Ze względu na warunki pogodowe, nie dojdą do skutku zawody narciarskie i snowboardowe. Organizatorzy przygotowali jednak dyscypliny zastępcze. Uczestnicy igrzysk będą mogli uczestniczyć w biegu w rakietach śnieżnych, połączonym ze strzelaniem.
Startowali zgodnie z planem, w biathlonie, na trasach biegowych na Kubalonce, wieloboju łyżwiarskim, na lodowisku w Cieszynie
W sobotę odbędzie się na rynku w Wiśle nordic walking. Będzie się także turniej Igrzyska na Wesoło.
– Jest nas 250 osób, a zgłosiło się trzy razy tyle. Niestety nie mogliśmy tylu osób tutaj zaprosić – z różnych względów, przede wszystkim finansowych – ale tak duży odzew pokazuje jedno: naturalną potrzebę środowisk polonijnych do spotykania się. Sport, jak mało która dziedzina życia społecznego, łączy – mówił Tadeusz Różniak, przewodniczący Zarządu Krajowego Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”.
W trakcie uroczystości inauguracji Igrzysk wręczono Medal 30-lecia Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” Emilowi Dyrczowi, prezesowi Unii Polonijnych Klubów Sportowych w Austrii oraz Polonijnego Klubu Aktywności Sportowych. Co ciekawe, zabiegał on o to, by na igrzyskach odbyły się skoki narciarskie i tak się miało stać. Plany pokrzyżowała jednak pogoda.
Polskie Radio dla Zagranicy jest patronem medialnym XVI Światowych Zimowych Igrzysk Polonijnych.
Historia igrzysk polonijnych rozpoczęła się w 1933 roku kiedy to podczas V Zjazdu Rady Organizacyjnej Polaków z Zagranicy, postanowiono zorganizować w ojczyźnie I Polonijne Igrzyska Sportowe. II wojna światowa i niechęć do nich w czasach PRL sprawił, że do idei polonijnych igrzysk wrócono dopiero po wielu latach. W latach 90. pierwszy prezes Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”, prof. Andrzej Stelmachowski, wskrzesił Światowe Igrzyska Polonijne i od tamtego czasu stały się wydarzeniem cyklicznym. Ostatnie, 19. Światowe Letnie Igrzyska Polonijne odbyły się w 2019 roku w Gdyni, natomiast 14. Światowe Zimowe Igrzyska Polonijne pod koniec roku 2020 w Krynicy – Zdrój. Zawodnicy mieli do wyboru cała paletę dyscyplin. Wśród konkurencji zimowych są to między innymi Biegi narciarskie, narciarstwo alpejskie, nordic walking , wielobój łyżwiarski, short track, snowbording, hokej I zimowe turnieje rodzinne.
Oprócz rywalizacji sportowej program Igrzysk obfituje w szereg wydarzeń kulturalnych. Spotkania z wybitnymi polskimi sportowcami, olimpijczykami, wieczory tematyczne poświęcone Polonii, wycieczki krajoznawczo - historyczne. Ich katalog zmienia się wraz z potrzebami i zainteresowaniami przybywających na zawody.
Zapraszamy do wysłuchania relacji Haliny Ostas i Marii Wieczorkiewicz, z XVI Światowych Zimowych Igrzysk Polonijnych.