Sytuacja na tej granicy jest ciągle niestabilna - powiedziała w piątek na antenie TVP Info rzecznik Straży Granicznej por. Anna Michalska. Wyjaśniła, że mamy coraz większą liczbę prób nielegalnego przekroczenia granicy.
Prawdopodobnie ma to związek z tym, że zostało zlikwidowane centrum logistyczne w Bruzgach po stronie białoruskiej, gdzie cudzoziemcy przebywali przez ostatnie miesiące wyjaśniała rzecznik SG. - Tam Białorusini umieścili te osoby, którym nie udało się przekroczyć granicy. Teraz to centrum zostało zlikwidowane i te osoby dalej próbują dostać się do Niemiec, pomimo tego, że IOM (International Organization for Migration) zorganizował dla nich lot powrotowy do Iraku - zaznaczyła Michalska i dodała, że część osób wyleciała, a te osoby, które nie chciały wrócić do swojego kraju, dalej próbują się dostać do Niemiec.
Ataki na polskich strażników
Jest też dużo agresji w tym wszystkim. Polskie patrole są obrzucane kamieniami, butelkami, kłodami drewna. Wielu naszych funkcjonariuszy doznało obrażeń, byli w szpitalach itp. - wskazała rzecznik SG. Zaznaczyła, że to jest ten rok, kiedy pokazaliśmy, że funkcjonariusze Straży Granicznej są profesjonalni, a polska Straż Graniczna jest jedną z najnowocześniejszych w Europie i na świecie. - Dajemy sobie radę z każdymi zagrożeniami, jakie niesie świat i sprostamy im - podkreśliła.
70 cudzoziemców próbowało w czwartek dostać się nielegalnie do Polski przez polsko-białoruską granicę - poinformowała w piątek Straż Graniczna. W okolicach Dubicz Cerkiewnych służby białoruskie rzucały kamieniami w polskie patrole. W tym roku rekordowy pod względem liczby zatrzymanych cudzoziemców był miniony poniedziałek. Wówczas SG zatrzymała łącznie 134 osoby; największą 40-osobową grupę - w Narewce. SG podała też, że w ciągu minionej doby funkcjonariusze zatrzymali sześciu kolejnych tzw. kurierów nielegalnych imigrantów. Wszyscy to cudzoziemcy, w tym trzech Gruzinów - wynika z krótkiej informacji na Twitterze.
Budowa zapory chroniącej granicę
Do 30 czerwca 2022 r. obowiązuje rozporządzenie MSWiA w sprawie wprowadzenia czasowego zakazu przebywania na terenie 183 miejscowości przy granicy z Białorusią w województwach podlaskim i lubelskim. Weszło ono w życie 2 marca jako przedłużenie poprzedniego, które obowiązywało od 1 grudnia 2021 r. do 1 marca 2022 r. Wcześniej na tym terenie od 2 września do 30 listopada 2021 r. był wprowadzony stan wyjątkowy. W rozporządzeniu podano, że dalszy zakaz przebywania na wyznaczonym obszarze przy granicy jest uzasadniony, bo wciąż mają miejsce próby nielegalnego przekraczania granicy i incydenty w bezpośredniej bliskości granicy i mogą być one wykorzystywane do - jak napisano - eskalacji trwającego obecnie kryzysu migracyjnego. Trwa budowa zapory chroniącej granicę. Zakończenie prac planowane jest na czerwiec.
IAR/PAP/dad