Redakcja Polska

Rusza konkurs ofert SENAT–POLONIA 2025. Ważne wsparcie dla środowisk polonijnych

06.12.2024 17:32
Marszałek Małgorzata Kidawa-Błońska ogłosiła, że rusza konkurs ofert SENAT–POLONIA 2025 na realizację zadań publicznych z zakresu opieki nad Polonią i Polakami za granicą. Jak poinformowała podczas konferencji prasowej, środki na Polonię zwiększą się siedmiokrotnie – do ponad 70 mln zł.
Audio
  • Marszałek Małgorzata Kidawa-Błońska ogłosiła, że rusza konkurs ofert SENAT–POLONIA 2025. Relacja Michała Fedusio [posłuchaj]
Marszałek Małgorzata Kidawa-Błońska ogłosiła, że rusza konkurs ofert SENATPOLONIA 2025
Marszałek Małgorzata Kidawa-Błońska ogłosiła, że rusza konkurs ofert SENAT–POLONIA 2025Foto: Tomasz Paczos/Kancelaria Senatu

- Wielokrotnie słyszeliśmy ze strony organizacji polonijnych, że chcą współpracować z Senatem, bo mają do nas zaufanie (...) Ponad 70 mln zł pozwoli na realizację ważnych i ciekawych działań Polonii na całym świecie. Dzięki nim senackie wsparcie Polaków za granicą będzie mocniejsze - podkreśliła marszałek Senatu. - Chcemy, aby konkurs przebiegał sprawnie, tak aby już w marcu 2025 r. pieniądze trafiły do organizacji polonijnych - dodała. Wyraziła nadzieję na dobrą współpracę z uczestnikami konkursu. - Gwarantujemy transparentność przebiegu konkursu (…) Oferty będą oceniane przez ekspertów - zapewniła. Jak mówiła, "chcemy, aby każda senacka decyzja miała akceptację Polonii". Marszałek Małgorzata Kidawa Błońska podkreśliła też, że priorytetem dla Senatu jest wsparcie aktywizacji młodego pokolenia Polaków za granicą.

W ocenie koordynatora ds. spraw Polonii i Polaków za granicą Roberta Tyszkiewicza tegoroczny konkurs polonijny pokazał, że oczekiwania Polonii wobec Senatu są ogromne. Złożone oferty pięciokrotnie przewyższyły senacką pulę środków na ten cel. Siedmiokrotnie zwiększona kwota na senacki konkurs w 2025 r. stwarza nowe możliwości działania i pozwala rozszerzyć konkurs o nowe priorytety, m.in. wsparcie mediów polonijnych. Podkreślił, że nie byłoby to możliwe bez starań marszałek Małgorzaty Kidawy-Błońskiej, by Senat dysponował istotnymi środkami na wsparcie Polonii.

W 2025 r. Senat wesprze priorytetowo także: aktywizację młodego pokolenia Polonii i Polaków mieszkających za granicą; wzmacnianie środowisk polskich i polonijnych w krajach zamieszkania, rozwój istniejących i tworzenie nowych struktur polonijnych, promocję Polski i kultury polskiej oraz zachowanie dziedzictwa kulturowego i historycznego za granicą; działania na rzecz edukacji polonijnej i Polaków na Wschodzie. Robert Tyszkiewicz poinformował, że organizacje mogą składać oferty konkursowe od 9 grudnia 2024 r. do 31 stycznia 2025 r. za pośrednictwem przyjaznego internetowego generatora wniosków – aplikacji roGRANT. Szczegółowe informacje na temat konkursu będzie można znaleźć na stronie internetowej Senatu.

To już druga edycja konkursu SENAT–POLONIA, organizowanego w ramach środków na Polonię, które w XI kadencji powróciły do Senatu. Dzięki nim Izba może wspierać różne działania na rzecz Polaków mieszkających za granicą.

W konferencji prasowej marszałek Małgorzaty Kidawy-Błońskiej wzięli udział młodzi ludzie z Młodzieżowego Klubu Polskiej Kultury w Enerhodarze w Ukrainie, którzy po inwazji Rosji zostali ewakuowani do Polski. Towarzyszyła im prezes Klubu Ludmiła Kostuszewicz.


Posłuchaj
05:14 Konkurs 2025.mp3 Marszałek Małgorzata Kidawa-Błońska ogłosiła, że rusza konkurs ofert SENAT–POLONIA 2025. Relacja Michała Fedusio [posłuchaj]

 


Źródło: Senat RP/ho

Gala z okazji Międzynarodowego Dnia Edukacji Polonijnej w Edynburgu

29.11.2024 10:30
W National Museum of Scotland odbyła się uroczysta kolacja, na której zjawili się nauczyciele polonijni z całej Szkocji. "To idealna okazja do tego, aby im wszystkim po prostu podziękować" - mówią organizatorzy.

Wiceszefowa MEN o Polonii: chcemy, żeby dzieci uczyły się języka polskiego

30.11.2024 15:30
Chcemy, żeby dzieci uczyły się języka polskiego. W ten sposób utrzymują polską tożsamość - powiedziała wiceministra edukacji Joanna Mucha. Zapowiedziała akcję informacyjną skierowaną do Polonii, która ma namawiać rodziców, by zapisywali dzieci do szkół, w których mogą nauczyć się tego języka.

Polacy w Szwajcarii promują edukację w języku polskim

03.12.2024 11:41
Z fascynacji językiem polskim, naszą historią i kulturą, ale także z chęci integracji Polonii w Szwajcarii, zrodził się pomysł powołania do życia Polsko-Szwajcarskiego Instytutu Kultury i Edukacji, mówiła Polskiemu Radiu dla Zagranicy Gosia Kubat, inicjatorka powstania organizacji, Polka mieszkająca w Szwajcarii.

O krok od historycznej chwili dla Polaków na Islandii. Polka niemal w tamtejszym parlamencie

02.12.2024 15:15
Ostatnie wybory parlamentarne na Islandii przyniosły szczególną uwagę dla polskiej społeczności, choć wynik ostatecznie okazał się nieco inny, niż początkowo informowano. Marta Wieczorek, nauczycielka języka polskiego i islandzkiego, oraz wicedyrektorka Polskiej Szkoły im. Janusza Korczaka, była blisko zdobycia mandatu w Althingu z ramienia Partii Ludowej (Flokkur Fólksins). Choć ostatecznie nie została parlamentarzystką, obejmie rolę zastępczyni posła.