Redakcja Polska

Niezrealizowane scenariusze Krzysztofa Kieślowskiego trafią na ekran

28.06.2024 11:00
Niezrealizowane scenariusze Krzysztofa Kieślowskiego trafią na ekran. Wyprodukuje je świętująca w tym roku siedemdziesięciolecie Wytwórnia Filmów Fabularnych we Wrocławiu. Ogłoszono to w 83. rocznicę urodzin mistrza.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneGrusho Anna/Shutterstock.com

Szkolne pomysły i teksty wybitnego reżysera udostępniła jego żona Maria Kieślowska, która zachwyciła się pomysłem. „Ponieważ to młodzi ludzie będą realizowali pomysły młodego Kieślowskiego, to jest ciekawe, co z tego wyniknie i mnie się to oczywiście spodobało. Cieszę się, że także w ten sposób pamięć o Krzysztofie Kieślowskim trwa” -powiedziała Maria Kieślowska.

Jesienią rozpocznie się pierwsza produkcja na podstawie niezrealizowanego scenariusza Krzysztofa Kieślowskiego do animacji "Jeleń". Wyreżyseruje ją w technice lalkowej Izumi Yoshida, laureatka wielu nagród.

„Scenariusz Krzysztofa Kieślowskiego jest bardzo współczesny, ciągle aktualny. Dotyczy ochrony przyrody, ekologii, a więc tematów, które moje pokolenie bardzo interesują. Jeleń będzie główną lalką. Jestem pewna, że uda nam się stworzyć pięknego bohatera. Ta idea Krzysztofa Kieślowskiego będzie i mam nadzieję, że uda mi się chociaż klimat mistrza utrzymać” - powiedziała Izumi Yoshida.

"Jeleń" to scenariusz napisany przez Kieślowskiego w latach 60. XX wieku podczas studiów w ówczesnej Szkole Filmowej w Łodzi. Bohaterem opowieści jest jeleń, który w proteście przeciwko zanieczyszczeniu środowiska przez fabrykę wyrusza w podróż, której celem jest uratowanie świata natury.

Wytwórnia Filmów Fabularnych we Wrocławiu zrealizuje osiem scenariuszy Krzysztofa Kieślowskiego, w tym dwa do animacji i sześć do filmów dokumentalnych. Dyrektor Wytwórni Robert Banasiak powiedział, że chciałby, aby na podstawie tych ostatnich powstały krótkometrażowe filmy fabularne. „Bardzo nam zależy, aby te scenariusze były pewną inspiracją dla tych młodych twórców. To nie mają być filmy Krzysztofa Kieślowskiego, bo nikt nie zamierza robić filmów tak jak on, ale chcemy, by młodzi ludzie w dzisiejszych czasach, dzisiejszych realiach wykorzystali jego inspiracje i zrealizowali swoje pomysły” - powiedział Robert Banasiak.

Reżyser, scenarzysta filmowy Krzysztof Kieślowski urodził się 83 lata temu, 27 czerwca 1941 roku. W twórczości przeszedł od mocnego zaangażowania w dokument, poprzez kino moralnego niepokoju aż do europejskiego kina psychologicznego. Międzynarodowe uznanie przyniosły mu zwłaszcza filmy "Krótki film o zabijaniu" i "Krótki film o miłości" wchodzące w skład cyklu "Dekalog" czy "Podwójne życie Weroniki" i cykl "Trzy kolory". Zmarł w wieku 55 lat 13 marca 1996 roku.


IAR/ho

„Nie ma we mnie czarodziejstwa słów”. Wystawa o Czesławie Miłoszu w Senacie

27.06.2024 12:00
Marszałek Senatu Małgorzata Kidawa-Błońska otworzyła wystawę o Czesławie Miłoszu zatytułowaną „Nie ma we mnie czarodziejstwa słów”. „Jestem dumna, że Senat ustanowił rok 2024 rokiem Czesława Miłosza”. 

Wielka promocja Polski. 50-lecie Instytutu Polskiego w Wiedniu

27.06.2024 13:48
Finał obchodów jubileuszu 50-lecia Instytutu Polskiego w Wiedniu w dniu 22 czerwca spotkał się z dużym zainteresowaniem Wiedeńczyków, sąsiadów Instytutu, a także wielu mieszkających w Austrii Polaków. Przygotowany został bogaty program kulturalny pełen niezapomnianych atrakcji.

Klub NAC Breda oddaje hołd armii gen. Stanisława Maczka

28.06.2024 09:00
Na koszulkach polski orzeł, nazwiska poległych żołnierzy armii generała Maczka oraz ich wizerunki na tle wyzwalanego miasta - holenderski klub piłkarski NAC Breda w nadchodzącym sezonie odda w ten sposób hołd 1. Dywizji Pancernej. To w związku z 80. rocznicą wyzwolenia tego miasta właśnie przez żołnierzy dowodzonych przez generała Stanisława Maczka.