Klub Arka Gdynia, który gości polonijnych sportowców jest organizatorem wielu międzynarodowych turniejów w tym meczów rozgrywanych w ramach Pucharu Davisa czy zawodów seniorskich i juniorskich odbywających się pod auspicjami ITF. To wspaniałe miejsce na stałe wpisane w historię polskiego tenisa, którego siłą jest wyjątkowo urokliwe położenie kortów, jednych z najpiękniejszych w Europie. Od południa i zachodu Arkę otacza rezerwat leśny, a od wschodu brzeg Morza Bałtyckiego.
Stowarzyszenie "Wspólnota Polska" organizując turniej, który odbywa się pod auspicjami Polskiego Komitetu Olimpijskiego, przy finansowym wsparciu Ministerstwa Sportu i Turystyki nawiązuje do tradycji sięgającej XIX wieku. To wówczas na polskich ziemiach pojawił się tenis, który do 1910 roku rozwijał się głównie jako elitarna rozrywka towarzyska. Zabory spowodowały odrębny rozwój tego sportu w trzech dzielnicach Polski. W momencie odzyskania niepodległości zaczął się nowy okres w historii polskiego tenisa.
Sekcja tenisowa KS Warta Poznań zorganizowała w 1919 roku pierwszy ogólnopolski turniej tenisowy w kraju – o mistrzostwo Wielkopolski. W 1921 powstał Polski Związek Lawn Tenisowy, w tym samym roku odbyły się pierwsze Mistrzostwa Polski. Pierwszym oficjalnym startem międzynarodowym był udział drużyny polskiej w Pucharze Davisa w roku 1925. Pierwsze drużynowe Mistrzostwa Polski rozegrano w 1927, natomiast międzynarodowe mistrzostwa Polski odbyły się po raz pierwszy w 1931.
Zapraszamy do wysłuchania rozmów przeprowadzonych podczas IV Międzynarodowego Polonijnego Turnieju Tenisa Ziemnego w Gdyni przez Halinę Ostas i Marię Wieczorkiewicz.
Źródło: wspolnotapolska.org.pl