Redakcja Polska

NAWA z sukcesem realizuje misję promocji polskiej nauki. Ruszył Program POLONISTA

07.03.2024 17:37
- Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej już od siedmiu lat inicjuje i wspiera proces umiędzynarodowienia polskiej nauki i szkolnictwa wyższego poprzez wymianę akademicką. Zajmujemy się również promocją i upowszechnianiem wiedzy na temat języka polskiego jako obcego na poziomie akademickim – mówi dr Dawid Kostecki, dyrektor NAWA.
Audio
  • Dr Dawid Kostecki, dyrektor Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej o misji NAWA i Programie POLONISTA. Rozmowa Haliny Ostas [posłuchaj]
Dr Dawid Kostecki, dyrektor Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej w studiu PRdZ
Dr Dawid Kostecki, dyrektor Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej w studiu PRdZFoto: Foto: Halina Ostas/PRdZ

Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej rozpoczęła nabór do programu POLONISTA. Mogą się do niego zgłaszać studenci, doktoranci i naukowcy, których przedmiotem studiów lub badań jest język polski, polska kultura, sztuka, literatura i historia. Wnioski można zgłaszać do 26 kwietnia br.

Celem programu jest upowszechnianie języka polskiego i popularyzacja studiów i badań polonistycznych i polonoznawczych na świecie.

- Program POLONISTA NAWA stanowi jedną z inicjatyw, która z każdą edycją zyskuje nowe grono odbiorców począwszy od laureatów Olimpiady Literatury i Języka Polskiego, studentów, doktorantów, aż po naukowców. Jestem przekonany, że zainteresowanie językiem i kulturą polską będzie systematycznie rosło – mówi dr Dawid Kostecki, dyrektor NAWA.

W ramach programu studenci i doktoranci mogą otrzymać stypendia na pełne lub częściowe studia polonistyczne na wybranych uczelniach w Polsce. Językiem studiów jest język polski. Naukowcy – stypendyści programu POLONISTA NAWA – mogą realizować trwające od 3 do 12 miesięcy projekty badawcze na polskich uczelniach, także w języku angielskim. Polscy naukowcy i nauczyciele akademiccy mogą realizować projekty badawcze i dydaktyczne w zagranicznych ośrodkach akademickich, które prowadzą studia polonistyczne, polonoznawcze lub slawistyczne z językiem polskim przynajmniej na poziomie licencjackim.

- Zachęcamy do korzystania zarówno z komponentu wyjazdowego, jak i przyjazdowego. Rzadko się zdarza, aby któryś z programów NAWA łączył w sobie takie bogactwo formy. Mogą w nim brać udział także naukowcy i studenci o polskich korzeniach – mówi dr Dawid Kostecki.

Z dotychczasowych edycji programu POLONISTA NAWA, skorzystało 198 osób pochodzących z 22 krajów,  w tym z Polski. 164 stypendystów to studenci i doktoranci, a 34 – naukowcy.

13 instytucji naukowych i uczelni w Polsce gościło beneficjentów programu. Wśród najczęściej wybieranych przez studentów ośrodków znalazły się: Uniwersytet Warszawski, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Uniwersytet Śląski w Katowicach i Uniwersytet Jagielloński w Krakowie. Naukowcy najchętniej wybierali Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i Uniwersytet Śląski w Katowicach.

Szczegółowe informacje o programie tutaj: POLONISTA NAWA

Dlaczego warto skorzystać z ciekawej oferty programowej NAWA? Czy Polska jest atrakcyjna dla naukowców i studentów zagranicznych? Dlaczego ważna jest promocja Polski, polskiej kultury i języka realizowana przez NAWA? Zapraszamy do wysłuchania rozmowy Haliny Ostas z dr Dawidem Kosteckim, dyrektorem Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej.

Nowe spojrzenie na umiędzynarodowienia nauki. Konferencja "Studenci zagraniczni w Polsce"

06.02.2024 16:27
Po raz siedemnasty Konferencja Rektorów Akademickich Szkół Polskich i Fundacja Edukacyjna "Perspektywy" zorganizowała ogólnopolską konferencję na temat strategii umiędzynarodowienia polskiego szkolnictwa wyższego - "Studenci zagraniczni w Polsce". Odbędzie się ona 8-9 lutego, a gospodarzem wydarzenia będzie Politechnika Poznańska.

Polonika zaczyna nabór do programu "Polskie dziedzictwo kulturowe za granicą – wolontariat. Edycja 2024"

15.02.2024 18:14
Narodowy Instytut Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą Polonika po raz szósty ogłasza konkurs w ramach programu "Polskie dziedzictwo kulturowe za granicą – wolontariat. Edycja 2024". Program wspiera zaangażowanie społeczne w ochronę polskiego dziedzictwa kulturowego poza granicami kraju.

Pierwszy Sezon Kulturalny Rumunia-Polska 2024 – 2025 odbędzie się pod hasłem "Mamy wspólny język"

03.03.2024 10:00
Rumunia i Polska organizują pierwszy raz w historii wspólny sezon kulturalny. Od czerwca 2024 przez 17 miesięcy w obu krajach odbędzie się szereg wydarzeń kulturalnych pod hasłem "Mamy wspólny język".