Redakcja Polska

Litewski Sejm przyznał Nagrodę Wolności Parlamentowi Europejskiemu

13.01.2024 15:56
Litewski Sejm przyznał Parlamentowi Europejskiemu Nagrodę Wolności. Dzisiaj Litwa obchodzi Dzień Obrońców Wolności, który upamiętnia tragiczne wydarzenia z 1991 roku, gdy w obronie niepodległości przy wieży telewizyjnej w Wilnie zginęło 14 osób.
Audio
  • Litewski Sejm przyznał Nagrodę Wolności Parlamentowi Europejskiemu. Materiał Kamila Zalewskiego
Łotewska przewodnicząca Saeimy (parlamentu) Daiga Mierina (po prawej) i przewodnicząca Parlamentu Europejskiego Roberta Metsola pozują podczas spotkania w Rydze na Łotwie
Łotewska przewodnicząca Saeimy (parlamentu) Daiga Mierina (po prawej) i przewodnicząca Parlamentu Europejskiego Roberta Metsola pozują podczas spotkania w Rydze na ŁotwiePAP/EPA/TOMS KALNINS

Nagroda Wolności na Litwie została ustanowiona w 2011 roku. Przyznawana jest osobom i organizacjom, które miały szczególny wkład w obronę praw człowieka, rozwój demokracji oraz walkę o wolność narodów Europy Środkowo-Wschodniej. Wśród laureatów wyróżnienia są: redaktor naczelny "Gazety Wyborczej" Adam Michnik, liderka białoruskiej opozycji Swiatłana Cichanouska czy prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. - To zaszczyt dla Parlamentu Europejskiego. Nagroda ta będzie inspiracją dla nas do kontynuowania wsparcia procesów demokratycznych oraz obrony Europy - powiedziała odbierając nagrodę przewodnicząca Parlamentu Europejskiego Roberta Metsola. Zaznaczyła, że Litwa doskonale wie, dlaczego potrzeba Europy, aby stała na straży wolności i naszych wartości. - Nagroda Wolności jest wręczana w trakcie brutalnej i bezprawnej inwazji na Ukrainę. Będziemy nadal wspierać Ukrainę politycznie, finansowo i humanitarnie oraz dążyć do pociągnięcia do odpowiedzialności przestępców wojennych - zaznaczyła szefowa PE.

Wydarzenia ze stycznia 1991 roku były następstwem decyzji podjętej przez Litwę 11 marca 1990 roku, gdy został uchwalony akt niepodległości kraju. W nocy z 12 na 13 stycznia zebrali się przy gmachu parlamentu, budynku radia i telewizji oraz przed wieżą telewizyjną w Wilnie, aby nie dopuścić do ich zajęcia przez wojska radzieckie. Od kul i pod gąsienicami czołgów zginęło 14 osób, a kilkaset zostało rannych.

Uroczystości z udziałem litewskich władz odbywają się na Litwie od wczoraj. Pamięć poległych uczczona została dziś nie tylko w parlamencie, ale też na Placu Niepodległości w Wilnie, gdzie wciągnięto na maszt flagi oraz wystrzelono salwy honorowe. Nad litewską stolicą przeleciały też belgijskie myśliwce, biorące udział w misji obrony przestrzeni powietrznej krajów bałtyckich Baltic Air Policing.


IAR/dad

Bezcłowy handel z Ukrainą. Zgoda Komisji Europejskiej na przedłużenie, mimo sprzeciwu Polski

13.01.2024 12:43
Jak dowiedziała się korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka, we wtorek Komisja Europejska ma zgodzić się na przedłużenie bezcłowego handlu z Ukrainą. Sprzeciw w tej sprawie wyrazili polski komisarz i minister rolnictwa. 

OBWE bada sprawę wywozu dzieci ukraińskich na Białoruś

13.01.2024 13:57
Organizacja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie bada sprawę wywozu ukraińskich dzieci na Białoruś. Michael Carpenter, ambasador Stanów Zjednoczonych przy OBWE poinformował, że Organizacja powołała specjalną grupę, która dokumentuje ten proceder.

Vera Jourova: internetowi giganci muszą wesprzeć niezależne białoruskie media

13.01.2024 15:48
Internetowi giganci powinni wesprzeć niezależne, białoruskie media stojące w opozycji do reżimu Łukaszenki. Tak uważa wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej Vera Jourova. W rozmowie z Polskim Radiem przyznała, że sytuacja jest niepokojąca.