Redakcja Polska

"Grzegorz Rosiński w ilustracjach" - retrospektywna wystawa polskiego rysownika i malarza w Warszawie

14.06.2024 14:50
Ekspozycja w przekrojowy sposób opowiada o życiu współtwórcy komiksów o Thorgalu, przez pryzmat jego twórczości oraz kształtujących ją wydarzeń.
Audio
  • Piotr Rosiński o wystawie "Grzegorz Rosiński w ilustracjach". Rozmowa Przemysława Pawełka [posłuchaj]
Wystawa Grzegorz Rosiński w ilustracjach
Wystawa "Grzegorz Rosiński w ilustracjach"Materiały organizatora

Na wystawie prezentowane są zarówno oryginalne plansze komiksowe, stworzone na przestrzeni jego bogatej, wieloletniej kariery rysownika, jak i uwielbiana przez kolekcjonerów twórczość malarska.

Prace pochodzą z całego okresu twórczego życia artysty i wykonane są we wszystkich stylach, w jakich pracował. Nie brakuje więc ilustracji książkowych, plansz z serii Kapitan Żbik, rysunków z komiksów historycznych oraz stworzonych już na emigracji graficznych opowieści Thorgal, Szninkiel, Yans, Western i Zemsta Hrabiego Skarbka. Większość z wymienionych tytułów to pozycje niezwykle ważne w kanonie europejskiego komiksu, dzięki czemu ich autor od dziesięcioleci cieszy się statusem międzynarodowej gwiazdy.

Swoimi dokonaniami w dziedzinie komiksu Grzegorz Rosiński wniósł olbrzymi i nieoceniony wkład w kulturę polską i europejską, zmienił oblicze europejskiego komiksu. Na wystawie można docenić kunszt graficzny i malarski Rosińskiego, nacieszyć oczy precyzyjną kreską ilustracji oraz zachwycającą paletą barw obrazów.

Autorką scenariusza wystawy jest Maria Lengren, a kuratorem jego syn Piotr Rosiński, z którym rozmawiał Przemysław Pawełek.

Zobacz więcej na temat: komiks wystawa malarstwo

27. Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik | NIE DO WIARY!

12.06.2024 16:05

Jubileuszowy koncert New York Conservatory of Music w polskim konsulacie w Nowym Jorku

11.06.2024 14:00
Ćwierć wieku działalności świętuje New York Conservatory of Music założona przez pianistę Jerzego Stryjniaka i jego żonę, muzykolog Joannę Stryjniak. Na poniedziałkowym jubileuszowym koncercie w konsulacie RP w Nowym Jorku zaprezentowało swe umiejętności kilkudziesięciu studentów z różnych krajów.

"Czerwone maki na Monte Cassino" śpiewano nawet na antypodach. Niezwykła historia wykonawcy pieśni

13.06.2024 09:30
"Jego były Czerwone Maki", drugie wydanie książki poświęconej Gwidonowi Boruckiemu, żołnierzowi i artyście, pierwszemu wykonawcy legendarnej pieśni, promuje jej autorka, dr Bogumiła Żongołłowicz, badaczka powojennej Polonii australijskiej.

Ponad 100 artystów ze stypendiami "Młoda Polska"

12.06.2024 18:20
Sto siedem osób otrzymało stypendia 21. Programu Stypendialnego Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego "Młoda Polska". Program jest przeznaczony dla artystów do 35. roku życia, którzy wykazali się wybitnymi osiągnięciami w takich dziedzinach jak: muzyka, sztuki wizualne, literatura, film, taniec i teatr. Stypendystom i organizatorom programu pogratulowała ministra kultury i dziedzictwa narodowego Hanna Wróblewska.