Redakcja Polska

Radosław Sikorski w Madrycie: to Ukraina zdecyduje o obecności zagranicznych wojsk na swoim terytorium

31.03.2025 16:35
To Ukraina decyduje, czy i jakie wojska zagraniczne mogą być na jej terytorium - powiedział minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski przed spotkaniem tzw. unijnej Wielkiej Piątki w Madrycie. Podkreślił, że aby mówić o zagranicznej obecności militarnej w Ukrainie, najpierw trzeba osiągnąć trwały rozejm.
Radosław Sikorski bierze udział w spotkaniu przedstawicieli krajów tzw. Wielkiej Piątki, Wielkiej Brytanii, Ukrainy, a także przedstawicieli Unii Europejskiej.
Radosław Sikorski bierze udział w spotkaniu przedstawicieli krajów tzw. Wielkiej Piątki, Wielkiej Brytanii, Ukrainy, a także przedstawicieli Unii Europejskiej.Fot.: Konrad Laskowski. Źródło: Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP 🇵🇱 @MSZ_RP

Sikorski podkreślił, że jeżeli Ukraina zdecyduje się poprosić społeczność międzynarodową o rozmieszczenie wojsk zagranicznych, decyzja zostanie podjęta na poziomie międzynarodowym. Jednocześnie zaznaczył, że rozmowy o ewentualnym stacjonowaniu zagranicznych wojsk są przedwczesne, dopóki nie zostanie osiągnięte zawieszenie broni w trwającym konflikcie rosyjsko-ukraińskim.


Posłuchaj
00:20 13554383_1.mp3 Minister Sikorski w Madrycie: Ukraina zdecyduje o obecności wojsk zagranicznych. Tłumaczenie "Nie ma jeszcze rezultatu żadnych rozmów. Jeśli Ukraina zażąda gwarancji bezpieczeństwa w formie obecności zagranicznej, społeczność międzynarodowa zdecyduje, jaką formę to przybierze. Z pewnością nie można pozwolić, aby pan Putin dyktował, kto może, a kto

 

Spotkanie w Madrycie koncentruje się głównie na omówieniu wsparcia dla Ukrainy, która nadal walczy z rosyjską agresją. Sikorski zwrócił uwagę, że kraje Europy Zachodniej coraz wyraźniej dostrzegają, iż agresywna polityka Rosji stanowi zagrożenie nie tylko dla wschodniej flanki NATO, lecz dla całej Europy. – Jeśli Rosja jest zagrożeniem dla całego kontynentu, potrzebujemy europejskiej odpowiedzi – stwierdził minister.

Kwestie wydatków na obronność

Polski szef dyplomacji skrytykował również niewystarczające wydatki Hiszpanii na obronność, które w 2024 roku wyniosły jedynie 1,3 proc. PKB, podczas gdy rekomendowany poziom przez NATO to minimum 2 proc. – Faktem jest, że państwa bliższe Rosji wydają więcej na obronę i można łatwo domyślić się dlaczego – zaznaczył Sikorski.

Hiszpański minister spraw zagranicznych Jose Manuel Albares podkreślił natomiast możliwość wykorzystania rosyjskich aktywów zamrożonych w Europie na pomoc Ukrainie. Albares zasugerował, że środki te mogą zostać przeznaczone na wypłatę przyszłych odszkodowań wojennych dla Ukrainy.

Spotkanie w Madrycie jest kolejnym po rozmowach w Warszawie (listopad 2024), Berlinie (grudzień 2024) oraz szczycie w Paryżu (luty 2025), co potwierdza rosnące zaangażowanie Europy w rozwiązanie konfliktu rosyjsko-ukraińskiego.


IAR/PAP/dad

ORPEG zachęca dzieci do nauki w polskich szkołach na całym świecie. Spotkanie z Barbarą Talik

31.03.2025 12:45
Ośrodek Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą wspiera i promuje naukę języka polskiego wśród młodych Polaków przebywających za granicą. - Nasza oferta edukacyjna polega na zapraszaniu uczniów do nauki w języku polskim, do rozwijania kompetencji językowych, do poznania historii Polski, geografii Polski, ale także stawiamy na to, aby nasz uczeń za granicą chciał uczyć się w języku polskim, poznawał współczesną Polskę. Zależy nam aby poznawał tę współczesną kulturę, aby rozwijał swoje zainteresowania - mówi Barbara Talik, wicedyrektor ds. szkół polskich i awansu zawodowego nauczycieli ORPEG.

Studenci AGH zwyciężyli w zawodach robotów w Australii

31.03.2025 12:44
Zespół z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie wygrał międzynarodowe zawody robotyczne - Australian Rover Challenge 2025 (ARCh) - poinformowała w poniedziałek uczelnia. Studenci z całego świata brali udział w symulowanej misji księżycowej, wykorzystując łaziki, które sami zaprojektowali i zbudowali.

Hołd dla ofiar rosyjskich zbrodni w Buczy. Marszałkowie Sejmu i Senatu z wizytą w Ukrainie

31.03.2025 14:57
W trzecią rocznicę wyzwolenia Buczy spod rosyjskiej okupacji marszałek Sejmu Szymon Hołownia oraz marszałek Senatu Małgorzata Kidawa-Błońska wzięli udział w uroczystościach upamiętniających ofiary rosyjskich zbrodni wojennych. Wydarzenie odbyło się w poniedziałek w Buczy koło Kijowa, w miejscu, które stało się jednym z najtragiczniejszych symboli agresji Rosji na Ukrainę.