Redakcja Polska

O krok od historycznej chwili dla Polaków na Islandii. Polka niemal w tamtejszym parlamencie

02.12.2024 15:15
Ostatnie wybory parlamentarne na Islandii przyniosły szczególną uwagę dla polskiej społeczności, choć wynik ostatecznie okazał się nieco inny, niż początkowo informowano. Marta Wieczorek, nauczycielka języka polskiego i islandzkiego, oraz wicedyrektorka Polskiej Szkoły im. Janusza Korczaka, była blisko zdobycia mandatu w Althingu z ramienia Partii Ludowej (Flokkur Fólksins). Choć ostatecznie nie została parlamentarzystką, obejmie rolę zastępczyni posła.
Marta Wieczorek została jedną z posłanek islandzkiego parlamentu - najstarszego na świecie
Marta Wieczorek została jedną z posłanek islandzkiego parlamentu - najstarszego na świecieFoto: Źródło Fot.: ruv.is

Ta funkcja pozwoli jej w razie potrzeby pełnić obowiązki parlamentarzysty – na przykład w przypadku rezygnacji lub nieobecności deputowanego, który zdobył mandat. Marta Wieczorek to znana postać zarówno wśród Polonii, jak i Islandczyków. W 2024 roku wyróżniono ją tytułem „Rejkiawiczanki Roku” za wkład w edukację oraz budowanie relacji międzykulturowych.

Polacy w Althingu: ciąg dalszy historii

W Althingu ponownie zasiądzie Paweł Bartoszek, Islandczyk polskiego pochodzenia, wybrany z listy Partii Odrodzenie (Viðreisn). Bartoszek od lat działa na rzecz integracji i wspierania lokalnych społeczności, w tym polskiej mniejszości. Jest także zwolennikiem wzmacniania edukacji językowej oraz współpracy między Polską a Islandią, co zapowiada rozwój inicjatyw, takich jak planowana grupa przyjaźni islandzko-polskiej w parlamencie.

Polonia coraz bardziej widoczna

Polacy stanowią największą mniejszość narodową na Islandii, liczącą około 23 tys. osób. Ich coraz większe zaangażowanie w życie polityczne pokazuje, że integracja i współpraca mogą przynieść realne zmiany. Choć Marta Wieczorek nie zdobyła mandatu, jej bliska obecność w parlamencie symbolizuje znaczący krok w kierunku zwiększenia wpływu Polonii na życie publiczne.


Źródło: ruv.is/PAP/dad

Andrzej Poczobut jednak wciąż w karcerze białoruskiej kolonii karnej

27.11.2024 17:23
Dziennikarz i działacz Związku Polaków na Białorusi Andrzej Poczobut pozostaje w karcerze kolonii karnej w Nowopołocku. Został tam umieszczony za odmowę prowadzenia pracy, której nie był w stanie wykonać.

Polacy jednym z najszczęśliwszych narodów w Europie. Nowy ranking Mars Hapiness Index

28.11.2024 18:00
Polacy są jednym z najszczęśliwszych narodów wśród państw Unii Europejskiej - wynika z najnowszego raportu Mars Hapiness Index opracowanego przez Mars Wrigley Polska. Według badania wskaźnik zadowolenia Polaków wyniósł 67 punktów na 100. 1 to zupełny brak szczęścia, a 100 to stan pełnego zadowolenia i radości.

Wiceszefowa MEN o Polonii: chcemy, żeby dzieci uczyły się języka polskiego

30.11.2024 15:30
Chcemy, żeby dzieci uczyły się języka polskiego. W ten sposób utrzymują polską tożsamość - powiedziała wiceministra edukacji Joanna Mucha. Zapowiedziała akcję informacyjną skierowaną do Polonii, która ma namawiać rodziców, by zapisywali dzieci do szkół, w których mogą nauczyć się tego języka.

Polacy w Szwajcarii promują edukację w języku polskim

03.12.2024 11:41
Z fascynacji językiem polskim, naszą historią i kulturą, ale także z chęci integracji Polonii w Szwajcarii, zrodził się pomysł powołania do życia Polsko-Szwajcarskiego Instytutu Kultury i Edukacji, mówiła Polskiemu Radiu dla Zagranicy Gosia Kubat, inicjatorka powstania organizacji, Polka mieszkająca w Szwajcarii.