Redakcja Polska

Wystawa fotografii "Białoruś: marsz wolności"

04.03.2021 14:22
"Białoruś: marsz wolności" to tytuł wystawy fotograficznej otwartej w Kordegardzie - Narodowym Centrum Kultury. Ekspozycja dokumentuje wydarzenia ostatnich miesięcy z perspektywy siedmiorga białoruskich fotografów. Tworzy poruszający i pełen emocji obraz wydarzeń rozgrywających się od sierpnia ubiegłego roku na białoruskich ulicach po wyborach prezydenckich.
Audio
  • Wystawa fotografii "Białoruś: marsz wolności". Materiał Przygotował Michał Fedusio (IAR)
Część ekspozycji wystawy w Kordegardzie
Część ekspozycji wystawy w KordegardzieŹródło: Twitter/PE Biuro w Polsce @PE_Polska

Jak mówi kurator ekspozycji Joanna Kinowska, fotografie prezentują przemiany wolnościowego zrywu. - Ludzie pokazują swoje twarze, bo uważają, że teraz trzeba pokazać, że tu jesteśmy - podkreśla. Dlatego, jak dodaje Joanna Kinowska, na fotografiach widać twarze uśmiechniętych ludzi, ubrane na biało kobiety z kwiatami, a jednocześnie sceny walk z policją, aresztowań, rany po kulach gumowych.

Kurator wystawy podkreśla, że ekspozycja jest uhonorowaniem opozycjonistów, ludzi, którzy stawiają opór, ale ma również uświadomić zwiedzającym, co dzieje się za wschodnią granicą. - Białorusini cały czas walczą, cały czas wychodzą na ulice i cały czas grozi im to samo, ludzie są aresztowani, są skazywani, jest też kilka ofiar śmiertelnych tych protestów - dodaje Joanna Kinowska.


Jedno ze zdjęć prezentowanych na wystawie. Fot.: Michał Fedusio/Polskie Radio Jedno ze zdjęć prezentowanych na wystawie. Fot.: Michał Fedusio/Polskie Radio

Wystawa powstała z inicjatywy Parlamentu Europejskiego, który 16 grudnia 2020 roku przyznał demokratycznej opozycji na Białorusi nagrodę im. Sacharowa za działania na rzecz praw człowieka.

W piątek na kanale Parlamentu Europejskiego będzie przeprowadzona transmisja dyskusji z twórcami wystawy.

Autorami fotografii są: Daria Buriakina, Nadia Bużan, Andrieja Liankiewicz, Lesia Pcholka, Wolha Szukajła, Julia Szabłowska i Aleksander Wasukowicz.

Wystawę można oglądać w warszawskiej Kordegardzie - Galerii Narodowego Centrum Kultury do 25 marca.

Zobacz więcej na temat: Białoruś opozycja demokratyczna

Długa tradycja uczenia języka polskiego obcokrajowców. Zaproszenie do Wrocławia i Łodzi

04.03.2021 12:00
Ośrodki nauki języka polskiego dla cudzoziemców na polskich uczelniach to dla wielu zagranicznych studentów miejsce intensywnej nauki polszczyzny i poznawania polskiej kultury. Zapraszamy do Szkoły Języka Polskiego i Kultury dla Cudzoziemców Uniwersytetu Wrocławskiego i Studium Języka Polskiego dla Cudzoziemców Uniwersytetu Łódzkiego.

Była szefowa MSZ Austrii, która tańczyła z Putinem, weszła do władz Rosnieftu

04.03.2021 10:01
Była minister spraw zagranicznych Austrii Karin Kneissl, znana m.in. z tańca z prezydentem Rosji na swoim weselu, została w środę nominowana przez rosyjskie władze do rady dyrektorów państwowego giganta naftowego Rosnieftu - podała agencja TASS. Natomiast na kolejną kadencję wybrany został były kanclerz Niemiec Gerhard Schroeder.

Setna rocznica zawarcia sojuszu między Rzeczpospolitą Polską a Królestwem Rumunii. Wystawa "Sojusznicy. Polska-Rumunia. 1918-1939"

04.03.2021 11:54
Centralna Biblioteka Wojskowa w Warszawie w ramach obchodów 100. rocznicy zawarcia sojuszu między Rzeczpospolitą Polską a Królestwem Rumunii przygotowała wystawę planszową zatytułowaną "Sojusznicy. Polska-Rumunia. 1918-1939. W 100-lecie podpisania Konwencji o przymierzu odpornem między Rzecząpospolitą Polską a Królestwem Rumunji". Ekspozycja zawiera fotografie, mapy, schematy, grafiki oraz plakaty pochodzące głównie ze zbiorów CBW i polskich archiwów państwowych.