandydata do 97. edycji Nagród Amerykańskiej Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej w kategorii najlepszy pełnometrażowy film międzynarodowy.