Rzecznik Ośrodka Pamięć i Przyszłość Juliusz Woźny poinformował, że rozbudowywana jest wystawa "Golgota Wschodu" przy kościele pw. NMP – Matki Pocieszenia we Wrocławiu przy ul. E. Wittiga 10.
"Pragniemy, aby było to miejsce pamięci o ludziach, którzy trafili na Sybir. W obrębie ekspozycji pojawi się miejsce, gdzie te zdjęcia zostaną wyeksponowane. Chcemy, aby zwiedzający mogli zobaczyć twarze wygnańców, aby przestali być oni tylko tłumem, liczbą, statystyką. Chcemy zobaczyć ich twarze. Prosimy Sybiraków, ich dzieci i rodziny przekażcie nam fotografie wypędzonych na Sybir. Mogą to być zdjęcia z czasów młodości, z okresu pobytu na katordze, albo współczesne" - powiedział rzecznik.
Podkreślił, że stworzenie nowej ekspozycji jest próbą przywrócenia pamięci, a zarazem kontynuacją inicjatywy podjętej przez samych Sybiraków, którzy byli skazani przez lata na milczenie, a obecnie sami opowiedzieli swoją historię, tworząc Sanktuarium Golgoty Wschodu przy ul. Wittiga we Wrocławiu.
"Chcemy pokazać twarze tych, których wbrew ich woli wypędzono do lodowego piekła Sybiru, a potem skazano na niepamięć. Ludzi, którzy przez wszystkie lata komunistycznych rządów w Polsce nie mogli opowiedzieć swojej historii w przestrzeni publicznej, chcemy być ich głosem" - powiedział rzecznik.
Wyjaśnił, że to nie muszą być oryginały zdjęć - wystarczą skany, odbitki. Możliwe jest także wykonanie w Centrum Historii Zajezdnia skanu fotografii i zwrot oryginału właścicielowi. Można się kontaktować na nr tel. 663 901 774 lub przesłać skan zdjęcia na juliusz.wozny@zajezdnia.org
Ekspozycja zostanie zrealizowana w ramach projektu "Wrocław i Falstad nie zapomną! Polskie i Norweskie spojrzenie na totalitaryzmy. Działania edukacyjne, badawcze, wystawiennicze, wydawnicze i popularyzatorskie o różnych doświadczeniach Wrocławia i Falstad totalitaryzmu hitlerowskiego i stalinowskiego w okresie II wojny światowej".
Jest dofinansowana kwotą ponad 1,5 mln zł, otrzymanego od Islandii, Liechtensteinu i Norwegii w ramach funduszy EOG.
PAP/ho