Redakcja Polska

XVI Światowe Zimowe Igrzyska Polonijne. Wisła miejscem sportowej rywalizacji

20.12.2024 13:50
250 zawodników z 15 krajów świata przyjechało do Wisły, aby uczestniczyć w sportowych zmaganiach. Najliczniejsza, bo aż  80-osobowa delegacja, przybyła z pobliskiego Zaolzia. Organizatorem Igrzysk jest Stowarzyszenie „Wspólnota Polska”, które od początku swej działalności wspiera aktywność Polonii i Polaków za granicą w rożnych formach. Sport zajmuje jedną z czołowych pozycji. Przez 30 lat Stowarzyszenie zorganizowało setki tego typu wydarzeń - igrzyska, turnieje, mistrzostwa, rozgrywki, spartakiady, zawody, mitingi, obozy sportowe - zarówno w kraju, jak i za granicą. 
Audio
  • XVI Światowe Zimowe Igrzyska Polonijne w Wiśle i Szczyrku. Relacja Haliny Ostas i Marii Wieczorkiewicz [posłuchaj]
XVI Światow Zimowe Igrzyska Polonijne w Wiśle, z udziałem Tomasza Sikory, wybitnego polskiego biathlonisty
XVI Światow Zimowe Igrzyska Polonijne w Wiśle, z udziałem Tomasza Sikory, wybitnego polskiego biathlonistyAutor: Maria Wieczorkiewicz/PRdZ

Ze względu na warunki pogodowe, nie dojdą do skutku zawody narciarskie i snowboardowe. Organizatorzy przygotowali jednak dyscypliny zastępcze. Uczestnicy igrzysk będą mogli uczestniczyć w biegu w rakietach śnieżnych, połączonym ze strzelaniem.

Startowali zgodnie z planem, w biathlonie, na trasach biegowych na Kubalonce, wieloboju łyżwiarskim, na lodowisku w Cieszynie

W sobotę odbędzie się na rynku w Wiśle nordic walking. Będzie się także turniej Igrzyska na Wesoło. 

– Jest nas 250 osób, a zgłosiło się trzy razy tyle. Niestety nie mogliśmy tylu osób tutaj zaprosić – z różnych względów, przede wszystkim finansowych – ale tak duży odzew pokazuje jedno: naturalną potrzebę środowisk polonijnych do spotykania się. Sport, jak mało która dziedzina życia społecznego, łączy – mówił Tadeusz Różniak, przewodniczący Zarządu Krajowego Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”.

W trakcie uroczystości inauguracji Igrzysk wręczono Medal 30-lecia Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” Emilowi Dyrczowi, prezesowi Unii Polonijnych Klubów Sportowych w Austrii oraz Polonijnego Klubu Aktywności Sportowych. Co ciekawe, zabiegał on o to, by na igrzyskach odbyły się skoki narciarskie i tak się miało stać. Plany pokrzyżowała jednak pogoda.

Polskie Radio dla Zagranicy jest patronem medialnym XVI Światowych Zimowych Igrzysk Polonijnych.



Historia igrzysk polonijnych rozpoczęła się w 1933 roku kiedy to podczas V Zjazdu Rady Organizacyjnej Polaków z Zagranicy, postanowiono zorganizować w ojczyźnie I Polonijne Igrzyska Sportowe. II wojna światowa i niechęć do nich w czasach PRL sprawił, że do idei polonijnych igrzysk wrócono dopiero po wielu latach. W latach 90. pierwszy prezes Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”, prof. Andrzej Stelmachowski, wskrzesił Światowe Igrzyska Polonijne i od tamtego czasu stały się wydarzeniem cyklicznym. Ostatnie, 19. Światowe Letnie Igrzyska Polonijne odbyły się w 2019 roku w Gdyni, natomiast 14. Światowe Zimowe Igrzyska Polonijne pod koniec roku 2020 w Krynicy – Zdrój. Zawodnicy mieli do wyboru cała paletę dyscyplin. Wśród konkurencji zimowych są to między innymi Biegi narciarskie, narciarstwo alpejskie, nordic walking , wielobój łyżwiarski, short track, snowbording, hokej I zimowe turnieje rodzinne.

Oprócz rywalizacji sportowej program Igrzysk obfituje w szereg wydarzeń kulturalnych. Spotkania z wybitnymi polskimi sportowcami, olimpijczykami, wieczory tematyczne poświęcone Polonii, wycieczki krajoznawczo - historyczne. Ich katalog zmienia się wraz z potrzebami i zainteresowaniami przybywających na zawody.

Zapraszamy do wysłuchania relacji Haliny Ostas i Marii Wieczorkiewicz, z XVI Światowych Zimowych Igrzysk Polonijnych.


Debata o dwujęzyczności w Nowym Jorku. Ważna inicjatywa środowisk polonijnych

19.12.2024 17:13
W listopadzie w Nowym Jorku odbyła się pierwsza w historii debata o dwujęzyczności. Zorganizowana przez Centralę Polskich Szkół Dokształcających, dyskusja stworzyła możliwość prezentacji argumentów zwolenników dwujęzyczności oraz jej przeciwników. Wskazywali oni na wyzwania i ograniczenia z nią związane.  

Polacy w Ameryce Południowej. Biblioteka Polska w Buenos Aires

19.12.2024 10:00
Założona w 1960 roku przez polskich emigrantów, Biblioteka Polska im. Ignacego Domeyki w Buenos Aires stała się jednym z najważniejszych miejsc związanych z polską kulturą i historią w Argentynie. Według niektórych źródeł jednym z jej założycieli miał być Witold Gombrowicz, jednak, jak podkreśla dyrektorka biblioteki, Marta Bryszewska, jest to raczej legenda niż fakt historyczny. Prawdą jest natomiast, że Gombrowicz odwiedzał bibliotekę, choć nie była ona dla niego głównym ośrodkiem polskości w jego argentyńskim życiu.