Redakcja Polska

"Uwięziony geniusz". Wystawa w Zamku Królewskim w Warszawie

08.10.2020 12:11
Grafiki Giovanniego Battisty Piranesiego z cyklu "Carceri", uważane za najbardziej interesującą kreację artysty, obejmują szesnaście akwafort
Audio
  • Rozmowa o wystawie "Uwięziony geniusz. Giovanni Battista Piranesi" [posłuchaj]
Wystawa Uwięziony geniusz
Wystawa "Uwięziony geniusz"Foto: Foto: materiały prasowe/Zamek Królewski w Warszawie

Wystawa w Zamku Królewskim w Warszawie prezentuje jedno z najbardziej tajemniczych dzieł w historii grafiki. Trafiły na nią ryciny z cyklu "Carceri" (Więzienia). Giovanni Battista Piranesi przedstawia fantastyczną wizję więzień, ale chodzi nie o więzienia fizyczne, ale o te, które rodzą się w naszych głowach.

W pracach Piranesi pokazał kunszt artysty grafika, budowniczego wieloplanowych, architektoniczno-scenograficznych kompozycji oraz wnikliwego obserwatora starożytności, wplatającego w sceny Carceri elementy rzymskich artefaktów. Wystawę "Uwięziony geniusz" uzupełnia portret artysty wykonany przez jego przyjaciela, Francesco Polanzaniego. Wizerunek - tak samo jak cykl "Carceri" - zawiera wiele znaczeń symbolicznych odnoszących się do twórczości Piranesiego.

Wystawa wpisuje się w przypadający 4 października - obchodzony na całym świecie - jubileusz 300-lecia urodzin artysty.

Prezentowane dzieła pochodzą z przechowywanej w Gabinecie Rycin Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie kolekcji króla Stanisława Augusta. Zgromadzony przez władcę zbiór jest największą kolekcją prac Piranesich: Giovanniego Battisty i jego syna Francesca w Polsce i jedną z największych na świecie.

Ekspozycja będzie dostępna dla zwiedzających do 5 stycznia przyszłego roku.

IAR/ep