Redakcja Polska

III Międzynarodowy Konkurs Muzyki Polskiej. Koncert AKA Duo w Instytucie Polskim w Wiedniu

29.06.2023 09:27
W dniach 2-9 lipca w Rzeszowie odbędzie się III Międzynarodowy Konkurs Muzyki Polskiej. W przeddzień tego wydarzenia w dniu 28 czerwca br. Instytut Polski we współpracy z Uniwersytetem Muzyki i Sztuk Scenicznych w Wiedniu zorganizował koncert AKA Duo, w którego skład wchodzą pochodzący z Japonii muzycy: Seina Matsuoka – skrzypce, Yuto Kiguchi – fortepian. Duet zakwalifikował się do konkursu w kategorii Zespoły kameralne.
Koncert AKA Duo, w którego skład wchodzą pochodzący z Japonii muzycy: Seina Matsuoka  skrzypce, Yuto Kiguchi  fortepian
Koncert AKA Duo, w którego skład wchodzą pochodzący z Japonii muzycy: Seina Matsuoka – skrzypce, Yuto Kiguchi – fortepianFoto: Instytut Polski w Wiedniu

Zespół istnieje od 2018 roku. Oboje muzycy studiowali na Uniwersytecie Muzyki i Sztuk Scenicznych w Wiedniu (Universität für Musik und darstellende Kunst): pianista Yuto Kiguchi u Markusa Hadulli, a skrzypaczka Seina Matsuoka u Michaela Frischenschlagera. Obecnie zespół pracuje w klasie profesorów Stefana Mendla i Petera Schuhmayera w ramach studiów podyplomowych muzyki kameralnej na Uniwersytecie Muzyki i Sztuk Scenicznych w Wiedniu. 

Koncert moderowany był przez prof. Stefana Mendla z Instytutu Muzyki Kameralnej i Współczesnej Josepha Haydna (Joseph Haydn Institut für Kammermusik und Neue Musik mdw), założyciela Wiener Klaviertrio. Prof. Mendl w swoim wystąpieniu podkreślał także rolę i rangę muzyki polskiej w odniesieniu do kompozytorów, których działa prezentowano na koncercie oraz wątki polskie, niepodległościowe i działalność dyplomatyczną Ignacego Jana Paderewskiego w kontekście historii europejskiej.

Podczas koncertu w Instytucie Polskim w Wiedniu muzycy zaprezentowali się w brawurowo wykonanym repertuarze konkursowym. Zabrzmiały utwory Elsnera, Malawskiego, Tansmana, Magina i Paderewskiego. Artyści bisowali dwukrotnie wykonując dodatkowo "Subito na skrzypce i fortepian" (1992) Witolda Lutosławskiego i "Romans na skrzypce i fortepian" E-dur (1877) Aleksandra Zarzyckiego.

Wśród gości znalazło się wielu przedstawicieli tutejszych środowisk muzycznych, m.in. prof. Peter Schuhmayer z Uniwersytetu Muzyki i Sztuk Scenicznych w Wiedniu, Dr Christian Hörtnagl z Uniwersytetu Wiedeńskiego i prof. Claus-Christian Schuster, pianista i założyciel Altenberg Trio oraz wielu wykładowców wiedeńskich uczelni muzycznych.


Źródło: Instytut Polski w Wiedniu

 

"Dzieci wielojęzyczne. Sanki, pierogi i Pałac Kultury". Spotkanie z Martyną Górniak - Pełech

21.06.2023 12:06
To druga część opowieści o dzieciach, które wychowują się w wielu językach i wielu kulturach. Historia, która wydarzyła się naprawdę. Wychowane na maleńkiej maltańskiej wyspie – wśród palm, statków i plaż – pakują się i przylatują do Warszawy, gdzie zaczynają nowe życie.

Łódź: rozpoczyna się 13. Festiwal Twórczości Młodych Folkowe Inspiracje

26.06.2023 14:20
Kolorową paradą na ul. Piotrkowskiej rozpocznie się w poniedziałek w Łodzi 13 Międzynarodowy Festiwal Twórczości Młodych Folkowe Inspiracje. Przez cały tydzień na łódzkich scenach, ulicach i podwórkach rozbrzmiewać będą tradycyjne rytmy z 13 krajów świata.

Kraków: ponad 120 jazzowych koncertów w programie letniego festiwalu

28.06.2023 09:15
Ponad 120 jazzowych koncertów znalazło się w programie tegorocznego Summer Jazz Festiwal Kraków, który potrwa od lipca do początku września. Wydarzenie zainauguruje w niedzielę Parada Nowoorleańska.